Skocz do zawartości

z cyklu pierwszy teleskop


Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź o montażach:)

 

No to właściwie nadal jestem w kropce, bo każdy z tych teleskopów ma jakąś wadę, ale w sumie czego chcieć jak się chce wydać tyle ile chcę, a przy tym nie ma się do końca sprecyzowanych wymagań :)

 

Pójdę jutro do sklepu, pozaglądam na te trzy (omni 150 xlt, cn8, synta150) i spróbuję coś wybrać.

Na razie mam mętlik w głowie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ja tez długo sie zastanawiałem co wybrać włącznie z c8n a ostatecznie wybrałem synte 8" na dobsonie chodź już bylem nastawiony na 10". Tyle ze w twoim wypadku odpada dobson bo chcesz robić fotki ale może czasem lepiej wziąć na początek prostszego poznać niebo a dopiero potem brać sie za coś trudniejszego ( to tak żeby sie nie zniechęcić :) )

 

a takiego dobsona można za naprawdę nie wielkie pieniążki kupić, oczywiście jak się trafi na jakaś okazje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a druga sprawa to nie wystarczy raz ustawić telepa na to co sie chce focic i tyle ,o ile mi wiadomo wymaga to sporo pracy i dobrej psychiki :P z dużym naciskiem na ostatnie słowo

Edytowane przez bucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jeszcze jeden problem: który z podanych jest najtrudniejszy w obsłudze i jak się zabrać do "patrzenia w niebo" :)??

 

Wiadomo, że dobson będzie bardziej "naturalny", jednak w przypadku paralaktyka też nie ma jakiejś tragedii. Na początku podczas obserwacji spokojnie wystarcza zgrubne ustawienie na biegun, a pewne niewielkie korekty w osi deklinacji nie są jakieś straszne. Po jakimś czasie i poznaniu sprzętu możesz rozważyć dokupienie lunetki biegunowej w celu zwiększenia precyzji.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę. A może...

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=21896&hl=

 

pozdrawiam

 

 

Ech, kurcze, to rzeczywiscie dobry pomysl, no bo i guiding psychologiczno-mentorski pod mailem bylby... :icon_biggrin:

Rzeczywiscie namieszalim Kobiecie w glowie (z reszta ja sobie tez sam namieszalem :unsure: ) Ale podtrzymuje ze taki C8N to fajoski musi byc... a do astrofoto to chyba nie ma modelu uniwersalnego teleskopu... zalezy jaką techniką się fotografuje i co... dobrze gadam?:(:blink::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dość długich przymiarkach, przepędzaniu siłą woli chmur i ustawieniach udało mi się zobaczyć co nieco.

Jupiter ok północy w końcu pojawił się w moim zasięgu - mogłam dostrzec pierścienie na jego powierzchni. Tylko spodziewałam się, że będzie trochę większy, no ale to już wina okularu, bo w zestawie miałam tylko 25mm Plossla (daje 40x). Także jutro muszę coś dokupić. Ale fajnie jest ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na miejscu Joanny najpierw udałbym się do któregoś z kolegów mających podobny teleskop i zobaczyłbym czy to co w nim widzę mnie satysfakcjonuje, w przeciwnym razie można się mocno zrazic. Z mojego doświadczenia wiem, że warto na początek wydać małą kasę aby się naocznie przekonać. Wielu kupiło dobry sprzęt a później wystawiło na allegro.

Pozdrawiam i życzę rozsądku w podejmowaniu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam w Gliwicach wielu ludzi znających się i chętnych do pomocy i na pewno skorzystam z tego:) na razie próbowałam sama i nie zraziłam się, ale przede mną jeszcze wiele nocy:) Dziś niestety kicha - pełne zachmurzenie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.