Skocz do zawartości

Sprzęt


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatraczek pod LG czyli pod zwierciadło główne zamontowany na płycie z plexi która jakoś jest przytwierdzona do tubusa lub celi lustra. Ma to na celu szybsze wychłodzenie lustra poprzez wymuszony obieg powietrza. Oczywiście chodzi na wspomniany akumulator.

 

Red Dot Finder to sprytne urządzenie które czerwoną kropką lasera pokazuje Ci gdzie twój teleskop patrzy (musisz go wcześniej skolimować z tym ustrojstwem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przy 20cm zwierciadle Pyrex nie wiele zmieni, a ja bym nie przepłacał. Nie chodzi o szok termiczny tylko o to, że powoduje iż zwierciadło szybciej "nabiera" temperatury otoczenia. Żadne tam szoki :szczerbaty: . Jak wrócisz z telepem z -10*C z dworu (zwierciadło ma wtedy z -25*C) do pokoju o temp. 25*C to dozna takiego szoku, że aż zaparuje :lol: . A wdzięczność z obserwacji będzie taka, że będzie delikatnie skrzypiała co oznacza, że blacha się "powiększa". Bo niska temperatura powoduje, że metale się kurczą a wysoka, że wydłużają. :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przez ten szok temperatury i przez to skrzypienie (znieksztalcanie?) moze sie cos stac z lustrem czy blachą?

 

A druga sprawa to taka ze mam straszny dylemat czy kupic Synte 8'' czy Synte 10'' na raty?? Warunki obserwacyjne mam bardzo dobre, duzy obszar do ogladania nieba, brak latarni. Jedyny problem to taki ze teleskop musze po schodach targac i najczesciej sam. I nie wiem jakiej roznicy bym doznal miedzy synta 8'' a 10'' ? Czy warto 600-700 zl wiecej wydawac? Czy roznica jakas wogole bedzie widocna? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócisz z telepem z -10*C z dworu (zwierciadło ma wtedy z -25*C)...

 

-25* C ? Hmm.. zerowa zasada termodynamiki się kłania :szczerbaty: .

 

Poza tym, to szkło Pyrexowe jest chyba wytrzymalsze od "zwykłego" szkła.

 

Pozdrawiam,

Kuba

 

EDIT

 

Ani lustro ani tubus raczej się nie uszkodzi. Chyba że rozgrzejesz lustro nad palnikiem i wsadzisz pod zimną wodę :szczerbaty: .

 

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=warsztat

 

Wpisz średnice zwierciadeł i ogniskowe tych teleskopów, to uzyskasz wyniki, ile światła zbierają.

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Lars, ja podałem tak dla przykładu, wymyśliłem dwie różne liczby. Wiem, palnąłem głupotę. Miałoby taką samą temperaturę jak otoczenie.

 

Jeżeli ciało A jest w równowadze termicznej z ciałem B to ciało B jest w równowadze term. z ciałem C. Tym samym ciało A jest w równowadze z ciałem C.

 

Wnioskując. Jeżeli na dworze panuje temperatura -10*C to po pewnym czasie zwierciadło będzie również miało -10*C.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ciało A jest w równowadze termicznej z ciałem B to ciało B jest w równowadze term. z ciałem C. Tym samym ciało A jest w równowadze z ciałem C.

 

A nie tak przypadkiem:

 

Jeżeli ciało A jest w równowadze termicznej z ciałem B i ciało B jest w równowadze term. z ciałem C, to ciało A jest w równowadze term. z ciałem C.

 

tak mi się cos zdaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, coś dziwnie tłumaczycie

 

pyrex to taki rodzaj szkła, który ma bardzo mały współczynnik rozszerzalności cieplnej. Zwierciadło podczas stygnięcia obniża temperaturę nierównomiernie co powoduje, że przy innym szkle powierzchnia zwierciadła nie jest dokładną parabolą (lub sferą), a tym samym daje gorsze obrazy. Pyrex nawet przy niejednorodnym stygnięciu zachowuje kształt

 

trzeba jednak pamiętać, że poza lustrem istotny jest też rozkład temperatury powietrza wewnątrz tubusa. Zwierciadło główne stygnie wolno i podgrzewa powietrze wewnątrz tuby. Dlatego rodzaj szkła jest istotniejszy w przypadku konstrukcji otwartych. W przypadku Synty 8" ma znaczenie drugorzędne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego, coś dziwnie tłumaczysz :rolleyes:

 

idąc tym tokiem rozumowania mógłbym dojść do odwrotnego wniosku - w konstrukcjach otwartych dzięki wymianie powietrza lustro się szybciej schłodzi dlatego nie ma znaczenia czy to będzie pyrex bo i tak osiągnie równą temperaturę - a w zamkniętej rurze synty wprost przeciwnie :D

a tak naprawdę to chyba chodzi o to że lustro 8" jest jeszcze stosunkowo małe i różnice temperatur wewnątrz szkła nie mają aż takiego znaczenia bo i tak się szybko wyrównują (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.