Skocz do zawartości

filtr do Jowisza


regius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym kupić jakiś filtr do Jowisza bo wkurza mnie już oglądanie białej plamy z ledwo dostrzegalnymi dwoma pasami ;)

Co będzie odpowiednie do mojego Newtona f/5 ?

Czy coś takiego da radę ?

http://www.astroshop.de/en/telescopes/acce...filter--1-25---

lub to

http://www.astroshop.de/en/telescopes/acce...25----6-teilig- ?

Chciałbym aby można to było użyć też do księżyca bo trochę mnie oko boli jak na niego patrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Łysego i planetki praktycznie każdy ściemniający filtr się nada. Jednakże odpowiednio dobrany kolor znacznie uwydatni kontrast. Neodymek jest sprawdzony. Ktos polecał niedawno też UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym kupić jakiś filtr do Jowisza bo wkurza mnie już oglądanie białej plamy z ledwo dostrzegalnymi dwoma pasami ;)

 

 

Pozdrawiam

 

W 8" tylko tyle widzisz ? Może seeing jest wyjątkowo zły. W Syncie u mnie to 2 pasy są widoczne jak byk, a w lepszych warunkach widać jeszcze pociemnienia biegunowe, cienki wąski pas nad górnym równikowym czy cień Ganimedesa ostatnio. I to w zasadzie bez filtrów. No ten Neodymowy trochę poprawia szczegóły na Jowiszu, ale jakiś cudów wielkich nie ma.

Jak teraz widzisz ledwo 2 pasy to z filtrem zobaczysz je tylko trochę wyraźniej. Oprócz seeingu może też być słaba kolimacja. Ewentualnie przyczyną takiego obrazu może być gruby pająk i przerośnięte lustro wtórne tak jak w SW 114/500. Bo pożyczałem niedawno taką włąśnie tubę i też widziałem Jowisza z ledwo widocznymi 2 pasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety widać tylko 2 pasy i to wszystko (ledwo).

Mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu.

Dziś sprobuję skolimować telepa , może faktycznie coś nie tak bo w sumie dawno tego nie robiłem.

Lusterko wtórne jak i pająka mam oryginalnego taki jaki był więc ciężko mi powiedzieć czy jest z nimi coś nie tak.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Na zdjęciu Jowisz jest dość ciemny jednak w rzeczywistości widzę go bardzo jasnego.

post-2075-1216996067_thumb.jpg

Edytowane przez regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy powerze 200x nakręciłem na okular UHC-s i doznałem szoku! Kontrast leci w górę jak szalony, pięknie odznaczające się pasy, widać też ich czerwony kolor. Nie wspominam już o tym, że obraz jest przyjemnie ściemniony i Jowisz nie daje tak po oczach.

Powiem też, że jeśli seeing jest fatalny to filtr nie daje dużo, ale jeśli seeing jest średni lub dobry to różnica jest, i to niezła.

Bardzo lubię UHC-s bo przydaje mi się w mieście (veil to jest coś!) a teraz odkryłem że jest niezły też do Jowisza.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dopiero teraz odczytałem wiadomość...

Filtr (neodym) powinien być u mnie jutro/pojutrze mam nadzieję ,że u mnie się sprawdzi :-/ jak nie to zobaczę i może wymienię go na UHC.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety widać tylko 2 pasy i to wszystko (ledwo).

Mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu.

Dziś sprobuję skolimować telepa , może faktycznie coś nie tak bo w sumie dawno tego nie robiłem.

Lusterko wtórne jak i pająka mam oryginalnego taki jaki był więc ciężko mi powiedzieć czy jest z nimi coś nie tak.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Na zdjęciu Jowisz jest dość ciemny jednak w rzeczywistości widzę go bardzo jasnego.

 

U mnie największy skok w jakości obrazu był przy zastosowaniu pojedynczego filtra polaryzacyjnego. Ujawniła się struktura pasów a tarcza mniej pływała. Dołożenie drugiego polaryzacyjnego lub neodymki nie powodowało jakiejś zasadniczej różnicy, a i tak najlepiej się obserwowało przy "pełnej przepustowosci" zestawu filtrów polaryzacyjnych.

Ja mam zestaw polaryzacyjny Celestrona (z nasadką). Mogę go używać tylko pomiędzy okularem i barlowem. Przy zastosowaniu nasadki z jednym filtrem i okularu z drugim - brakuje mi trochę wyciągu żeby wyostrzyć obraz. Podobno jest jakieś rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się uda to polaryzacyjny powinien do mnie dotrzeć za około 3 tyg.

Dziś doszedł neodym i jedno co mnie zaskoczyło to na obudowie jest napisane "neodymium & IR-CUT" czyli wychodzi na to ,że jest to neodym z zintegrowanym filtrem IR ?

Nie mogłem go jeszcze przetestować bo od rana na niebie są chmury :-(

Ponoć jutro pogoda ma być lepsza więc zobaczę co daje filtr.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej obserwacji jaka narazie mogę powiedzieć,że filtr w moim przypadku nie daje nic :-( Dziś dam mu jeszcze jedną szansę.

 

Pozdrawiam

Pisząc "filtr" miałeś na myśli neodymkę? Nie przejmuj się - polaryzacyjny poprawi Ci humor. A neodymkę traktuj raczej jako anty-light pollution i anty-księżycowo-poblaskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej obserwacji jaka narazie mogę powiedzieć,że filtr w moim przypadku nie daje nic :-( Dziś dam mu jeszcze jedną szansę.

 

Pozdrawiam

 

Powiem szczerze, że z tego co ja zaobserwowałem to muszę powiedzieć, że najlepsze efekty uzyskiwałem podczas obserwacji Księżyca (kilka razy ilość detalu jaka wychodziła przy jego użyciu była powodem do opadania kopary) i też całkiem przyzwoite przy Saturnie. Można też korzystać z niego jako filtr typu ALP. Wczoraj obserwowałem M27 z nim i było widać pewną poprawę z filtrem niż bez, nieznaczną ale zawsze (chociaż jeżeli Cię interesują DSy to lepiej już kupować filtr dedykowany pod określone DSy).

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.