Skocz do zawartości

Ksieżyc poboczny w Krakowie a nawet dwa


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj około godz. 21:45 zauważyłem lekkie halo i za chwilkę potem pojawiły sie księżyce poboczne udało mi sie zrobić zdjęcie z dwoma ale sa strasznie delikatne za to mam lepsze z jednym.

Dużo razy widziałem słońca poboczne księżyce bardzo rzadko sie spotyka i akurat sie trafiło:)

 

 

 

Pozdrawiam Łukasz

post-1492-1211123025_thumb.jpg

post-1492-1211123063_thumb.jpg

post-1492-1211123079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale nie tylko moon dogs były :) to tylko na początek było, potem z każdą godziną było już tylko ciekawiej. Takich fotek jak zrobiłem nie widzialem w necie, a troszkę szukałem. Ale zacznijmy od tego

 

:post-9808-1211226106_thumb.jpg

 

Oczywiście momentami było oba, spory fragment łuku parhelicznego, ładny zarys halo 22 st i dostrzegalne halo 46 st, górny tangent arc oraz coś wspaniałego... okołozenitalny łuk z Arkturem Wolarza i Koroną północy w tle...

 

pokazuję finalną fotkę, bo na więcej tu miejsca jakoś brakuje, a fotek mam kilkadziesiąt...

post-9808-1211226468_thumb.jpg

 

 

 

Bogdan

Kraków :)

 

p.s. czas w mojej kadyszce jeszcze zimowy, jak wczoraj ze zdumieniem zauważyłem, więc do podanego trzeba dodać godzinkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy wschodzie Księżyca widziałem chyba słaby wieniec pyłkowy (pollen corona). Niestety nie zrobiłem zdjęcia.

Myślę, że to prawdopodobne, bo na spaceweather pojawił się dziś news informujący że było to widoczne.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem te księżyce poboczne :)

 

Dodatkowo co jakiś czas praktycznie idealnie w zenicie widoczna była jasna plama o rozmiarach nie większych niż 1 stopień, której jasność momentami znacznie przekraczała jasność księżyców pobocznych... Cóż to mogło być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno coś podobnego było na spaceweather:

http://spaceweather.com/archive.php?month=...8&view=view

 

A tak przy okazji to nie jest halo 46* tylko raczej fragment łuku pobocznego górnego. :D

 

 

 

 

To co widać na fotce to zapewne i fragment łuku pobocznego górnego i kawałka halo 46st. Mówię że widziałem momentami zarys całego halo 46 st, a fotki nie miałem jak zrobić, bo nie mam odpowiedniego szkła wystarczająco szerokokątnego :) zapewne potrzebne jest góra 12mm obiektyw... ledwie zmieściłem jedną ćwiartkę...

 

no to jeszcze jedna fotka, tu troszkę więcej widać.

 

post-9808-1211791278_thumb.jpg

 

pozdrawiam

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widać na fotce to zapewne i fragment łuku pobocznego górnego i kawałka halo 46st. Mówię że widziałem momentami zarys całego halo 46 st, a fotki nie miałem jak zrobić, bo nie mam odpowiedniego szkła wystarczająco szerokokątnego :) zapewne potrzebne jest góra 12mm obiektyw... ledwie zmieściłem jedną ćwiartkę...

 

To znaczy widziałeś dokładnie okrągłe halo czy nie?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy widziałeś dokładnie okrągłe halo czy nie?

 

 

Całego absolutnie nie, bo dolna część byłaby pod horyzontem, widziałem śladowy i porwany zarys drugiego kółeczka halo 46st, ze stycznym górnym okołozenitalnym. Sądziłem że na fotkach coś wyjdzie, ale nie wyszło, nawet fragmentami. A może już miałem zwidy wiedząc co chcę zobaczyć :) bo zjawisko było i tak fascynujące... :) Niemniej fotki dowodem, że nie tylko zwidy miałem :)

 

Mam też foty z tych samych zjawisk ale dla słońca, zrobione ze dwa lata temu na Gubałówce w piękny, mroźny poranek. Górny okołozenitalny był wtedy nieziemski, a będąc na szczycie widziałem dolny tangent arc, co też rzadko się trafia. Co więcej widziałem te zjawiska powstające zarówno na chmurach wysokich kilometry nad ziemią - z Równi Krupowej, jak i tuż nad głową potem z Gubałówki. Mam filmiki, na których widać wyraźnie że zarówno okołozenitalny jak i dolny tangent są dynamiczne - mienią się na kryształach lodu w odległości kilkudziesięciu metrów. Bo byłem w środku przelatującej chmury delikatnego lodu. Załączam kilka fotek, a filmiki to dopiero jak je gdzieś umieszczę, bo w poscie to bez szans.

 

Niestety jakość fotek słaba, mnóstwo refleksów od szkieł, bo światło ostre, a to tylko kompakt był.

 

post-9808-1211828210_thumb.jpgpost-9808-1211828506_thumb.jpg

 

widać wyraźnie, że dolny tangent jest przed drzewami, które są o 100 metrów zaledwie :)

 

pozdrawiam

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten łuk okołozenitalny i dolny łuk styczny są tak wyraźne bo powstały na tzw. pyle diamentowym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pył_diamentowy

A tu o wiele więcej in inglisz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diamond_dust

Niestety u nas warunki raczej nie sprzyjają jego występowaniu. Najłatwiej spotkać go w górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ŁUK OKOŁOZENITALNY W DIAMENTOWYM PYLE] [DOLNY ŁUK STYCZNY W DIAMENTOWYM PYLE]

 

widać wyraźnie, że dolny tangent jest przed drzewami, które są o 100 metrów zaledwie :)

 

pozdrawiam

Bogdan

 

 

Mój Boże, przecież to jest cudowne .!.!. <wzruszony>

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jakość fotek słaba...

Jakość fotek całkiem dobra! Absolutnie wspaniały spektakl!!!

 

Kiedyś widziałem łuk okołozenitalny w pyle diamentowym w Karkonoszach w temperaturze raptem ok. -5 st C, chociaż mówi się, że trzeba temperatury dużo niższej niż ta. Tak czy inaczej schodziłem ze Szrenicy nad ranem i nad głową błyszczał mi łuk okz w kryształkach lodu, które jak się domyślam porwał wiatr w nocy, a przedpołudniowe słońce nie zdążyło roztopić. Tak czy inaczej rozbłyskiwał on setkami jasnych iskier, podobnie jak to widać na zdjęciu Bogdana. Nawet mam gdzieś zdjęcie, ale takie co można wziąć do ręki, więc nie zamieszczam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.