Skocz do zawartości

Obserwatorium-najpierw dłuugo pomyślę.


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Widząc co się dzieje u znajomych i kolegów (Jesion, Sumas-gratulacje!!!) zaczynam główkowanie nad własnym kawałkiem obserwatorium. Powodem jest tu przede wszystkim wkurzające noszenie i rozstawianie sprzętu. Zanim rozpocznie się wykonywanie fotek kilka godzin chłodzenia telpa na balonie, potem przenoszenie montażu, ustawianie i wyważanie, podłączanie, korekty.... a tu okazuje się że 80% wyrwanego z dość intensywnego zawodowo życia czasu zajęły mi przygotowania... <_<

 

Niestety nie posiadam w obrębie chałupy na tyle dużej działki aby móc postawić tam rodzaj porządnego (marzy mi się po prostu mały stacjonarny budynek z cegły-z odsuwanym dachem) obserwatorium. Natomiast postawienie i ZOSTAWIENIE sprzętu na działce położonej poza wawą nie wchodzi w grę-za duże ryzyko. Zyjemy niestety w kraju nad wisła...

Konstrukcja drewniana budzi moje obawy głównie ze względu na zabezpieczenie mienia (a obserwatorium ma głównie służyć jako miejsce gdzie ustawiam sprzęt stacjonarnie i zapominam o wszelkich przygodach opisanych wyżej). Początkowo myślałem o adaptacji strychu ale poczytałem trochę w necie i zrezygnowałem. Obserwatorium musi być w jakiś sposób odseparowane termicznie od budynku. Najlepszym wyjściem byłoby na etapie projektowanie domu wykonać nieco odsuniętą wieżę będącą później właśnie wymarzonym miejscem dla sprzętu ale na to już za późno. Pozostaje jedno wyjście-dolepienie do budynku takiej wieży najlepiej z możliwością komunikacji np z piętra. To jednak robota na pewno do zlecenia a nie samodzielnego wykonania-przynajmniej dla mnie. Pożyjemy zobaczymy...

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w 100%.

 

Miałem przyjemność gościć w długi weekend u Jacka Pali , i oczywiście byłem w obserwatorium.

 

Cóż można powiedzieć , tylko pozazdrościć sprzętu i jego gotowości do pracy w każdj chwili.

Wszystko ustawione wyważone itd.

 

Pełna obsługa kamer , można sobie z laptopa w salonie przy piwku sterować i robić fotki-poezja.

 

Jacek w parę chwil ustrzelił M51 przez grubego cirrusa , sprzęt jest jednak światłosilny :D .

 

Fajny dostęp od strony domu . odsuwany dach elektrycznie nic nie trzeba ręcznie robić, długo by gadać trzeba zobaczyć.

 

Miałem przyjemność ustrzelić Saturna na jego montażu , szkoda że syn przypadkowo usunął mi fotki z obserwatorium , mój SCT wyglądał na jego teleskopie (na barana) jak szukacz :D .

 

Mam jakieś jeszcze nagrania Video może coś się z tego da zamieścić.

 

Jednym słowem wszystkim wachającym się czy warto jest budować obserwatorium mówię stanowcze tak.

 

pozdrawiam Janusz

SATURN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Andrzeju pomysłu :)

a może na początek, jeżeli masz chociaż kawałek balkonu czy ogródka, taki pomysł Ci wystarczy:

 

miniob.jpg

więcej tu: http://hometown.aol.com/davetrott/page5.htm

a zapewne można to wykonać w dość pancernej obudowie

 

a wieżę obserwacyjną postawisz sobie bez pośpiechu i w pełni przemyślaną

bo zapewne decyzja musi jeszcze w pełni dojrzeć

pozdrowienia

 

 

--edit--

 

tak przy okazji, chcąc niechcąc zacząłem się zastanawiać nad taką wieżą

zakładam średnice ok. 2 metrów i wysokość np. 8m

noi wyobraź sobie robią takie rury stalowe :szczerbaty:

tylko niestety grubość ścianki to 10mm więc taki grzmot ważył by ok. 4 T

 

opcja druga to wymurowanie takiego komina

parametry te same, to ok. 50m2 ściany

koszt jednego i drugiego wbrew pozorom podobny - w granicach 10-15 tys zł + kopuła, schody wewnętrzne i fundament, który w tym przypadku będzie dość głęboki myślę ok. 2-3 metrów

ech wybacz, zboczenie zawodowe czy co

ale to wszystko, żebyś za dłuuuugo nie myślał i budował zaraz :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w 100%.

 

Miałem przyjemność gościć w długi weekend u Jacka Pali , i oczywiście byłem w obserwatorium.

 

Cóż można powiedzieć , tylko pozazdrościć sprzętu i jego gotowości do pracy w każdj chwili.

Wszystko ustawione wyważone itd.

 

Pełna obsługa kamer , można sobie z laptopa w salonie przy piwku sterować i robić fotki-poezja.

 

Jacek w parę chwil ustrzelił M51 przez grubego cirrusa , sprzęt jest jednak światłosilny :D .

 

Fajny dostęp od strony domu . odsuwany dach elektrycznie nic nie trzeba ręcznie robić, długo by gadać trzeba zobaczyć.

 

Miałem przyjemność ustrzelić Saturna na jego montażu , szkoda że syn przypadkowo usunął mi fotki z obserwatorium , mój SCT wyglądał na jego teleskopie (na barana) jak szukacz :D .

 

Mam jakieś jeszcze nagrania Video może coś się z tego da zamieścić.

 

Jednym słowem wszystkim wachającym się czy warto jest budować obserwatorium mówię stanowcze tak.

 

pozdrawiam Janusz

 

 

Widziałem na fotkach obserwatorium Jacka i trochę znam też z opowieści osób które gościł. To rzeczywiście coś pięknego jednak na pewno również mocno kosztogennego :rolleyes: To na pewno jednak wzorzec do którego można chociaż próbować się zbliżyć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Andrzeju pomysłu :)

a może na początek, jeżeli masz chociaż kawałek balkonu czy ogródka, taki pomysł Ci wystarczy:

 

miniob.jpg

więcej tu: http://hometown.aol.com/davetrott/page5.htm

a zapewne można to wykonać w dość pancernej obudowie

 

a wieżę obserwacyjną postawisz sobie bez pośpiechu i w pełni przemyślaną

bo zapewne decyzja musi jeszcze w pełni dojrzeć

pozdrowienia

--edit--

 

tak przy okazji, chcąc niechcąc zacząłem się zastanawiać nad taką wieżą

zakładam średnice ok. 2 metrów i wysokość np. 8m

noi wyobraź sobie robią takie rury stalowe :szczerbaty:

tylko niestety grubość ścianki to 10mm więc taki grzmot ważył by ok. 4 T

 

opcja druga to wymurowanie takiego komina

parametry te same, to ok. 50m2 ściany

koszt jednego i drugiego wbrew pozorom podobny - w granicach 10-15 tys zł + kopuła, schody wewnętrzne i fundament, który w tym przypadku będzie dość głęboki myślę ok. 2-3 metrów

ech wybacz, zboczenie zawodowe czy co

ale to wszystko, żebyś za dłuuuugo nie myślał i budował zaraz :D

 

 

Aaaa dokładnie miałem taki sam pomysł a propo komina. Fundament, posadzka na wysokości około 2-3 metrów i kopuła z laminatu lub jakiś patent z otwieranym dachem chociaż na tej wysokości to już trochę dziwnie by wyglądało. Można jeszcze pomyśleć o zgrabnym mini-domku np z klinkieru i doprowadzoną instalacją, zamykane porządne drzwi i odsuwany dach. Myślę że w granicach 15-30 tys można się z takim wynalazkiem zmieścić. To co zamieściłeś (dzięki) też jest jakimś wyjściem chociaż nie chroni przed wiatrem a przy zabawą z planetkami na ogniskowej ponad 4m wiaterk już nie sprzyja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taką wieże musiałem zrobić "przyklejoną" do mojego domu. Przy okazji dobudowałem 1.5 piętra, co umożliwia wygodne dojście do obserwatorium. Oczywiście jest tam zaprojektowany pokój do sterowania sprzętem. Wieża ma 12m wysokości.

Dodatkowo zaizolowałem ściany budynku grubym styropianem, a ścianę południową - do której przylega wieża- podwójnie. Teraz czeka mnie modernizacja okien. Maja potrójne szyby, ale chce je jeszcze dodatkowo uszczelnić. Obserwując 12" Newtonem nie widzę ujemnego wpływu budynku. To wszystko jest jeszcze w budowie. W tym roku mam nadzieje skończyć konstruowanie rozsuwanego dachu.

Na awatarze widać tę moją wieżę sfotografowaną z dolnego tarasu.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie - liczyłem, że ciebie zarazimy :) Jak zobaczysz otwarcie mojego obserwatorium (czuj się zaproszony) to decyzję o budowie podejmiesz w 5 min ;).

 

W twoim wypadku skupiłbym się chyba na opcji dobudowania wierzy. To będzie najlepsza opcja i do tego bardzo wygodna. Moje obserwatorium będzie w 90% użytkowane zdalnie z Warszawy (samo jest ok 35 km od miasta) więc nie miało to aż takiego znaczenia, czy jest murowane, czy nie. Jest w obrębie posesji, w tygodniu będzie grodzone murem betonowym (2 m. wysokości).

 

Jak ci się spodobają efekty, to zawsze możesz postawić swoją kopułę na mojej farmie astronomicznej i sterować tym z mieszkania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.