Skocz do zawartości

Canon po zmianie filtra?


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie, przerabiamy canona, wymieniamy filtr na Baaderowski, Canon zaczyna być super czuły na czerwień, a potem do robienia zdjęć astro ustawiamy go w trybie coustom? to pytanie stawiam w związku z moim ostatnim zdjęciem na AE, gdzie Piotr Perczak pyta mnie o tryb White Balance w jakim robię zdjęcie. Zawsze odkąd zmieniłem filtr robiłem zdjęcia w auto. Czy powinienem w coustom? Ustawiłem wczoraj ten tryb, zdjęcia wychodzą normalne, więc po co była przeróbka, skoro i tak obcinam pasmo czerwieni? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mam nadzieję, że zdjęcia robisz w rawach, a potem obrabiasz je w formacie fits

i wtedy niema znaczenia w jakim ustawieniu WB wykonywałeś zdjęcia

 

Tak, robie w raw a obrabiam w tiff. a co do ustawień, to przecież tak jak piszesz w trakcie obróbki mogę sam zdecydować czego jest za mało, a czego za dużo.

 

Przepraszam za lekka zmianę tematu,ponieważ sam myślę nad zmianą filtra ,aby aparat był bardziej czuły na barwę czerwoną.Jak po tym zabiegu wychodzą fotki innych obiektów np.pejzaże,zdjęcia ludzi,budynków itp?

Aparat EOS 300D

 

Jak ustawisz aparat w trybie coustom white balance to robisz prawie normalne zdjęcia, są w zasadzie identyczne jak przed wymianą, tylko jedyna różnica jest taka, że zdjęcia robisz w trybie manual, bo tu możesz zmienić WB na coustom, w trybie auto WB zmieni się na auto, a wtedy zdjęcia będą bardziej czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie, ale żeby nie ustawiać na każdym zdjęciu balansu bieli za pomoca softwaru, lepiej w aparacie ustawić własny (custom WB) a robi się to tak, że fotografuje np. białą kartkę przy dziennym oświetleniu (choć najlepiej każdorazowo przy świetle zastanym) i ustawiając custom white balans, wybieramy na zdjęciu tę kartkę i aparat juz "wie", że ta kartka jest biała i do niej balansuje wszystkie wykonane potem zdjęcia

tylko, że to nie działa w trybie full auto (czyli tego zielonego prostokącika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie, ale żeby nie ustawiać na każdym zdjęciu balansu bieli za pomoca softwaru, lepiej w aparacie ustawić własny (custom WB) a robi się to tak, że fotografuje np. białą kartkę przy dziennym oświetleniu

A dokładniej szarą kartę ,a jeszcze precyzyjniej powinna mieć 18 % szarości cokolwiek to znaczy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też mam pytanie dotyczące modyfikacji. Na stronie http://ghonis2.ho8.com/rebelmod4.html jest poodane aby dać pod mocowanie filtra podkładki, ze względu na różnice grubości filtrów. Czy przy filtrze Baadera tez trzeba dawac takie podkladki?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też mam pytanie dotyczące modyfikacji. Na stronie http://ghonis2.ho8.com/rebelmod4.html jest poodane aby dać pod mocowanie filtra podkładki, ze względu na różnice grubości filtrów. Czy przy filtrze Baadera tez trzeba dawac takie podkladki?

 

Nie musisz, ten filtr jest tak dopasowany, by idealnie pasował w miejsce fabrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz, ten filtr jest tak dopasowany, by idealnie pasował w miejsce fabrycznego.

 

Tutaj nie chodzi o pasowanie fitra tylko o działający potem auto focus. Z tego co wiem, filtr Baadera jest tej samej grubości co oryginalny, a więc jest parafokalny jeżeli chodzi o af.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno pytanie: Jakim śróbokręcikiem odkręcacie te śróbki? Największy opór stawia ta srebrna śróbka z 'zatyczką' z tyłu aparatu :angry:

Tak, z tym jest problem :szczerbaty: ząbkami może :D żart. Potrzebny jest dość mały a zarazem precyzyjny wkrętak, inaczej jest problem, ja też miałem z tym problem, ale jakoś poszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym jest problem :szczerbaty: ząbkami może :D żart. Potrzebny jest dość mały a zarazem precyzyjny wkrętak, inaczej jest problem, ja też miałem z tym problem, ale jakoś poszła.

Tyle, że ja się nie nazywam McGyver :ha:

 

Na swojej stronie Gary Honis używa śróbokreta "#000 size philips (#Craftsman #45726)"

Trochę się nie łapię w tych oznaczeniach. Czy to jest to samo co PH000?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej szarą kartę ,a jeszcze precyzyjniej powinna mieć 18 % szarości cokolwiek to znaczy. :D

"Z tego co wiem..." (calki były w zeszłym roku!) - szara tablica 18% (to jest współczynnik odbicia światła) służy do pomiaru światła padającego, używana jest/była głównie na planie filmowym.

Światłomierze (ha ha, kto dziś wie, co to takiego "Lunasix" Gossena?) są tak konstruowane, że pomiar światła odbitego od ekranu szarego 18% i pomiar światła padającego na mleczną płytkę rozpraszającą światłomierza powinien dawać taki sam wynik.

A dlaczego akurat 18%? Większość fotografowanych/filmowanych scen charakteryzuje się właśnie 18% "albedo" (niech już chociaż jeden wyraz będzie astronomiczny).

 

Dla pomiaru temperatury światła (hm... poszukiwania prawidlowego "balansu bieli") zachowanie 18 % nie ma większego znaczenia, dopóki ilość światła padającego na ustrój pomiarowy nie wykracza poza liniowy zakres charakterystyki urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.