Skocz do zawartości

Image shift


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

O zjawisku "image shift" w teleskopach SCT czytałem wcześniej. To jednak, co pokazał mój C8-S po wyjęciu z kartonu to była katastrofa! Saturn przy powiększeniu 250x potrafił "skakać" o 1,5 średnicy pierścieni. Później, podczas kolejnych wieczorów sytuacja uległa pewnej poprawie. Szukając w necie informacji na ten temat znalazłem to:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

Przemieścić kilkukrotnie lustro główne z jednego skrajnego położenia w drugie w celu rozprowadzenie smaru(?) po "rurce wyprowadzającej"(?).

Tylko tyle?!

 

Procedura wykonana. Jak przestanie lać to sprawdzę efekt. Na cuda nie liczę. <_<

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zjawisku "image shift" w teleskopach SCT czytałem wcześniej. To jednak, co pokazał mój C8-S po wyjęciu z kartonu to była katastrofa! Saturn przy powiększeniu 250x potrafił "skakać" o 1,5 średnicy pierścieni. Później, podczas kolejnych wieczorów sytuacja uległa pewnej poprawie. Szukając w necie informacji na ten temat znalazłem to:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

Przemieścić kilkukrotnie lustro główne z jednego skrajnego położenia w drugie w celu rozprowadzenie smaru(?) po "rurce wyprowadzającej"(?).

Tylko tyle?!

 

Procedura wykonana. Jak przestanie lać to sprawdzę efekt. Na cuda nie liczę. <_<

Obawiam się, że na to jest jedyne skuteczne rozwiązanie - zewnętrzny focuser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że na to jest jedyne skuteczne rozwiązanie - zewnętrzny focuser.

Tak.

Obecnie image shift jest znacznie mniejszy niż po wyjęciu teleskopu z pudła.

Nadal jednak efekt jest widoczny a focuser fabryczny działa ogólnie słabo.

Procedurę o której pisałem wyżej warto przeprowadzić w nowym teleskopie, który może wykazać image shift w wymiarze katastrofalnym.

Ja nieświadomie robiłem to wcześniej(wytrwale kręciłem pokrętłem focusera) używając nasadki bino, która wymaga znacznego przeogniskowania.

Trochę pomogło.

 

Rozwiązaniem ostatecznym i docelowym jest jednak zewnętrzny wyciąg.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjawisko występuje zawsze w tego typu telpach. proponuję zewnętrzny wyciąg oprócz samej liwkidacji shiftu ostrzenie jest o niebo precyzyjniejsze ponieważ w sct operując zwykłym fabrycznym pokrętłem wykonujemy tak naprawdę potężne skoki (przełożenie) osiowe, to działa do powerów rzędu 20-50x nie ma się czym martwić tyko kupić focuser...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma wspólnego z likwidacją mirror shift? Przecież to czy kręci gałką silnik, czy ręka, to nie ma to żadnego znaczenia na mirror shift.

 

Też sie tego obawiałem kupując ten focuser, jednak robi on to w tak delikatny sposób że nie ma problemu z mirrror sziftem.

 

zobacz ten film http://pl.youtube.com/watch?v=ZofalmUozwE

 

Mars robi sie mniejszy większy (rozogniskowany) ale nie wieje na bok.

 

Natomiast jezeli sprubujemy ustawić ostrość ręcznie tak , i jest to bardzo denerwujące-to wstyd żeby takie teleskopy wypuszczac na rynek.

 

Taki fokuser ma dużo ludzi i sobie chwali, między innymi za możliwość kroków małych i dużych (potencjometr) , można dopieścić ostrość na maxa-na ile seeing pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie tego obawiałem kupując ten focuser, jednak robi on to w tak delikatny sposób że nie ma problemu z mirrror sziftem.

 

zobacz ten film http://pl.youtube.com/watch?v=ZofalmUozwE

 

Mars robi sie mniejszy większy (rozogniskowany) ale nie wieje na bok.

 

Natomiast jezeli sprubujemy ustawić ostrość ręcznie tak , i jest to bardzo denerwujące-to wstyd żeby takie teleskopy wypuszczac na rynek.

 

Taki fokuser ma dużo ludzi i sobie chwali, między innymi za możliwość kroków małych i dużych (potencjometr) , można dopieścić ostrość na maxa-na ile seeing pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

dla tych, którzy maja alergię na dużą ilość kabli przy teleskopie ;)

 

SCT microfocuser

 

pozdr

Raf

 

 

Fajny pomysł , do wizuala . ale przy astrofoto nie spełni oczekiwań , bo chciał nie chciał trzeba za niego złapać , a tym samym przekazuje sie pewną siłę na boki , wówczas lustro się kiwa obiekt ucieka i można dostać szału , ale fokuser fajny.

 

Jeśli pogoda pozwoli nakręcę 2 filmy porównawcze z ręcznym i elektrycznym ustawianiem ostrości na gwieździe , zobaczycie na filmie jak to się ma w praktyce.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.