Skocz do zawartości

NGC6888 szkoleniowo


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zalaczam zdjecie NGC6888 jako material do dyskusji.

 

ngc6888_L_dss_maxim_16bit_LRGB_DDP_crop.jpg

 

Zdjecie jest zlozeniem: 16 x 240 sek L, 6 x R, G i B binx2 120 sek. Sprzet: Soligor MT800, DSI III, guider, HEQ5

 

Obrobka to glownie: krzywe, levelsy, stretch, DDP, crop.

 

Mam w zwiazku z tym zdjeciem takie pytania:

1) Dlaczego gwiazdy sa tak duze (przeslaniaja cala NGC6888) ?

Czy metoda na zrobienie je mniejszymi to:

a ) wykonanie zdjecia ze zlozenia krotszych czasow naswietlania,

b ) lepszy guiding

c ) jakas funkcja obrobki materialu ktorej nie zastosowalem (np. "erozja" w Maxim daje taki efekt, ale gwiazdy przestaja byc okragle, staja sie z lekka poszapane)

czy moze - przy spotkaniu ogniskowej 800mm F4 z matryca 1,4 Mpix nie bedzie inaczej?

 

2) Jak obrazy najmocniejszych gwiazd poprawic tak, aby nie byly tak duze i co gorsza poszarpane wszelakimi spikami dookola - czy to moze jaka wada optyczna teleskopu?

 

3) Czy to ze tlo zdjecia jest dosc ciemne to jego wada?

 

4) Czy ostrosc zdjecia jest zla?

 

5) Czy jakas metoda obrobki da sie lepiej "wyciagnac" mglawice?

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do tego typu obiektów (mgławice emisyjne) bardzo zalecany jest filtr Ha który wygasza gwiazdy a eksponuje mgławicę. Zwłaszcza jesli obiekt leży w obszarze Drogi Mlecznej, gdzie przesłaniają go gwiazdy. Używając Ha jako luminancji już na wstepie zmniejszasz gwiazdy a mgławice się pieknie naświetla. Spróbuj pokombinowac przy obróbce, nie uzywaj az tak bardzo białego suwaka w levelsach bo przepala i rozlewa gwiazdy. Rozjasniaj raczej półcienie, wtedy jasne gwiazdy się nie powiekszają a mgławica się uwidacznia. Jak zamieścisz surowy stack to spróbuje pokazać.

 

Spajki to niestety wina MT800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i chyba za ostro obrobiłeś

a mógłbyś gdzież uploadować surowe stacki w formacie fit?

choćby samej luminacji

 

OK, surowe pliki prosto z DeepSkyStackera sa tu: http://www.4shared.com/dir/8803310/ca49c67f/sharing.html

 

Jak Wam sie uda cos z tym zrobic, to napiszcie koniecznie JAK.

 

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się szczerze mówiąc nie udało z Twojego materiału wyciągnąć wiecej niż Tobie.

Proponuje fotkę przebadać w programie CCDInspector który nie dość, ze ci zbada krzywiznę pola ( a jest b. duża wg mnie ) to jeszcze wypluje ci średnie FWHM dla klatek .... jak FWHM będzie większe niż powiedzmy 5 to znaczy, że coś jest nie tak z ostrością i/lub kolimacją, prowadzeniem ( prowadzenie jest jak na mój gust OK, ale przy lepszej ostrości może się ono ujawnić, będzie jednak chyba do zakceptowania )

 

Wg mnie problem leży w ostrości ktora zdecydowanie mogła by być lepsza... no i dłuższe czasy.... ze dwa razy dłuższe...

Tak czy inaczej fotka jest spoko... gratuluje.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD Inspector tu: http://www.ccdware.com/downloads/index.cfm (powinna to byc 30 dniowa wersja)

Poslugiwanie sie: powinno byc w miare intuicyjne.

 

Zdjecie: super (zwalczyles spajki, wydobyles mglawice) , ale jak to zrobiles? Jakim softem? Jakie filtry i jakie regulacje?

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD Inspector tu: http://www.ccdware.com/downloads/index.cfm (powinna to byc 30 dniowa wersja)

Poslugiwanie sie: powinno byc w miare intuicyjne.

 

Zdjecie: super (zwalczyles spajki, wydobyles mglawice) , ale jak to zrobiles? Jakim softem? Jakie filtry i jakie regulacje?

 

Piotrs

Tylko PS i kilka minut zabawy suwakami. Myślę, że zdjęcie można obrobić znacznie lepiej, od kilku miesięcy bawię sie tym programem.

Teraz wyobraź sobie co potrafią zawodowi graficy, którzy tutaj pokazują swoje zdjęcia astro :rolleyes: i nie męczą się było nie było, z jednym z najtrudniejszych do astrofotografii sprzętów czyli MT800 ;)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko PS i kilka minut zabawy suwakami

No tak, PS rulez.

 

Teraz wyobraź sobie co potrafią zawodowi graficy, którzy tutaj pokazują swoje zdjęcia astro :rolleyes:

a my amatorzy depczemy im po pietach :banan: (albo nam sie tylko tak zdaje ale i tak mamy przy tym fun)

 

i nie męczą się było nie było, z jednym z najtrudniejszych do astrofotografii sprzętów czyli MT800 ;)

:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze chyba musisz zaopatrzyć się w korektor komy. Masz strasznie wygięte pole... :rolleyes:

Pobawiłem się na szybkiego w PS-ie samą luminacją i wyszło mi coś takiego:

 

PS_01m.jpg

 

Jak się naucze to poskładam kolory i zobaczymy co wyjdzie :Boink:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze chyba musisz zaopatrzyć się w korektor komy. Masz strasznie wygięte pole... :rolleyes:

Juz mam, ale musze cos wykombinowac zeby mi sie wszystko razem ostrzylo. Uciac rure czy co? ... Na razie mysle co z tym gipsem zrobic. Trzeba podniesc lustro albo zmienic wyciag. Teraz jest za daleko o kilka centymentrow.

 

Pobawiłem się na szybkiego w PS-ie samą luminacją i wyszło mi coś takiego:

Chyba musze sie nauczyc PS. Widac ze obrobka w nim jest skuteczna.

 

 

Jak się naucze to poskładam kolory i zobaczymy co wyjdzie :Boink:

Powodzenia!

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie coś jest nie tak już z samym stackiem bo jest BARDZO zestreczowany. Jesli DSS wypluwa coś takiego to ja bym mu podziękował. Gwiazdy przejarane, gdzie dynamika 16bitowa? Piotr, złóż to koniecznie jeszcze raz w innym programie. Najlepszy byłby chyba MaximDL ale Iris też sobie dobrze poradzi.

 

Ciężko było z uwagi na powyższe ale tyle mi wyszło po zabawie w PSie, kolor składany w Maximie. Pozdro!

ngc6888_L_dss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie coś jest nie tak już z samym stackiem bo jest BARDZO zestreczowany. Jesli DSS wypluwa coś takiego to ja bym mu podziękował. Gwiazdy przejarane, gdzie dynamika 16bitowa? Piotr, złóż to koniecznie jeszcze raz w innym programie. Najlepszy byłby chyba MaximDL ale Iris też sobie dobrze poradzi.

 

Ciężko było z uwagi na powyższe ale tyle mi wyszło po zabawie w PSie, kolor składany w Maximie. Pozdro!

 

Qbanos, dzieki za probe i rady. Moze DSS bedzie OK, tylko musze skladac z innymi parametrami? Tu poszedlem na skroty i wybralem opcje "fabryczne".

 

Twoja obrobka jest bardzo fajna. Po raz kolejny wychodzi ze PS i tylko PS. Mysle ze co najmniej pod tym wzgledem ten watek jest pouczajacy ...

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Dobra, posiedzialem troche nad zdjeciem i udalo mi sie cos z niego wycisnac. Dziekuje wszystkim ktorzy tu powyzej pisali, bo pokazali mi co da sie z tym materialem zrobic. To wytyczylo mi kierunek i dalo motywacje. Oto efekt:

 

ngc6888_L_dss_v3_LRGB_obrobione_crop.jpg

 

Tu: http://www.de-regt.com/Astronomy/NGC6888.htm jest opis obiektu. Cala "chmurka" zrodzila sie w centralnej niebieskiej gwiezdzie 250 000 lat temu kiedy gwiazda ta byla czerwonym supergigantem. Pozniej byly "poprawki" i chmurka sie rozdmuchala do obecnej postaci. Za jakies milion lat spodziewany jest tu wybuch supernowej. NGC6888 jest od nas odlegla o 4700 lat swietlnych i ma rozmiar okolo 16 x 25 lat swietlnych.

 

Pozdrawiam,

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.