Skocz do zawartości

Monitory komputerowe


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć dosyć ciekawy i chyba jeszcze nie dyskutowany tutaj temat dotyczący monitorów komputerowych. Każdy z nas korzysta z takowego na co dzień, wszyscy zachwycamy się genialnymi astrofotografiami kolegów, do których oglądania nie potrzeba już wcale materialnego wydruku. Wystarczy dobry monitor. No właśnie, tylko jaki?? Kwadrad czy Widescreen? Matryca TN, PVA...? 17 cali? A może 22?

 

Przyznam, że sprawa jest dość osobista bo przymierzam się do zakupu - stara 'bańka' już kompletnie straciła ostrość. Do czego używam komputera? Praca z dokumentami, edytorami, dłubanie w różnych rzeczach, pisanie kodu (generalnie praca biurowa), wszystko to połączone z niekończącym się przeglądaniem sieci w poszukiwaniu różnych informacji ;) No i jakaś grafika i (astro)zdjęcia, oczywiście amatorsko i hobbystycznie. Nie gram natomiast w gry i w ogóle nie oglądam na komputerze filmów.

 

Mam już jakiś preferowany typ ale na razie nic nie powiem. Ciekaw jestem co wy byście wybrali do takich zastosowań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć dosyć ciekawy i chyba jeszcze nie dyskutowany tutaj temat dotyczący monitorów komputerowych. Każdy z nas korzysta z takowego na co dzień, wszyscy zachwycamy się genialnymi astrofotografiami kolegów, do których oglądania nie potrzeba już wcale materialnego wydruku. Wystarczy dobry monitor. No właśnie, tylko jaki?? Kwadrad czy Widescreen? Matryca TN, PVA...? 17 cali? A może 22?

 

Przyznam, że sprawa jest dość osobista bo przymierzam się do zakupu - stara 'bańka' już kompletnie straciła ostrość. Do czego używam komputera? Praca z dokumentami, edytorami, dłubanie w różnych rzeczach, pisanie kodu (generalnie praca biurowa), wszystko to połączone z niekończącym się przeglądaniem sieci w poszukiwaniu różnych informacji ;) No i jakaś grafika i (astro)zdjęcia, oczywiście amatorsko i hobbystycznie. Nie gram natomiast w gry i w ogóle nie oglądam na komputerze filmów.

 

Mam już jakiś preferowany typ ale na razie nic nie powiem. Ciekaw jestem co wy byście wybrali do takich zastosowań?

Jeżeli nie obrabiasz zdjęć to wystarczy monitor z matrycą TN. To, czy kupisz LG, Samsunga, Benq, czy inne pieroństwo to wsio ryba, są podobne (z matrycą TN oczywiście). Jak zechcesz się bawić w zdjęcia to raczej idź w matryce PVA (np. monitory Eizo - niestety są drogie). Chyba za najtańszy możliwy Eizo S1931 dałem 1500 PLN - ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce TN mają generalnie krótszy czas reakcji od PVA, natomiast na PVA są soczystsze kolorki. Obecnie dużo łatwiej jest kupić monitor TN, bo - wiadomo - krótszy czas reakcji to rozwiązanie preferowane do filmów i gier. Sam używam PVA (Samsung 770P) i jestem z niej bardzo zadowolony. Sprawdza się, dopóki nie uruchomimy jakiejś naprawdę szybkiej gry (np. Call of Duty).

 

Na pewno warto brać monitor ze złączem DVI, gdyż zapewnia zauważalną poprawę jakości obrazu (szczególnie w monitorach LCD). Poza tym BARDZO gorąco polecam monitory z opcją Pivot (obrót ekranu do pionu) i preferuję owo rozwiązanie w stosunku do parcia na ilość cali. To naprawdę szalenie wygodna sprawa - cała strona internetowa mieści się w aktywnym obszarze monitora i nie ma tych śmiesznych pustych pasków z boku. Poza tym niezwykle wygodnie przegląda się na takim monitorze wszelkie listy (np. lista postów i tematów na forum), czy pracuje z dokumentami (cała strona A4 na ekranie i nie trzeba nic przewijać).

 

Jeżeli idzie o markę to mam zaufanie do Samsungów, ale z tym to już jest tak jak z miłośnikami niemieckich i francuskich samochodów - jedni nigdy nie przekonają drugich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważniejsze jest dobre odwzorowanie kolorów i reprezentacja czerni niż czas reakcji i dlatego kusi mnie PVA mimo, że jest trochę droższa.

 

Ciągle natomiast waham się czy lepszy kwadrat czy panoramiczny i generalnie jaka wielkość byłaby optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba

 

Testy znajdziesz na stronach komputerowych, są (były) porównania, jeśli nie modeli to technologii.

Monitory najwierniej oddające kolory są piekielnie drogie i dedykowane naprawdę profesjonalistom.

Ale można wyszukać sobie coś dobrego na średnim poziomie, niemniej za jakość trzeba zapłacić ,a to oznacza że wydatek będzie powyżej 1000 zł.

 

Co do wielkości i kształtu...nikt ci nie doradzi bo to są preferencje osobiste.

Niekoniecznie panoramiczny i jak największy będzie dobrym wyborem,bo pytanei dla kogo i do czego...?

I tu różnice w doborze mogą być cokolwiek skrajne np między redaktorem a inżynierem.

Edytowane przez AdamZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie mówimy tu o monitorach dla profesjonalistów. Te zostawmy im i ich kieszeniom, mi taki ani nie jest potrzebny ani mnie na niego nie stać ;)

 

Testy czytałem, sporo się z nich dowiedziałem i mam jako taki obraz sytuacji. Czasem po prostu warto zaczerpnąć wiedzy z innego źródła, żeby spojrzeć na temat z innej perspektywy. Dlatego właśnie jestem ciekaw jakie preferencje mają ludzie czytający to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie rzecz biorąc to zdecyduj jaki rodzaj matrycy, bo to wyznaczy głowna linie "do czego".

Ten przedział również 'zrozdziela" w pewien sposób kwestie kolorów.

 

Kwestia panoramy : na swoim przykładzie in plus w kwestii miejsca na pulpicie, co mi jest czasami potrzebne i dlatego kupiłem - wszerz nie wzdłuż.

Filmy ogladałem parokrotnie,ale na zasadzie "bo nie miałem akurat gdzie".

 

Co bym doradził : rozejrzyj się za porządnym ramieniem jeśli chcesz mieć komfort miejsca zainstalowania (wszelkiej manipulacji) i pivot; i najlepiej do ściany (o ile można).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąco polecam lekturę tego linku :

 

http://nvision.pl/art-200-1/Wszystko_co_tr..._LCD-Wstep.html

 

A z mojej strony : Lepszy jeden monitor 24" niż dwa monitory 17" i 19" ( jeden w pionie ) na których obecnie pracuje.... chyba ze pracujemy na programach gdzie jest mnóstwo pasków narzedziowych które można dać na drugi monitor ( np Photoshop, Autocad, itp )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pamiętaj żeby w momencie zakupu sprawdzić matrycę na obecność bad pikseli, zwróć uwagę także na warunki zwrotu czy wymiany monitora w przypadku pojawienia się takowych, niektóre firmy dopuszczają obecność do 3 a nawet 5.

 

Niestety zauważyłem ostatnio, że wraz ze spadkiem cen na monitory LCD, coraz częściej zdarzają się monitory z bad pikselami. Ostatnio znajomy kupił dwa monitory samsunga 19" i to nie budżetowe tylko trochę wyższe modele i okazało się, że jeden i drugi miały po kilka bad pikseli.

 

Uważał bym też na wszelkiego rodzaju markety, zdarza się że potrafią odmówić wymiany monitora, broniąc się normami ISO, które cwanie sobie wydrukowali i cytują kupującemu w momencie reklamacji, generalnie matryca powinna być klasy A, tylko bardzo często nie ma jak tego sprawdzić.

 

Ostatnio reklamowałem laptopa z 2 bad pikselami w pewnym sklepie "nie dla idiotów" i po dłuższej dyskusji i cytowaniu różnych norm z wielką łaską serwisant stwierdził, że wymieni laptop tylko i wyłącznie z dobrej woli (to jego wersja, faktycznie nie był wstanie mnie poinformować jaką klasę matrycy posiada dany laptop). Jakież było moje zdziwienie, kiedy wszystkie cztery kolejno przyniesione laptopy także "straszyły bad pikselami, w głowie się nie mieści.

 

Generalnie w dobrych sklepach komputerowych nie występują większe problemy ze sprawdzeniem czy wymianą monitora.

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie monitory z matrycą TN nie mają racji bytu. kolory nierelane, kąty za małe, zauważcie że w monitorach z matrycami TN (najbardziej jest to widoczne przy dużych ekranach, ponad 20") podświetlenie jest nierówne.

IPS i pochodne, PVA i MVA to są dobre matryce.

Osobiście używam monitor z matrycą S-IPS i wierzcie mi lub nie, miałem porównanie do różnych monitorów z matrycami TN, nawet tymi najnowszymi, TN to nie jest dobry wybór na wiele lat.

Moim zdaniem trzeba posiedzieć minimum dzień, dwa przy każdej z matryc, żeby wiedzieć co się tak naprawdę chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z dokumentami, edytorami, dłubanie w różnych rzeczach, pisanie kodu (generalnie praca biurowa), wszystko to połączone z niekończącym się przeglądaniem sieci w poszukiwaniu różnych informacji ;)

 

Format 16:9 z opcją obrotu 90 (i tak bym pracował jeżeli dużo czytasz lub edytujesz, przeglądasz strony).

(Format 16:9 bez opcji obrotu jeżeli np. programujesz.)

Nie kupuj dużego. 19 maksymalnie 21 cali.

 

Kolory ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.