Skocz do zawartości

Coś w miarę mobilnego do Księżyca i trochę DS


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Ostatnio dotarło do mnie, że jakieś 80% czasu z teleskopem spędzam oglądając Księżyc. DS'y praktycznie tylko na wyjazdach pod ciemne niebo, a z planetami jest na razie cienko i nieprędko będzie dobrze.

Dlatego też zastanawiam się jaki byłby dla mnie odpowiedni teleskop? Teraz mam Maka 102 i achromat 102/500, który służy przy okazji jako trawelerek do samochodu. Mak pokazuje nieco więcej detalu na Księżycu i planetach więc się go na razie nie pozbywam.

Marzy mi się jednak nieco większa apertura, bo 4" zbyt wiele detalu nie pokazują, no i przy DSach też nie jest różowo. Wczoraj chwilę bawiłem się 8" SCT od Marka i mimo wielu zalet, jest to jednak zbyt wielka rura, aby ją zabierać do auta razem z urlopowymi gratami. Zastanawiam sie nad czym 6", co dałoby się powiesić na eq3. Taki C6-S wydaje się bardzo ciekawy, ale nie miałem jeszcze okazji przez niego oglądać Księżyca. Najlepszy byłby refraktor 6", ale one są już naprawdę długie i wymagają solidnych montaży. Zresztą muszę się z tym zmieścić na balkonie o głębokości nieco ponad 1m. Z refraktorkiem czy Makiem na eq3 mieszczę się bez problemu.

Myślałem też o Maku 150 ale czy obraz z niego będzie o tyle lepszy o ile cena jest wyższa? Zresztą jego już na eq3 raczej nie posadzę. No i ogniskowa zbyt długa. C6-S wydaje się być lepszym wyborem przez potencjalną kompatybilność z okularami 2" oraz możliwością dokupienia reduktora 0,6x, który podobno nadaje się też do wizuala. No i światłosiła F/10 nie będzie wymagająca dla okularów.

Z zakupem mi się kompletnie nie spieszy i na razie tylko sobie kombinuję, co byłoby dla mnie optymalne. Kiedyś pewnie kupię coś większego, ale na to mam czas, zresztą duże dobsony są stosunkowo niedrogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa :)

Chciałbym coś wielkiego, ale używałbym tego rzadko, więc jak na razie trochę bez sensu takie coś kupować.

C6-S wydaje się ciekawym wyborem, ale będę musiał go kiedyś porównać z większymi i mniejszymi sprzętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ósemkę i jednak jest trochę za duża. 6" waży niewiele więcej niż mój refraktorek, więc do wizuala nie będzie problemu na eq3. Niby można to posadzić na jakimś montażu az, ale człowiek szybko się do wygody przyzwyczaja i jednak napędy to fajna sprawa. Marek miał 8" na skomputeryzowanym montażu az, ale taki montaż jest dużo większy od eq3 ze zdemontowanym prętem przeciwwagi.

Wolę jednak mniejszy sprzęt, który zabiorę pod naprawdę dobre niebo, niż większy, który nie będzie miał okazji pokazać co potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę jednak mniejszy sprzęt, który zabiorę pod naprawdę dobre niebo, niż większy, który nie będzie miał okazji pokazać co potrafi.

 

zgadzam się, dodatkowo taki 6" SC/MC wydaje sie być optymalnym rozmiarem na balkonowe warunki :)

 

ja tez powoli zaczynam rozmyślać nad jakimś EQ z motorkiem w ... przekładniach ;) - na wyjazdy

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans:

 

Ja to bym się chętnie zmieścił w 3k za OTA z 2" visual backiem i jakimś szerszym okularkiem 2". Ale kwota nie jest mocno ustalona, bo i tak zakup trochę poczeka, aż skończę remont mieszkania (czyli długo).

Po prostu jestem ciekawy ile będę musiał wydać, żeby potem po miesiącu kombinować na co to wymienić.

 

Misiowaty:

Ja obawiam się, że moje też by biło po wniesieniu tego po schodach na drugie piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich przymiarek: Mak 6" to będzie zdecydowanie za dużo na EQ3-2. Tuba waży 6kg, wprawdzie dość krótka, ale pękata, wiec wyważenie trudniejsze. Wieszałem na tym moncie 5kg Newtona 130/650, o mniejszej średnicy tuby. Natomiast wydaje się, że SC 6" pójdzie jeszcze na tym montażu, bo jest znacznie lżejszy [chyba 4, maks. 4.5kg]. Sam nawet robiłem takie plany, ale skończyło sie na Maku 5" -czasem nawet żałuję, że nie wziąłem tego SC...

Mowa o wizualu oczywiście.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.