Skocz do zawartości

wydruk wielkoformatowy


gocek3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę sobie zrobić i wydrukować plakat o tematyce astro (oparty na obiektach Układu Słonecznego). Skompletowałem już zdjęcia i mam pytanie: jakiej rozdzielczości dpi potrzeba żeby w miarę dobrze wyglądał plakat w formacie A1 lub A0. Nie musi to być oczywiście jakość zdjęcia fotograficznego ale taki przyzwoity wydruk na własny użytek.

 

P.S Nie wiedziałem za bardzo gdzie "wsadzić" ten temat, proszę ewentualnie moderatorów o jego przesunięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba minimalna rozdzielczość jaką da się zaakceptować na wydruku to 150 dpi czyli, ok 6 pixeli na 1 mm

 

format A0 ma wymiary 1189x841mm więc potrzebowałbyś zdjęcia 7134 x 5046 a taką rozdzielczość miała by matryca ok 36Mpix więc pewnie jeszcze parę lat trzeba by poczekać, żeby takie aparaty były dostępne w cenie mniejszej niż całkiem spory apartament ;)

 

choć oczywiście standardowa rozdzielczość zdjęć na wydruku powinna mieć ok 300 dpi, lecz wtedy aparat musiałby mieć matrycę jakieś 140Mpix żeby taki wydruk porządnie wyglądał w formacie A-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla formatu A0 (841x1189) i rozdzielczości 150dpi corel wyliczył mi rozdzielczość 4967x7022 - sprawdziłem w Excelu, mniej więcej się zgadza

nie za bardzo zrozumiałem odwołanie do aparatów - mam około 20 zdjęć które chcę wrzucić na ten plakat (to nie ma być jeden obiekt z jednego zdjęcia) - 8 planet, główne księżyce i słonko :)

 

chyba minimalna rozdzielczość jaką da się zaakceptować na wydruku to 150 dpi czyli, ok 6 pixeli na 1 mm

 

format A0 ma wymiary 1189x841mm więc potrzebowałbyś zdjęcia 7134 x 5046 a taką rozdzielczość miała by matryca ok 36Mpix więc pewnie jeszcze parę lat trzeba by poczekać, żeby takie aparaty były dostępne w cenie mniejszej niż całkiem spory apartament ;)

 

choć oczywiście standardowa rozdzielczość zdjęć na wydruku powinna mieć ok 300 dpi, lecz wtedy aparat musiałby mieć matrycę jakieś 140Mpix żeby taki wydruk porządnie wyglądał w formacie A-0

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli chodzi o tak dużą rozdzielczość, w sieci są fajne zdjęcia np Księżyca czy Saturna o rozdzielczości np. 8211 x 8652 -tylko że w 96 dpi, na A1 a może i A0 się już załapie.

Większość zdjęć które chcę umieścić na plakacie ma rozdzielczość 72 lub 96 dpi, dwa zdjęcia są po 300 dpi.

Tworząc sobie taki plik (do wydruku A0) Corel pyta mnie o rozdzielczość w dpi, stąd moje pytanie - jaka jest wystarczająca (96 a może 150).

I jeszcze jedno pytanko - zanosząc taki plik do wyduku lepiej zanieść w tiff lub jpg czy zapisać w pdf (czy zapis w pdf pogarsza jakość) ?

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

96 dpi to rozdzielczość naszych monitorów

tylko tak bardzo upraszczając, drukarka tym się różni od monitora komputera, że nie potrafi tak przyciemniać czy rozjaśniać barw jednego pixela jak to potrafi monitor, a różne odcienie barw z kolorów podstawowych (np. 3 czy 4 tonerów) symuluje jego wielkością, więc stąd potrzebna jest większa rozdzielczość, żeby drukarka miała to "pole manewru" na taką prezentację barwy jednego pixela

uch niech tylko to jakiś fachowiec DTP przeczyta, to mi się dostanie :Boink:

 

a format plików do druku najlepiej tiff (już pomijając podstawowe psd czy cdr)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drukuję czasem w A0 postery na konferencje. Na nich są oczywiście również zdjęcia. Najczęściej daję plik o wymiarach 10000x7000 (mniej więcej). Niestety w mojej wersji Corela przy eksporcie jest ograniczenie boku do 10000 pikseli. Przy formacie A0 boki mają 33" na niecałe 47". A więc wychodzi około 213 dpi. Jakość zdjęć jest bardzo przyzwoita, nigdy nie miałem wrażenia "pikselozy".

Pliki najlepiej zapisywać w tif-ie bez kompresji albo z kompresją LZW (podobno bezstratną).

Oczywiście przy eksporcie nie ma znaczenia jaką sobie wpiszesz wartość dpi. Ważne, żebyś rozmiary obrazka mierzył w pikselach i dał przynajmniej ze 7000 dla dłuższego boku. Wtedy na A0 będziesz miał około 150dpi i powinno wystarczyć. Oczywiście jak możesz, to daj więcej, ale powyżej 12000-14000 moim zdaniem nie ma sensu bo to już dochodzi do 300dpi i w efekcie i tak nie zauważysz różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plakaty to faktycznie największe wyzwanie dla cyfrowej grafiki. Problem w tym, że je drukuje się 1:1 (bilboardy np. są powiększane i robi je się średnio 1:10).

 

Faktem jest, że w większości przypadków zdjęcia do plakatów np. B2 lecą w rozdzielczości 150 dpi, a do B1, czy B0 nawet <90dpi. Na ogół są upscaleowane. Nikt nie daje materiału wyjściowego, żeby robić 1:1 300DPI B0. Litości ;) Megaboardy robi się 72dpi i jest cacy, co widzicie na swoich budynkach. Nikt przecież tego nie ogląda z 20 cm.

 

Jeszcze jedna informacja - plik np. 8000x8000 może mieć dowolne DPI - 2, 100, 1000, 10 000 dpi... bez znaczenia, bo to nie jest wartość bezwględna i nie dotyczy parametrów fizycznych obrazu, a jest to tylko informacja o rzeczywistej, nie wirtualnej skali.

 

A jak daje się pliki po 10000 pikseli, to pewnie i tak "chłopaki" na maszynie sobie plik zmniejszą, bo szkoda czasu :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A jak daje się pliki po 10000 pikseli, to pewnie i tak "chłopaki" na maszynie sobie plik zmniejszą, bo szkoda czasu :szczerbaty:

 

Raczej nie sądzę. Dlatego, że te "plakaty" ogląda się z odległości 50-100 cm. I zawierają wiele drobnych elementów - na przykład podpisy pod rycinami, mapy, wykresy itp, które muszą być czytelne. To są plakaty na sesje posterowe na konferencjach, które ogląda się podchodząc do wydruku tak blisko, jak do obrazu w muzeum, a nie gigantyczne reklamy z ponętnymi modelkami na przydrożnych reklamach, które widać z kilometra. Każdy kto był na jakiejkolwiek konferencji naukowej, wie o co chodzi.

Gdyby sobie "chłopaki" zmniejszyli, raczej straciliby wiele zleceń od instytucji naukowych, szczególnie w takich miejscach jak Toruń, gdzie uniwersytet jest największym pracodawcą w mieście.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie - uzylem sporego uogolnienia. Rozdzielczosc dobiera sie do potrzeb. Detale, obrazy wektorowe, teksty, naswietlane sa pow. 2 tys. Dpi. Obrazy o duzym kontrascie wymagaja duzej rozdzielczosci, ale z drugiej strony takie pliki dobrze sie kompresuja bezstratnie. Pomijam juz kwestie, ze mapy macie pewnie w formie wektorowej.

 

Sorry za brak pl literek, pisze z komorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 15 lat później...

Co by nie mnożyć tematów, odkopię trochę prehistorię :) Myślę o wydrukowaniu jednej ze swoich prac w dużej skali, ale zastanawiam się jakie DPI będzie zadowalające.

 

Konkretnie chciałbym wydrukować to zdjęcie: https://astropolis.pl/topic/89468-od-orła-przez-omegę-po-chmurę-gwiazd-strzelca-i-dalej/

W podlinkowanym temacie są fragmenty w oryginalnej skali zdjęcia, więc mam nadzieję, że oddaje to trochę co ma być wydrukowane i jakiej jest jakości.

Interesuje mnie wydruk o szerokości 250 cm, co przy proporcjach zdjęcia daje 102 cm wysokości.

Biorąc pod uwagę rozdzielczość 14858 x 6051, daje to DPI 151. Nie jest to "fotograficzna" jakość, ale na ścianę chyba wystarczy? Tylko taka wielkość będzie zachęcała, żeby podejść i się przyjrzeć. Nie będą wychodzić wtedy krzaki?

I czy jakość zdjęcia jest w ogóle wystarczająca, żeby je drukować w takiej skali?

 

Gdzie drukować zdjęcia w takim formacie?

@Adam_Jesion czy w Astrography można wydrukować swoje zdjęcie w takim formacie (250 x 102 cm)? Czy mógłbyś się wypowiedzieć o tym konkretnie zdjęciu jak widzisz możliwość jego wydruku w stosunku do jego rozdzielczości i jakości?

 

Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Ktoś z Was drukował swoje prace w takich dużych rozmiarach?

 

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pyzik napisał(a):

Jak chcesz tej klasy zdjęcie podziwiać z bliska to poniżej 240 dpi nie schodź. Jak z daleka to 150 dpi styknie.

Tego się obawiałem, że DPI 150, to trochę mało. Pewnie chciałbym (czasami) podziwiać z bliska. Założenie jest takie, że ma to wisieć w salonie, więc i goście by to oglądali.

Dla DPI 240 przy tym zdjęciu wychodzi 157 x 64 cm, już nie to samo co 2,5 m.

 

Przy rozmiarach 157 x 64 tak by to poglądowo wyglądało na ścianie (rysunek w skali). To niebieskie, to okno.

image.png.efea402fcef222c94d813a01827e2d65.png

 

A tak przy 2,5 m:

image.png.5bb74084b9f70ea422a60417692d194f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy będziesz mógł "podziwiać z bliska" zależy też od fizycznej rozdzielczości druku.

Inna ilość detali będzie widoczna, gry druk będzie w rodzielczości 720dpi, a inna gdy w 2880dpi...

 

HINT: Warto drukować tam gdzie drukują wysokiej klasy reprodukcje barwne, zdjęcia etc a nie tam gdzie plakaty na wybory ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, holeris napisał(a):

Tego się obawiałem, że DPI 150, to trochę mało. Pewnie chciałbym (czasami) podziwiać z bliska. Założenie jest takie, że ma to wisieć w salonie, więc i goście by to oglądali.

Dla DPI 240 przy tym zdjęciu wychodzi 157 x 64 cm, już nie to samo co 2,5 m.

 

Przy rozmiarach 157 x 64 tak by to poglądowo wyglądało na ścianie (rysunek w skali). To niebieskie, to okno.

image.png.efea402fcef222c94d813a01827e2d65.png

 

A tak przy 2,5 m:

image.png.5bb74084b9f70ea422a60417692d194f.png

 

Pamiętaj, że możesz "podpompować" zdjęcie Topazem i dojść tym samym do tych 2,5 metra. Topaz potrafi zacnie zadziałać.

Dlaczego 240 dpi minimum jest fajne? Podchodząc bliżej i patrząc na dowolny fragment tak "gęsto" wydrukowanego zdjęcia nie tracisz niejako nic z jakości, której doświadczałeś patrząc na całość,

Edytowane przez Pyzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał(a):

To czy będziesz mógł "podziwiać z bliska" zależy też od fizycznej rozdzielczości druku.

Inna ilość detali będzie widoczna, gry druk będzie w rodzielczości 720dpi, a inna gdy w 2880dpi...

 

HINT: Warto drukować tam gdzie drukują wysokiej klasy reprodukcje barwne, zdjęcia etc a nie tam gdzie plakaty na wybory ;)

Właśnie dlatego poprosiłem @Adam_Jesion o zdanie :) i chętnie u niego wydrukuję, o ile się da swoje zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny przelicznik z netu. Mniej więcej się zgadza. Z doświadczenia - zrób upscale (są automaty, ale możesz również zrobiź resample w PS/affinity i potem wyostrzyć) do 300 dpi i będzie ok. W drukarniach art (czyli foto galeryjnych na ploterach atramentowych canon/epson) możesz sobie zamówić sample druku (wycinek całej pracy) np w formacie 10x10 cm i podjąć decyzję, czy pasuję Ci jakość. Dzisiaj topaz i inne świetnie dają sobie radę (chociaż z astro bywa różnie). 

 

Polecam https://bandaprintshop.com lub coś lokalnego blisko Ciebie.

Pozdrawiam

dpi-viewing-distance-2607814671.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie pliku do DRUKU plakatu

UNIKAĆ PROGRAMÓW BIUROWYCH

1. ustawić w programie model kolorystyczny CMYK (wszystkie dodane teksty i elementy wektorowe będą miały prawidłowe kolory - np. czarny będzie 100%K zamiast C100M100Y100K100, drukarnie mogą odrzucić pliki z takim naczernieniem apli, często max dla głębokiej czerni to C33M33Y33K100. Dotyczy to zwłaszcza szarości, szary z RGB nie jest szarym z CMYK (K = 0-100%)

2. wybrać format przyszłego plakatu A3-A0, B3-B0 (ten sam B może się różnić wymiarami) lub milimetrach dostosować do własnych potrzeb. W pracy uwzględnić spady najczęściej są to 3 mm oraz obszar bezpieczny dla ważnych elementów.

3. zaimportować wszystkie grafiki, można od razu zamienić na CMYK (lub zmiana nastąpi podczas eksportu do pliku, (w corelu powyżej X4)

4. w bipmapach unikać rozdzielczości poniżej 140DPI oraz jpg z dużą kompresją - będzie widoczna słaba jakość, interpolacja i wyostrzanie ich nie polepszy, to nie "kryminalne zagadki..."

5.  przygotować projekt i koniecznie zapisać go w wersji edytowanej do późniejszych poprawek.

6. przejść do publikacji lub eksportu

- PDF wpisać 300 dpi, kompresja LZW, czcionki zamiana na krzywe, model kolorystyczny CMYK - zapisać..

- TIF rozmiar w mm, podać 300 dpi, bez warstw, kompresja LZW

- JPG rozmiar w mm, 300 dpi jak najmniejsza kompresja

6.  wysłać do drukarni na e-mail lub FTP - najlepiej najpierw zadzwonić lub osobiście spytać na jakim papierze plakatowym drukują np. gramatura, zwykły lub satyna, płótnie (jest kilka) jaki banner, płyty spienione PCV dibond, folie mat lub błysk, tapet jest sporo do wyboru oraz CENĘ za wydruk,  Papier plakatowy na szerokość 91,4; 105-7; 127; 137; 160 cm na rolce 50-100 m

Możliwe techniki druku

- offset przy nakładach powyżej 50 szt.

- cyfrowe od 1 do 50 szt. (solwent, latex, UV. DTF) najczęściej drukarki drukują 720 dpi z własnymi profilami kolorystycznymi w zależności na jakich mediach,

do A0 i B1 300 dpi

B0 lub 100 x XXX cm 200-250 dpi

150 x XXX cm 150-200 dpi

200 x XXX cm 100-150 dpi

pow 250 x XXX cm 50-100 dpi

Model kolorystyczny:

RGB monitory, telewizja, internet, foto do druku na labach

CMYK drukarnie offsetowe i wielkoformatowe

dpi ilość punktów na cal - druk

piksele są na matrycy lub monitorze

każdy program używa jakiejś kompresji bipmap podczas zapisu we własnym formacie,

 i to tak skrótowo...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 16.11.2023 o 20:06, holeris napisał(a):

Gdzie drukować zdjęcia w takim formacie?

@Adam_Jesion czy w Astrography można wydrukować swoje zdjęcie w takim formacie (250 x 102 cm)? Czy mógłbyś się wypowiedzieć o tym konkretnie zdjęciu jak widzisz możliwość jego wydruku w stosunku do jego rozdzielczości i jakości?


Hej, odezwij się do mnie na adam@astrography.com. Generalnie nie drukujemy zdjęć "na zamówienie" (tylko własne produkty), ale akurat tym zdjęciem jestem zainteresowany :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.