Skocz do zawartości

Czy to będzie dobra lornetka i co zobaczę?


MiPi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na nieszczęście i szczęście niedawno miałem złamaną nogę i teraz dostałem odszkodowanie, które w większej części chciałem przeznaczyć na zakup swojej pierwszej lornetki. Fundusze to około 200-250 zł (wliczając koszt przesyłki). Tak po trochu przeglądałem forum oraz to co jest w sprzedaży i znalazłem lornetkę Delta Optical 8x40 na oficjalnym sklepie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN oraz także na allegro, również jako sprzedawca ten sam sklep http://allegro.pl/item378434328_lornetka_d...entry_8x40.html

 

Chciałem się zapytać czy jak na początek to będzie dobra lornetka i co mógłbym przez nią zaobserwować, i/lub co byście polecili innego za tą cenę, jeżeli nie to.

 

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz jej używać do obserwacji gwiazd - to nie ma sesnu płacić za wodoszczelność. Zastanów się czy w ogóle wodoszczelność będzie Ci potrzebna. "Zwykła", tzn niewodoszczelna lornetka też sprawdzi się w deszczu (nie mówimy o monsunach). Jeśli zaczynasz przygodę astro - na początek polecam Celestrona SkyMastera -299 w DO, może trafisz taniej na wtórnym rynku.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie, nie potrzebuje wodoszczelności, nawet nie zwróciłem uwagi na to, że to takie coś posiada. A co do tego Celestona, to niestety ale to nie na moją kieszeń. max ile mogę na to przeznaczyć to 250. Potrzebuję dobrej i sprawdzonej marki takiej właśnie jak ten Celeston, tylko nieco tańszej, tak żeby się mieściło w granicach 200-250 zł.

Edytowane przez MiPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj MiPi

 

W sprawie lornetek w zadanym przez Ciebie przedziale cenowym w zasadzie wszystko zostało już na forum powiedziane.

 

Jeżeli idzie o wilgoć, która dostaje się do lornetki, to jest ona o tyle uciążliwa, iż potem nie można jej w zasadzie usunąć bez rozbierania instrumentu. Może ona powodować parowanie soczewek od wewnątrz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiPi, wyjaśnij proszę, do jakich celów ma służyć ta lornetka. Jeśli przede wszystkim do astro, to 40 mm szkła będą za małe [ta 8x40]. 50-60mm byłaby bardziej odpowiednia. Natomiast gdy to ma być lornetka do zastosowań naziemnych, to oczywiście będzie O.K. Do samej turystyki to bym wziął nawet coś mniejszego, typu 8x30 lub nawet jakiegoś kompakta 25mm. Jeśli ma być i do celów naziemnych, i do astro, to 10x50 jest najlepszym kompromisem. Niezbędne minimum apertury do zastosowań astronomicznych, a waga i rozmiary takie,że można ją upchnąć w plecaku na wycieczce. Sam często zabieram w góry 10x50, chyba,że mam gwarancje braku szans na obserwacje nieba,wtedy biorę małego kompakta, który mi ostatnio zdechł, pardon, rozkolimował się na amen.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetka ma być do obserwacji astro.

Więc skoro mówicie, że 10x50 jest odpowiednia a ta Delta Optical mieści się w przedziale cenowym i jest takżę 10x50 to ją kupie :) wielkie dzięki za pomoc, jak zakupie sprzęt to napiszę jak się sprawuje :s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie, bo lornetkę już wybrałem, ale zapomniałem zapytać co będę mógł przez nią zaobserwować. Głównie chodzi mi tutaj o planety, czy będę w stanie zobaczyć np. pierścienie Saturna?

Myśle, ze niestety nie zobaczysz pierscieni. :( Zbyt małe powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Zobaczyć zobaczysz, jego satelity jako małe świecące punkciki.

Jakichkolwiek szczegółów sie nie spodziewaj.

Jak napisał mpp

Zbyt małe powiększenie

 

Ale i tak dużo frajdy Ci sprawi "rolnetka" :rolleyes:

Pozdrawiam Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.