Skocz do zawartości

Sekstet Seyferta + PG...


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

Tego obiektu chyba jeszcze na forum nie było - jest mało spektakularny, przynajmniej z ogniskowej 800mm. Ale nie o to mi chodziło.

Ponieważ pogoda dziś trafiła się dość zacna, postanowiłem przysmażyć coś w celach sprawdzenia, jak daleko można sięgnąć chińczykiem z centrum miasta, obok podświetlonego kościoła itd. etc.

 

Zestaw: MT-800+ST-2kXM+EQ6

6x1200"L, darki, flaty, biasy.

 

Obróbka: samo DDP, bez odszumiania i innych bajerów, żeby niczego nie zgubić lub przekombinować.

 

PinPointem znalazłem najsłabszą gwiazdkę 18,5mag. Mam cichą nadzieję, że jest "głębiej", choć to może być kres zasięgu przy z roku na rok coraz większym LP.

Gdyby ktoś miał chwilę i ochotę się pobawić :Beer:

 

sayfert_sextet_6x1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka: samo DDP, bez odszumiania i innych bajerów, żeby niczego nie zgubić lub przekombinować.

 

PinPointem znalazłem najsłabszą gwiazdkę 18,5mag. Mam cichą nadzieję, że jest "głębiej", choć to może być kres zasięgu przy z roku na rok coraz większym LP.

Gdyby ktoś miał chwilę i ochotę się pobawić :Beer:

 

Nieźle!

 

Jak stackowałeś? Średnia, sigma clipping?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie patrzę, patrzę i myślę - no fajne zdjęcie, tylko trochę "pojechane"

aż nagle, toż to 20 min jednak klatka!! 2 godziny expozycji !!

niesamowite :notworthy:

 

 

 

Jak Ja was kocham chłopaki :szczerbaty: , jesteście szaleni B) . Świetna fota.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PinPointem znalazłem najsłabszą gwiazdkę 18,5mag. Mam cichą nadzieję, że jest "głębiej"

 

No to muszę kolegę pocieszyć. Zasięg to nawet 20 mag. Zrobiłem krótką analizę:

 

Na poniższym zdjęciu można się zorientować w rozmiarach i położeniu kadru:

sextetmin.JPG

 

Natomiast tutaj mamy analizę wycinka kadru pod względem zasięgu gwiazd:

sextetmagmin.JPG

 

Zaznaczyłem cztery gwiazdy których dane z GSC 2.3.2 są następujące:

 

1: 16:00:38.35 +21:10:16.6 N5S9033612 R=18.02 B=20.22 V=18.95 I=16.83

2: 16:00:36.30 +21:09:46.8 N5S9033492 R=19.88

3: 16:00:36.78 +21:09:12.1 N5S9033359 R=17.47 B=18.71 V=18.07 I=17.48

4: 16:00:36.53 +21:07:28.8 N5S9032935 R=18.01 B=18.92 V=18.85 I=18.17

 

(kolejno: RA2000, DE2000, symbol, jasność w zakresie czerwonym, niebieskim, zielonym i podczerwonym)

 

Jeżeli chodzi o zakres widzialny (zielony) to np. całkiem wyraźnie widać gwiazdę nr 1 która ma V=18,95. Słabo ale jednak widać gwiazdę nr 2 dla której mamy tylko R=19,88 a zakładając, że jej widmo jest podobne do widma pozostałych trzech gwiazd gdzie V-R=0,6..0,9, możemy przyjąć, że V(2)=20,6 mag

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę kolegę pocieszyć. Zasięg to nawet 20 mag. Zrobiłem krótką analizę:

 

Na poniższym zdjęciu można się zorientować w rozmiarach i położeniu kadru:

sextetmin.JPG

 

Natomiast tutaj mamy analizę wycinka kadru pod względem zasięgu gwiazd:

sextetmagmin.JPG

 

Zaznaczyłem cztery gwiazdy których dane z GSC 2.3.2 są następujące:

 

1: 16:00:38.35 +21:10:16.6 N5S9033612 R=18.02 B=20.22 V=18.95 I=16.83

2: 16:00:36.30 +21:09:46.8 N5S9033492 R=19.88

3: 16:00:36.78 +21:09:12.1 N5S9033359 R=17.47 B=18.71 V=18.07 I=17.48

4: 16:00:36.53 +21:07:28.8 N5S9032935 R=18.01 B=18.92 V=18.85 I=18.17

 

(kolejno: RA2000, DE2000, symbol, jasność w zakresie czerwonym, niebieskim, zielonym i podczerwonym)

 

Jeżeli chodzi o zakres widzialny (zielony) to np. całkiem wyraźnie widać gwiazdę nr 1 która ma V=18,95. Słabo ale jednak widać gwiazdę nr 2 dla której mamy tylko R=19,88 a zakładając, że jej widmo jest podobne do widma pozostałych trzech gwiazd gdzie V-R=0,6..0,9, możemy przyjąć, że V(2)=20,6 mag

:notworthy:

 

 

Dzięki wielkie Piotrze :notworthy: Lejesz miód na moje serce!!! Zarwałem nockę do 4-tej, ale...

 

20,6 mag z miasta i to prawie z centrum pod latarniami i spod "sodowego" kościoła... :banan:

Kiedyś Henryk ze Szczecina (też MTkiem), dzisiaj ja idę się upić :Beer::Beer::Beer:

 

Jak mi podasz adres, to 1 skrzyneczkę wyślę kurierem :ha:

 

Dzięki raz jeszcze!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze mała dogrywka, w ramach dalszego ciągu łaskawej pogody.

Tym razem Herkulesowy Abel, zestaw jak poprzednio, expo 6x1800"L.

Fotka poskładana bez picowania na ładną, zaaplikowałem DDP i wyrównałem jedynie tło, które przy czasach 30min/klatkę w mieście jest już bardzo rozświetlone :szczerbaty:

 

I jeszcze prośba do Piotra na tzw. wolną chwilę... :D

 

abel_herk_6x1800Lddp1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze prośba do Piotra na tzw. wolną chwilę... :D

 

Robisz takie zdjęcia, że mój soft który pisałem na 20 mag (co wydawało mi się hoho zapasem) zaczyna tracić zasięg, podobnie z NGC/IC - ten katalog już nie wystarcza. Przez Twoje fotki nasunęło mi się trochę pomysłów jak zmodyfikować program, co oznacza stratę kilkunastu godzin na modyfikację programu (czyżby niedługo AFA wer. 3?).

 

Pojawia się w tym momencie problem bardziej ogólny - robisz zdjęcia "głębsze" niż profesjonalne przeglądy nieba i już nie ma do czego porównywać.

 

Wracając do zdjęcia, sam opis generowany przez AFA z katalogiem USNO nie wystarcza, muszę się tu posłużyć GSC 2.3.2, dlatego nie zamieszczę zdjęcia a jedynie stwierdzenie:

 

Najsłabsze gwiazdy spośród tych wyraźnie odcinających się od tła mają jasności:

- w zakresie czerwonym ok. 19,0 mag

- w zakresie niebieskim ok. 20,7 mag

- w zakresie widzialnym ok. 19,1 mag

Ale trzeba mieć na uwadze, że to co tutaj nazywam "wyraźnym odcięciem od tła" to efekt mniej więcej gwiazdy nr 1 z poprzedniego zdjęcia. Znalezłem i gwiazdę która w zakresie czerwonym ma nawet 20,2 mag co sugeruje B bliskie 22 mag ale to już obiekt rozmywający się w tle a być może że samo tło którego fluktuacje akurat dały jaśniejszy punkt pokrywający się z położeniem gwiazdy. Dlatego wolę poprzestać na stwierdzeniu niewątpliwego zasięgu V=19,1 mag.

 

No to może konkurs - kto wyciśnie więcej. W Sky&Telescope pokazywali zdjęcia o zasięgu 24 mag, jesteście niedaleko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Piotrze za analizę i przepraszam, że Cię wpędzam w kilkunastogodzinne poprawki :D Aż tak, to nie chciałem :D

Zobaczę, może uda mi się obrobić ten materiał i lekko uśrednić szum. Wydaje mi się jednak, że do tego typu analiz lepsza jest "surówka"?

 

Pojawia się w tym momencie problem bardziej ogólny - robisz zdjęcia "głębsze" niż profesjonalne przeglądy nieba i już nie ma do czego porównywać.

 

A powyższe to sobie oprawię w ramkę :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abell 2199 znajduje sie w gwiazdozbiorze Herkulesa, wraz z A2197 należy do supergromady odległej od nas o około 400 milionów lat świetlnych.

W centralnym miejscu jest widoczna galaktyka NGC 6166 w centrum jest też widoczne kilka innych sporych galaktyk eliptycznych utworzonych z połączenia wielu mniejszych. Na lewo od środka jest widoczny tor planetoidy, której jednak nie udało m się zidentyfikować.

 

20080510_1210444946_862254565.jpg

 

1200"+2x900" na większa ilość materiału nie starczyło czasu.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lewo od środka jest widoczny tor planetoidy, której jednak nie udało m się zidentyfikować.

Jest to planetoida (76978) - 2001 BY60, o jasności 16,9 mag a jej położenie sugeruje, że fotka była zrobiona wieczorem 7. maja 2008 r. Długość śladu na zdjęciu wynosi 18 px a ruch tej planetoidy w skali zdjęcia to 433 px na dobę. Czyli od początku do końca naświetlania minęło ok. 60 minut.

 

PS. Na zdjęciu jest pełno (przynajmniej 30) identycznych kształtem choć różnych jasnością trójkątów równobocznych złożonych z trzech pikseli o rostawie 6 px - jakiś feler kamery? Np. między śladem planetoidy a NGC6166 są dwa takie trójkąty mniej więcej co 1/3 odległości na tym odcinku.

Zasięg gwiazd w zakresie niebieskim w okolicach 20 mag.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie radze sobie z identyfikacją planetoid, ostatnio po wgraniu bazy do CdC strasznie mi zwolnił. co do tych trójkącików to prawdopodobnie jest to związane z nieaktualna baza darków oraz temperatura, zimą przy niższych temperaturach nie miałem takich sensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, jeśli byś mógł? :rolleyes:

bo to zdjęcie Heńka jest wyjątkowe: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16476

pozdrowienia

Pewnie, że mogę.

Wziąłem pod uwagę dwie skrajnie słabe, ale widoczne na zdjęciu Heńka gwiazdki. Ich jasności wg GSC 2.3.2 to:

- na emulsji F (czerwień) 19,6 i 19,5

- na emulsji J (fiolet) 20,62 i 21,18

- wyliczone B (niebieski) 20,7 i 20,8

- wyliczone V (zielony) 19,1 i brak

 

I jest to zasięg praktycznie zgodny z nowym palomarskim przeglądem nieba POSS2. Jest ciekawe, że zdjęcia hardcorowe na tym forum zbliżają się do POSS2 ale go nie przekraczają (choć zostawiły w tyle słynny POSS1 z lat 50-tych) - jakaś właściwość natury? Może jasność tła nieba ma tu jakieś znaczenie, że nie można wyciągnąć wiecej? A może po prostu przypadek, bo czasy naświetlań przekraczają już godzinę i ludziom nie chce się więcej wyciągać? Proponuję wytrawnym astrofotografom jednak spróbować wyciągnąć więcej niż na profesionalnych przeglądach - to będzie godny uwagi sukces.

 

I jeszcze jedna ciekawostka - badając na zdjęciu bliskie trójki gwiazd można zaobserwować ruchy własne gwiazd tj. przesunięcie jednej gwiazdy względem pozostałych na zdjęciu aktualnym w porównaniu do zdjęć POSS2. Np. znalazłem jedną gwiazdkę która przesunęła się na zdjęciu o ok. 6". Zdjęcia POSS2 były zrobione w okresie 1987-98 a ten obszar był robiony głównie w 1993, zatem 15 lat temu, mamy stąd ruch własny rzędu 0,4"/rok, zatem wcale nie taki duży - choć biorąc pod uwagę, że to jakaś raczej odległa gwiazda (19 mag) to może poruszać się b. szybko. Może robiąc takie zdjęcia ktoś wykryje jakieś ciekawe obiekty jeśli chodzi o ruch własny. Ale na to trzeba stosownego softu. Ludzie - jak wy mnie kusicie do pisania programów! Ale ja na to nie mam czasu, i to jest mój ból.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.