Skocz do zawartości

Canon 300D!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Przybywa nam wlascicieli najnowszej "zabawki" Canona, wiec postanowilem, ze zaloze nowy watek - tym bardziej, ze dzisiaj prowadze dyskusje na privie z Ralph_S, ktory wlasnie polecial juz do sklepu po 300D :)

 

Moze ktos tez sie zastanawia nad tym aparatem, wiec dyskusja moze okazac sie pozyteczna.

 

Ja mialem kupic 10D, ale po poczytaniu duzej ilosci materialow i konsultacjach z fachowcami stwierdzilem, ze nie ma sensu wydawac wiecej, jak i tak pewne funkcje 10D nie beda mi potrzebne, a roznica w cenie jest znaczna 6200:10000. Matryca CMOS i procesor obrazu jest dokladnie ten sam co w 10-ce, wiec polecialem i kupilem 300D :)

 

Na poczatku obawialem sie (po zdjeciach w necie), ze bedzie to plastikowa (tandetna) zabawka dokladnie taka sama jak EOS300 - ktory notabene nie wyglada jakos szczegolnie solidnie. Okazalo sie, ze zbieznosc 300D z EOS300 jest w zasadzie tylko w nazwie. Sam producent argumentuje nazwe tym, ze EOS 300 stal sie klasyka w tanich lustrzanka i jest najczesciej kupowanym aparatem w tej klasie - czyli tzw. klasyk!

Canon ma nadzieje, ze wlasnie 300D powtorzy to samo co 300 i tez stanie sie kultowym aparatem D-SLR, ktory zmieni sposob patrzenia zaawansowanych amatorow na technologie cyfrowa i w efekcie przyczyni sie do upadku tradycyjnej fotografii. Tak tez dokladnie stalo sie juz ze mna i nie tylko ze mna ;)

Wracajac do aparatu - jest znacznie wiekszy od 300, ciezszy i robi zupelnie inne wrazenie. O ile EOS300 wglada na walke kompromisow, aby uzyskac niska cene, o tyle 300D robi zupelnie odwrotne wrazenie. Jak to powiedzial moj znajomy - budzi respekt i daje wyobrazenie, ze tkwi w nim potencjal. To tyle co mozna powiedziec o wrazeniach wizualnych.

 

Ja zdecydowalem sie na zakup 300D razem z oryginalnym obiektywem EF-S 18-55, a to ze wzgledu na faktor przeliczeniowy - 1.6x. W ten sposob nie musze szukac wsrod drozszych obiektywow w tej ogniskowej.

Sam obiektyw zbiera dosyc pochwalne opinie. Jest w nowej technologii Canona specjalnie do cyfrowych lustrzanek EF-S (short backfocus). Tylny zestaw soczewek jest znacznie blizesz samej matrycy, co podobno powoduje lepsze rysowanie i odwzorowanie. Z drugiej strony uniemozliwia podpiecie tego obiektywu do normalnego EOS'a. Cos czuje, ze to typowe, komercyjne zagranie, aby nie uginac sprzedazy znacznie drozszych obiektywow szerokokatnych, a jednoczesnie dac tania alternatywe dla cyfrowych lustrzanek 300D. Inaczej, trzeba by do ceny 300D doliczyc sporo $ zeby uzyskac standardowa ogniskowa. Poza tym, obiektyw ten generuje znacznie mniejszy "krazek swiatla", ktory mocno winietowalby przy 35 mm klatce.

 

Zaczynam wiec zabawe w swiat cyfrowej fotografii mimo, ze jeszcze do niedawna bylem mocno ortodoksyjnym tradycjonalista. Cos jednak jest w tym twierdzeniu, ze EOS300D przekona takich jak ja, do technologii cyfrowej. Dodatkowo przekonal mnie jeszcze jeden fakt - widzialem ostatnio normalne foto odbitki ze zdjec z Canona D60 i zwyczajnie dalem sie oszukac. Dziwilem sie ich swietnej jakosci i myslalem, ze to ze slajdu! Mialy ok 30 cm wielkosc i zwyczajnie oniemialem, jak zobaczylem ich jakosc. Moim zdaniem w pelnym kadrze zaden maly obrazek nie podskoczy tej jakosci. Wiec doszlismy juz do magicznej granicy, ktora odrzuca ostatnie argumenty przeciwnikom Digital.

 

Od dzisiaj zaczne wrzucac tu jakies testowe fotki. Wczoraj juz znalazlem sposob, jak to ustrojstwo podpiac do wyciagu Synty, wiec i tu sie pojawia fotki. Widzialem zdjecia DS z 10D i jestem pod gigantycznym wrazeniem. Wygladaja tak, jak z tych super drogich astro CCD. Jak ktos ma linki do astro z 300D lub 10D to prosze tu wrzucac. Ciekawi mnie wszystko, a przede wszystkim sposob robienia zdjec przez te aparaty. Pierwsze proby robienia fotek 30 sek. 400 i 800 ISO wypadly rewelacyjnie. Zadnych zdechlych pixeli, szum w zasadzie zaden (nie wyglada jak szum z cyfry - nie jest "kolorowy" - bardziej przypomina szumy znane z klasycznego negatywu, ale jest mniejszy niz przy tej samej czulosci). Zrobilem tez jedno w ciemnej lazience ze zgaszonym swiatlem - czas 1 min 400ISO. Wypadl swietnie. Bede wrzucal te przyklady jezeli ktos jest zainteresowany.

 

Dokladny test znajdziecie tu:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos300d/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - absolutnie nie ma zadnego softu odszumiajacego. Ten CMOS to IMO rewolucja. Jakas specjalna technologia, dlatego Canon w swoich nowych D-SLR jej wlasnie uzywa. Zobacz na tym linku ktory dalem sa testy zaszumienia porownywane z innymi aparatami. Nie ma watpliwosci, ze 10D i 300D to liderzy totalni!

 

Zobacz, tu masz porownanie fotek studyjnych 300D i 10D:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30...300d/page18.asp

 

A tu 300D z Nikonem D100 :shock:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos30...300d/page19.asp

 

A tu duze zdjecie z 300D :)

http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS30...d_iso200_p1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - i to najwazniejsze zalety dla nas nocnych fotografow :)

 

-Noise free 'silky smooth' images at ISO 100, 200 and 400

-Very low noise levels even at ISO 1600, virtually unnoticeable below this

 

Jade do domu testowac sprzet. Az sie chce zdjecia robic :)

 

Janusz - warto zobaczyc ten test i poczytac. Wrecz niewiarygodne sa wyniki - a biorac pod uwage cene, to brzmi jak sen.

 

Juz pisza ludzie, ze ograniczenia w stosunku do 10D (wiekszosc) to kwestie blokady przez Soft i lada chwila pojawi sie nowy soft od ludzi, ktory udostepni wszystkie brakujace funkcje. A Canon pozostawil mozliwosc wgrywania softu przez userow. Oj blad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec Jesion jak zawsze optymista "pelna gemba" (ja skrajnym pesymista :) wiec moze i ja dorzuce moje 3 grosze.

 

To ze Canon wypuscil 300D to bardzo dobrze takze i dla nas bo aparat nadaje sie do astrofoto jak najbardziej. Jezeli decydowalbym sie na zakup profesjonalnej kamerki do astro to bardzo powaznie rozwazylbym zakup tej maszynki ze wzgledu na cene, wielkosc matrycy, maly szum, brak potrzby targania ze soba notebooka i w koncu mozliwosc zastosowania do fotografi konwencjonalnej.

To ze aparat odniesie komercyjny sukces - jestem 100 procentowo pewien. Mi nie podobaja sie dwie rzeczy:

- mnoznik 1.6

- "plastikowosc" aparatu.

- jak ogladac zdjecia

Odnosnie mnoznika - powod prosty - robie glownie krajobrazy (obecnie na slajdzie). Mialem ostatnio mozliwosc pobawienia sie 10D - zalozylem do niego 16mm obiektyw (co w przeliczeniu okolo 26mm "normalnego obiektywu"). Niby wszystko ok ale slupy ktore byly w odleglosci 15m wygladaly jak po halnym.

To czy ten aparat jest plasticzany czy nie ma drugorzedne znaczenie ale on plasticzany poprostu jest, przynajmniej w moim odczuciu.

No i teraz punkt ostatni czyli co robic ze zdjeciami w postaci cyfrowej. W tej chwili mam rzutnik do slajdow i wiadomo przekatna obrazu 1,5m widac wszystko jest klimat... Do aparatu cyfrowego ... rzutnik za 10tys pln?! troche drogo. Jezeli ktos ma nawet rzutnik do DVD to format matrycy tych rzutnikow ma sie nijak do obrazu z PCta i calosc wychodzi znieksztalcona.

To tyle mojej dygresji. Napewno D-SLR jest przyszloscia ale dla mnie jeszcze nie teraz.

 

Pozdrawiam,

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co ty opowiadasz. Wiele labow ma juz normalna oferte robienia odbitek. Sa ok 20% drozsze od negatywowych, ale pamietajmy, ze w tej chwili kazdy wywolany negatyw jest dokladnie tak samo przekazywany na papier. Wiec nawet jak robisz standardowe zdjecie to i tak odbitke masz "z cyfry" ;) Tak jak pisalem, zachwycila mnie jakosc wlasnie zwyklych odbitek, nie na kompie. Wiec u mnie ma wygladac to tak, ze jak to cyfra wali sie mase fotek, ale raz w miesiacu wybieram sobie serie wartych uwagi, ide z CD do Labu i wychodze z normalnymi odbitkami. Przypominam, ze widzialem duze ok 30 cm odbitki. Nie uwierzylbys jak to wyglada! Widze, ze profilab w warszawie daje mozliwosc robienia odbitek przez net bez wychodzenia z domu :). Zaczynaja wprowadzac tez takie kioski foto bez obslugi. Wiec to jest przyszlosc, nie zas sam sprzet.

 

Wymieniles 3 pkt przeciw:

ad 1. mnoznik - nie jest to problemem, o ile dobierasz obiektywy pod katem mnoznika nie odwrotnie ;)

ad 2. plastik - no tak jak mowilem, myslalem ze bedzie gorzej, a w porownaniu z EOS'em 300 nie jest taki plastikowy. Wolalbym zeby byl metalowy, ale coz...

ad 3. to nie argument - idziesz do labu po odbitki, tak samo jak z negatywem. Na razie troche drozej, ale to z miesiaca na miesiac spada, poza tym suma sumarum wyjdzie taniej, bo tu robisz juz dokladnie zaplanowane odbitki, wiec nie ma zmarnowanych. Odpada koszy negatywu. Inna forma jest kupienie sobie foto drukarki termosublimacyjnej. Maly format kosztuje juz noramlne pieniadze, poza tym sa juz plujki ktore daja wystarczajaca jakosc.

 

Czekam na dalsze argumenty.

 

Pogoda w Warszawie straszna, wiec cyknalem jakies zdjecie przez okno.

ISO200, 60 sek, 55mm (88 efektywnie), najmniejsze mozliwe zdjecie, nietkniete photoshopem:

http://www.procreative.pl/adam/foty/101_0124.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No wiec dobralem 16mm i "kladzie"/gnie obiekty na blizszym planie. Im dalej bedzie pierwszy plan tym mniej bedzie to widoczne. Mnoznik przez jednych jest widziany jako wada (np. ja - krajobrazy) a przez innych jako zaleta (np. wszelkiego rodzaju przyrodnicy - ornitolodzy). Ci ostatni kupuja obiektyw 200mm i maja z automatu 320.

2. Plastik - ja porownuje w gore a nie w dol np. do 30 lub 3ki - ale to najmniej istotne. 300setka jest max plastikowa - obraz w wizjerze ma nawet jakis plasticzano-niebieskawy zafarb. Plastik moze to tez byc zaleta - mniejsza waga :D - prosty kregoslup po paru latach fotografowania.

3. Nie robie odbitek - robie tylko slajdy

 

Czekam na full frame (np. 1Ds) po normalnej cenie - co nastapi za 3-4lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste Michale, uzyskujesz pogięte linie z obiektywu tupu Fisch Eye 16mm, użyj obiektywu "zgodnokątnego", np Flektogona 20mm i wszystko co w plenerze proste na zdjeciu też proste będzie, ale z jednym się z Tobą w 100% zgadzam ja też czekam na Fullframe i brak szumu oraz głęboką czerń bez kolorowej mory jak na kliszy przy czułości wzglednej matrycy conajmniej 1600 ASA 8)

Pokazujcie testy na większych czułościach, tak przydatnych do astrofoto DS to wtedy pogadamy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam probke na ISO1600 ktora zrobiona byla w "piwnicznym" ciemnym biurze. Szum jest, ale biorac pod uwage, ze jest to 1600 to jest swietnie. Szum nie jest absolutnie gorszy, niz ten ktory sie pojawia na negatywie 1600 i co ciekawe, ten szum naprawde przypomina ziarno foto, a nie kolorowy show losowych pikseli. Zdjecie jest oczywiscie nieostre, ale nie o to w tym tescie chodzi.

 

IMG_0075b.jpg

 

Oczywiscie material 1:1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam trochę po sieci ten aparacik będzie to mój kierunek za jakieś 2 latka kiedy na "ekrany kin" wyjdzie następny Canonik a 300 bedzie do wzięcia za jakieś 2500-3000 tysiaki.

Gratuluje panowie!

 

za dwa lata to on bedzie warty 1500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz wiarygodny test szumow ? prosze bardzo: http://pages.infinit.net/sidarap/dark/Dark...rk_300d_22C.JPG

 

zerknij sobie na ostatni pasek 2087 sekund przy ISO 1600.

 

Adam wg. instrukcji mozna tyle ile wytrzyma bateria czyli okolo 2,5 godziny - choc wiadomo co wtedy wyjdzie ;)

 

Aparat to naprawde absolutka rewelka, a co do plastikowosci to napisze tak samo jak na pl.rec.foto - to jest aparat z przeznaczeniem amatorskim - Canon pojechal po kosztach produkcji zeby tylko zejsc z cena poniezej 1000 $ - gdybysmy zarabiali normalna kase (np 60.000 $ rocznie) to bysmy mieli kazdy po 1Ds a jako ze jest jak jest mozemy sie skrobac co najwyzej na 300D !

 

Co do szerokiego kata to juz praktycznie kazdy produceny projektuje cos pod aparaty o mnozniku 1,6 - standartowe szkielko przy 18 mm daje taki efekt (uwaga jest to full frame) ISO 400 http://www.photo-pp.art.pl/0001.jpg

 

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie teoretycznie jeżeli aparat posiada czas B to mażna naświetlać ile się chce. Chyba ze producent zastrzegł w instrukcji max czas ekspozycji. jeżeli tego nie zrobił i przetwornik cmos się uszkodzi to z winy producenta. Na stronie

 

http://panther-observatory.com/

 

masz przykłądowe zdjęcia z czasami ekspozycji wprawdzie zdjęcia były robione młodszymi braćmi 300D (100D i 60D) ale można się nimi posiłokować. Gośc stosuje czasy 2-5 minut ale 10 minut też robił.

 

Niestety nie mogę odnaleźć linku do testu szumów który dostałem od Papatkiego. Jak znajdę to zapodam. Z tego co pamietam to znaczące różnice w stosunku do 10D były przy ISO1600 przy mniejszych czułościach praktycznie były na poziomie 10D. Zresztą nie znalazłem w necie aby ktoś focił w nocy na czułości ISO1600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Papatek za zrobienie Darków, to zapewne z twojego aparatu :wink:

Czy takie Darki aparat może automatycznie odjąć od tyle samo naświetlanego zdjęcia nocnego aby pozbyć się tych arlekinowych pixelków

i zaświetleń od wzmacniacza :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie z mojego ale z tego modelu. Jeżeli będziesz bardzo chciał to zrobie takie "dark-i" z mojego, oczywiście nie że bezinteresownie - w zamian będę chciał zobaczyć z Twojego....

jakie czasy i jakie czułości i rozdzielczo Kolega sobie życzy z CP-4500 dla porównania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.