Skocz do zawartości

M-13


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Co prawda to moja pierwsza kulka, ale z prawie prawdziwego zdarzenia :D

Prawie, bo materiału malutko, bo za długo bawiłem się z guidingiem i zabrakło pary w laptopie.

Stack tylko trzech klatek: 300sec ISO 100, 180sec ISO 100, 300sec ISO 400 :Boink:

Zestackowane w Delphinusie bo się pokłóciłem z DSS-em :angry:

Końcowa obróbka w PS-ie. Miałem dziś pojechać dorobić materiału, ale już mam po pogodzie :unsure:

To jest crop bez resizu. Sprzęt: WO 66mm SD Apo + FF x0.8, Canon 350d unmod, guidowane przerobionym szukaczem (obecne parametry D=50mm, f=200mm). Oryginalny obiektyw w szukaczu miał 173mm (ogniskowe potwierdzone przez optyka).

 

m_13male01.jpg

 

P.S.

Guiding nie pracuje jeszcze na 100%, no i obrabiający taki sobie ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą fotę to :o

 

Naprawdę fajnie uchwycona kuleczka. Tylko powiedz, czemu gwiazdki są jakieś takie "pikselowate" ? A może to mi się wzrok już psuje.

 

To nie jest moja pierwsza fota ;)

To jest moja pierwsza M-13 :D A że materiału za mało, więc jak pogoda pozwoli to jeszcze się z nią zmierze.

Ale cieszę się że się podoba.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy gwiazdki takie jakie są na zdjęciu to efekt złego guidingu, czy złego ustawienia ostrości. Kiedyś w ramach prób też robiłem M13 i gwiazdki były "za duże", tak jak na Twojej fotografii. Ostrość ustawiona maską Hartmana była niby idealna.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne kolorki gwiazd. B) Jest potencjał, tylko ostrości tyci za mało.

 

Ciekawe, że 5 lat temu wielu by padło z wrażenia, a teraz każdy grymasi... :szczerbaty::ha::ha: , normalnie nam sie w tyłkach poprzewracało. :ha:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość ustawiałem 15minut i to był max. Ale seeing był nie za ciekawy.

Co do guidingu to po części wyglądał tak:

 

pe080729203436.gif

 

Ale było też gorzej (+/-3,5). Niestety musze się nauczyć guidować ;)

 

P.S.

No i to jest pełna rozdzielczość klatki. Tylko crop.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gwiazdy to na pewno wynik obróbki, odszumianie + jakiś filtr zmniejszający/wyostrzający gwiazdy? Ostrość może być nie do końca dobra.

 

Taka dokładność wystarczyłaby spokojnie do ogniskowej 500-600mm dla Canona, więc guiding jak najbardziej OK. Co do ogniskowej to ona raczej nie ma nic do rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna wersja z tej sesji ;)

Tym razem "wide". Nawiasem mówiąc to zamierzam pokazywać fotografowane obiekty właśnie w szerokim polu gwiezdnym.

Myśle że tak będzie lepiej przy tej konfiguracji sprzętowej.

 

m_13_wide01_copy.jpg

 

Niestety teraz przepalił mi się środek i wylazł szum, którego nie odjąłem (Delphinus chyba nie ma takiej funkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.