Skocz do zawartości

UHC


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Od pewnego czasu zamierzam kupić sobie jakiś filterek do mgławic. Powodem jest niemiłosierne LP :burza: , które ostatnio zaczyna mi coraz bardziej dokuczać, :Boink: a Synta 12" pochłania to LP niemiłosiernie. :blink:

 

Zastanawiam się nad tymi dwoma filtrami :

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=318

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4605919008fac24

 

Jak myślicie, który z tych filtrów byłby lepszy ? Za wszelkie opinie będę wdzięczny :Beer::notworthy:

 

Pozdrawiam,

Kuba :astro::astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do LP może bardziej UHC`s a nie UHC? Mam ten filtr i z nim tło jest wprost czarne. M42 powala nawet przy LP z mojej działki. A wczoraj lookałem na M57 "Pierścień" przy 48x z nakręconym UHC`sem. W środku mgławicy pojawia się bardzo wyraźna cirmna dziurka (był kilkanaście stopni nad horyzontem!). Nie mówiąc o tym co się dzieje przy 120x bądź 200x. Nie mogę się doczekać Welonu w Łabędziu... Zresztą o tym juz wiele było.

To jest właśnie TAKI filtr.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem filtry wąsko-pasmowe mają raczej zastosowanie pod ciemniejszym niebem, a nie służą do walki z LP. Niestety nie mogłem przez ostatnie 4 tygodnie przetestować swojego UHC Lumicona z powodu permanentnego braku czasu i/lub pogody, więc mogę się opierać tylko na przeczytanych tu i ówdzie informacjach.

 

PS. A tak w kwestii formalnej to LP tak samo pogarsza obraz w każdym teleskopie niezależnie czy ma 12" czy 4" apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem UHC lumicona w sobote pod ciemnym niebem. Na NGC 2392, M97 i M57 poprawa była bardzo duża. Nie sprawdzałem jeszcze natomiast jak on sie spisuje pod jasnym niebem.

Tu znajdziesz recenzję filtrów różnej maści:

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=11&str=0

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z skromnego doświadczenia:

 

dane było popróować pod niebem, na którym ewidentnie widać M35 gołym okiem, filtr UHC-s, bodajże Baadera, na M42 i Flejmie.

Brak drastycznych różnic w obrazie M42 (wręcz odnosiło się wrażenie, że O III wypadał lepiej, z tym że niemiłosiernie wycinał gwiazdki), na Płomieniu bez różnic :mellow: .

 

Gwoli ścisłości,

jeszcze raz zaznaczam, że to odczucia z pierwszych obserwacji...

może być, że oko jeszcze nie wprawione :), aczkolwiek może pomocne dla kogoś także wybierającego się na obserwy policzalne na palcach jednej ręki, kto myśli, że założy filterek i poprawi obraz o 100%.

 

Niedługo może będzie sposobność luknięcia przez UB i UHC Lumicona, się zobaczy... ;)

 

 

Ps. Ponoć ten UHC-s lepiej sprawuje się pod niebem zaświetlonym...

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.