Skocz do zawartości

Teleskop na balkon - kierunek zachód


herman78

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się ale to co robiłem to nie był test, tylko " co akurat w danym czasie delikwent może zobaczyć patrząc na Jowisza przez tego typu sprzeta". Nie ma co porównywać tych sprzetów. Inna fabryka (choc pewnie Chiny), inna budowa, inne wykonanie inna mechanika, inna skala zastosowań. Nie ma co apertura robi swoje, delikatny plus dla ETX-a, przy czym Edek daje bardziej kontarstowe obrazy. Jednak moj Edek jest częsciej eksploatowany.

Na dniach dam obszerny opis swojego Equinoxa posadzonego na Porcie Vixena.

Pozdr. Artur

 

Witam, dziękuję ponownie za pomoc. Jak widać przeszliśmy od NexStar 6 Se do Equinoxa i ETX'a, przy czym rozumiem, że ten ETX to zamienny z NexStar 6 Se (tez katadioptryk). Co do refraktorów, to rzeczywiście bedę musiał najpierw zrobić model na balkonie.

Z powyższych wypowiedzi wnioskuję, że w tym przedziale cenowym nie będzie dużej różnicy w jakości oglądanych obiektów między refraktorem w katadioptrykiem. Znacząca natomiast może być różnica w czasie chłodzenia optyki.

 

Nie rozumiem natomiast wypowiedzi kolegi fiorina01, "Nie ma co porównywać tych sprzetów. Inna fabryka (choc pewnie Chiny), inna budowa, inne wykonanie inna mechanika...", Możesz powiedzieć jaśniej o którym teleskopie tak piszesz? Nie jest mi znana jeszcze jakość wykonania poszczególnych producentów teleskopów.

Przepraszam, że zadaję tyle pytań, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będę już zmieniał teleskopu i chciałbym zainwestować w docelowe rozwiązanie. Oczywiście kiedyś może dokupię jakieś wypasione okulary, ale sam teleskop pozostanie.

 

Podsumowując, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, wnioskuję, że aby uzyskać lepszą jakość oglądanego obrazu (DS) powinienem zainwestować w refraktor, który wejdzie mi na balkon. Np, Messier R-152S refraktor 152/760. Jeśli natomiast nie ba dla mnie znaczenia czas chłodzenia optyki, to może być katadioptryk, ale muszę liczyć się z gorszą jakością obrazu.

 

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie rozumiem natomiast wypowiedzi kolegi fiorina01, "Nie ma co porównywać tych sprzetów. Inna fabryka (choc pewnie Chiny), inna budowa, inne wykonanie inna mechanika...",

 

Witaj. chodziło mi oczywiscie o porównanie ogólnie "tych" katadioptryków z refraktorami typ ED 80.

(ETX, Nextstar kontra np. mój Equinox 80)

 

Podsumowując, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, wnioskuję, że aby uzyskać lepszą jakość oglądanego obrazu (DS) powinienem zainwestować w refraktor, który wejdzie mi na balkon. Np, Messier R-152S refraktor 152/760. Jeśli natomiast nie ba dla mnie znaczenia czas chłodzenia optyki, to może być katadioptryk, ale muszę liczyć się z gorszą jakością obrazu.

Nie powiedzialem że katadioptryk da gorszy obraz, kwestia wyboru, każdy ma swoje widzi mi sie :-). Powiedziałbym nawet że ETX przy dobrym seeingu pokaże troszke wiecej szczegółów niż Equinox 80 przynajmniej w przypadku planet czy Księżyca

ETX to Maksutow a Nexstar to Schmidt-Cassegrain. W tym przypadku Nexstar ma lepsze światło niż ETX.

Dodam jeszcze że chcąc obserwować DS pasowało by wybrac sie za miasto. Musisz też pamietać o zasialniu Nextstara, gdyż te teleskopy nie posiadają mikroruchów.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumujmy, w podanym zakresie cenowym do "astronomii balkonowej" można nabyć z grubsza coś z poniższej listy:

80mm refraktor ED

120mm krótki refraktor achromatyczny

127mm Maksutov-Cassegrain ( w żargonie : Mak )

150mm Schmidt-Cassegrain

 

Moim zdaniem zwykły S-C na balkon to nie jest dobre rozwiązanie ze względu na nierewelacyjną jakość obrazów. Ten typ teleskopu jest dobrym rozwiązaniem jeśli mierzymy w większe apertury lub gdy zależy nam na ultra-mobilności. Z kolei refraktor ED mimo pięknych obrazów nie pokaże zbyt wiele ze względu na małą aperturę, a trzeba pamiętać, że w mieście mamy wyraźny deficyt zasięgu. Zostaje Mak i krótki refraktor - oba rozwiązania mają plusy i minusy.

 

Mak -

ZA: dobra jakość obrazów - brak aberacji chromatycznej i komy - i uniwersalność zastosowań jeśli nie jest zbyt "ciemny"

PRZECIW: raczej długi czas chłodzenia

 

krótki refraktor -

ZA: bardzo duże pole widzenia, ładne obrazy gwiazd, wyciąg 2"

PRZECIW: aberacja chromatyczna ( można ją zredukować ale nie wyelimnować za pomocą filtru typu minus-violet ), niższe powiększenia maksymalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak -

uniwersalność zastosowań jeśli nie jest zbyt "ciemny"

 

No niestety Maki SĄ "ciemne" i tym samym nie do końca uniwersalne.

Miałem mocny niedosyt pola w MC127.

 

Zastanawiam się też czy w oczy rzuci się dramatyczna różnica zasięgu pomiędzy Makiem 127mm a ED 80mm. Według mnie nie, a na pewno nie taka, żeby rezygnować z refraktora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... niektóre Maki z wyższej półki mają światłosiłę rzędu 1/10.

 

Dla uzyskania stanu permanentnej satysfakcji z balkonowych obserwacji w mieście ważne jest tak dobrać rozmiar pola widzenia, wielkość apertury i jakość optyki aby patrząc w okular "zawsze" móć nacieszyć oko licznymi, pięknie zobrazowanymi gwiazdami. I tu, moim zdaniem, jest pole do popisu dla krótkiego achromatu jeśli idzie o sprzęt z przedstawionej listy.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety Maki SĄ "ciemne" i tym samym nie do końca uniwersalne.

Miałem mocny niedosyt pola w MC127.

 

Zastanawiam się też czy w oczy rzuci się dramatyczna różnica zasięgu pomiędzy Makiem 127mm a ED 80mm. Według mnie nie, a na pewno nie taka, żeby rezygnować z refraktora :)

 

Znów musze sie zgodzić z Polarisem, nie ma wielkiej róznicy jesli chodzi o zasięg, Edek ze względu na swoje duże pole widzenia jeszcze bardziej potęguję to wrażenie. Jenak jest olbrzymia róznica w dawanych obrazach miedzy moim ETX 125 a 6 calowym newtonem MarcinaPC o czym mogłem sie kiedys przekonać na Kudłaczach, oczywiscie na korzyść Newtona. Pięknie rozbił M13 z czym nie mógł sobie dobrze poradzic mój Mak, obraz jaki dawał był mało kontrstowy.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby wziąć pod uwagę "używki" to, o ile dobrze pamiętam, ktoś stosunkowo niedawno wystawił w dziale AstroMarket 150mm Maka OTA za ok. 2100 zł.

 

Dajmy człowiekowi przemysleć gabaryty, MC150mm bedzie wymagał takiego samego miejsca jak to SC6" Nie powiesisz tego na byle drobiazgu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy człowiekowi przemysleć gabaryty, MC150mm bedzie wymagał takiego samego miejsca jak to SC6" Nie powiesisz tego na byle drobiazgu.

 

Pozdrawiam.

 

 

Witam

uhhh, nazbieralo sie tego troche. Zdecyduje sie na refraktor. Jak tylko znajde dokladne rozmiary to zrobie makiete na balkon. Obecnie rozwazam te 3 opcje:

1. C6-RGT 150/1200 Advanced GT Refraktor Celestron

2. Messier R-152S refraktor 152/760

3. Sky-watcher 150750 HEQ5 Refraktor 150/750

 

Jeśli tylko 150-tki zmieszcza mi sie na balkonie ;-), jesli nie to kupie ich odpowiednik w wersji 120.

Nie wiem tylko który z nich będzie najlepszy. Nr 1 i 3 maja GOTO. Nr 2 i 3 sa dużo jaśniejsze od 1. Wychodzi na to, ze nr 3 jest zwyciezca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C6-RGT 150/1200 na balkon o szerokości 1m ? To chyba nie przejdzie.

 

Ciekawy jest wybór pomiędzy Messier R-152S, a Sky-Watcher 150750 ... Messier ma 4-elementowy obiektyw Petzwala, a Sky-Watcher 2-elementowy Fraunhofera - jeśli dobrze pamiętam.

 

p.s. Sky-Watcher to chyba typowy szukacz komet, i poziom aberracji chromatycznej może być już trudny do zaakceptowania przy obserwacji innych obiektów.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem są to za duże teleskopy jak na balkon - zwłaszcza ten o ogniskowej 1200mm, który będzie Cię "rzucał na kolana" podczas obserwacji. Typowy balkon niestety w którymś miejscu wymusi na Tobie kompromis, niezależnie od tego jaki rodzaj optyki wybierzesz <_<

 

Jako wieloletni balkonowiec, w "Twoich butach" zdecydowałbym się (jeśli to miałby być refraktor), na ED 80 + Vixen Porta (są mikroruchy) lub Giro (ma potężny udźwig). Ewentualnie jakiś montaż elektryczny typu SLT wyrwany spod którejś badziewnej lunetki Celestrona.

 

Żeby nie było ;) zaznaczam, że z powyżej wymienionych sprzętów miałem okazję na balkonie (110cm) używać tylko SC 8" i Giro oraz Newtona 4.5" na EQ2.

 

Pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem są to za duże teleskopy jak na balkon - zwłaszcza ten o ogniskowej 1200mm, który będzie Cię "rzucał na kolana" podczas obserwacji. Typowy balkon niestety w którymś miejscu wymusi na Tobie kompromis, niezależnie od tego jaki rodzaj optyki wybierzesz <_<

 

Jako wieloletni balkonowiec, w "Twoich butach" zdecydowałbym się (jeśli to miałby być refraktor), na ED 80 + Vixen Porta (są mikroruchy) lub Giro (ma potężny udźwig). Ewentualnie jakiś montaż elektryczny typu SLT wyrwany spod którejś badziewnej lunetki Celestrona.

 

Żeby nie było ;) zaznaczam, że z powyżej wymienionych sprzętów miałem okazję na balkonie (110cm) używać tylko SC 8" i Giro oraz Newtona 4.5" na EQ2.

 

Pozdr

Raf

 

Zgadzam sie z Alfem. Na balkon to raczej weź Maka, lub krórkiego ED. Ja mam to i to na swoim balkonie i to równoczesnie, a balkon ma raczej standrowe rozmiary i jescze mógłbym kankana strzelić :-). Mysle że Maki sa najwygodniejsze pod tym względem.

Najlepiej skontaktuj sie z kim z forum kto mieszka koło Ciebie, umów sie i obadaj na żywo.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Alfem. Na balkon to raczej weź Maka, lub krórkiego ED. Ja mam to i to na swoim balkonie i to równoczesnie, a balkon ma raczej standrowe rozmiary i jescze mógłbym kankana strzelić :-). Mysle że Maki sa najwygodniejsze pod tym względem.

Najlepiej skontaktuj sie z kim z forum kto mieszka koło Ciebie, umów sie i obadaj na żywo.

Pozdr. Artur

 

ahhh, a było juz tak pieknie. Juz myslalem ze mam problem wyboru zalatwiony. jednak znow wracamy do tematu katadioptrykow. Jeśli katadioptryki to nie SC tylko MAC'ki, ale te są znow duzo ciemniejsze od refraktorów. jeśli refraktor to krótki ale tu tez moze byc problem ze srednica 150. Zamiana na srednice 120 sprawia ze swiatlo jest juz zblizone do MAK'a. No i teraz jeszcze doszly ED... :unsure: Jest to jakis kompromis, chociaz nie ma on zbyt duzego powiekszenia.

Jest super ;-)

 

Oczywiscie zobaczyc na zywo byloby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wybór sprzętu balkonowego jest niestety o wiele bardziej złożony od "teleskopu do ogródka" - trzeba uwzględnić o wiele więcej kryteriów :D

 

jeśli koniecznie chcesz lunetę to są jeszcze krótkie achromaty np:

 

SW 120/600

 

ale one z kolei nie są raczej marzeniem planeciarza z powodu chromatyzmu :szczerbaty:

 

wybór trudny - powodzenia :rolleyes:

 

Pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wybór sprzętu balkonowego jest niestety o wiele bardziej złożony od "teleskopu do ogródka" - trzeba uwzględnić o wiele więcej kryteriów :D

 

jeśli koniecznie chcesz lunetę to są jeszcze krótkie achromaty np:

 

SW 120/600

 

ale one z kolei nie są raczej marzeniem planeciarza z powodu chromatyzmu :szczerbaty:

 

wybór trudny - powodzenia :rolleyes:

 

Pozdr

Raf

 

 

Tez doszedłem do takiego wniosku. balkon jest jednak bardzo dużym ograniczeniem. Różnica w jasności i powiększeniu jest duża między refraktorem a katadioptrykiem. Z tego co wyczytałem w oczywisty sposób przekłada się to na jakość i zasięg obrazu.

Pozdrawiam

Edytowane przez herman78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego wciąż uważam, że podlinkowany przez Ciebie model w pierwszym poście będzie najlepszym rozwiązaniem, bo załatwi większość problemów. No i oczywiście a propos komentarzy o nierewelacyjnych obrazach z SC ;) Mam, używam, jestem zadowolony. SC do obserwacji wizualnych to imho bardzo dobry wybór

 

a zanim kupisz cokolwiek, obowiązkowo obmacaj osobiście :rolleyes:

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego wciąż uważam, że podlinkowany przez Ciebie model w pierwszym poście będzie najlepszym rozwiązaniem, bo załatwi większość problemów. No i oczywiście a propos komentarzy o nierewelacyjnych obrazach z SC ;) Mam, używam, jestem zadowolony. SC do obserwacji wizualnych to imho bardzo dobry wybór

 

a zanim kupisz cokolwiek, obowiązkowo obmacaj osobiście :rolleyes:

 

pozdr

Raf

 

No właśnie, ciekawe jest to że po tak wielkiej dyskusji wracamy do punktu wyjścia :). Katadioptryki, szczególnie z opcją GOTO, dają na pewno dużo frajdy przy prostocie i wygodzie używania. Chyba rzeczywiście rozpędziłem się z tymi refraktorami. Tak czy inaczej zrobię makietę z kartonu i sprawdzę jak to może wyglądać na balkonie.

 

Co do twojego SC, to jeśli dobrze sprawdziłem to kosztuje on 2 lub 3x tyle co ten, Nexstar, więc chyba ciężko porównać oba te teleskopy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.