Skocz do zawartości

Baader K Line


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

01.jpg

 

Baader Wapniowy Ca linia K czyli CaK

 

L'appétit vient en mangeant jak mawiają Fracuzi. Skoro mam już uprzednio opisywany filtr do Słońca – Baader Solar Continuum, do tego PeSTkę (linia wodoru) to w końcu czas na coś nowego. PST już jedno mam i już jakiś czas użeram się ze zrobieniem fotki z której będę zadowolony (w końcu mi się udało, i do tego w trakcie zaćmienia ), tak więc dość opornie podchodziłem do tematu kupna kolejnej PSTki CaK. Rozczytując się po sieci, kolekcjonując fakty – wiadomo było że filtr ten jest tylko dla Wybrańców. Tak, tak, Wybrańców przed duże W. Ja niestety do nich nie należę, choć filtr już mam ale o tym w dalszej części.

Cena nowego PST CaK to około 3000 zł. Kurdę dużo. Gdyby z jakiegoś AstroMarta wyciągnąć jakąś używkę, zza wielkiej wody – potem z miesiąc chodzenia w Seni – to już nie na moje nerwy – no to może uda się zejść z ceną poniżej 2000zł?? Złotówka się umacnia więc cena ciągle leci na pysk. Ciekawą alternatywą w takim wypadku jest filtr, znanej i cenionej firmy Baader. To ciągle dość spory wydatek, ale już dużo mniejszy niż w przypadku poprzednich opcji. W ofercie na polskim rynku pojawił się Baader K Line. Na sierpień 2008 cena wynosi 749 zł.

 

Długo kręciłem się wokół tego zakupu, jak pies wokół jeża. Wreszcie się zdecydowałem. Przyszła paczuszka, a raczej koperta. W środku poza samym filtrem (w oprawie 1,25” – nie widziałem innych, choć i tak więcej do focenia nie trzeba) znalazł się kartonik z folią Baadera. W zestawie otrzymujemy płat folii ND 3,8 o wymiarach 20x29cm. Wiem że to śmieszny dodatek wart parę złotych, ale podejście do Klienta i choćby taka mała dorzutka podnosi w moich oczach status oferenta towaru, który dba żeby nam niczego nie zabrakło po zakupie. Żeby broń boże nie okazało się że trzeba jeszcze to, to i to i NIGDZIE nie napisano o tym. Tą mała darowiznę od Baadera daję In plus całego zakupu.

 

 

02.jpg

 

Jakby tego było mało, kolejna rzecz która jest bez znaczenia, lecz podnosi moje odczucia jako zadowolonego konsumenta jest stado naklejek,

 

03.jpg

 

które Baader prosi porozklejać na wszelkich elementach używanych przy obserwacjach Słońca, aby ostrzegać przy używaniu filtra i w ogóle przy obserwacjach Słońca. W końcu wzrok jak matka, jest jeden i szkoda go stracić  .

Filtr podobnie jak pisałem przy okazji Baader Solar Continuum, jest nie tylko do Słońca. Pewnie każdy z Was słyszał o innym filtrze Baader U, dzięki któremu można obserwować atmosferę Wenus, chmury nad jej powierzchnią. Otóż producent twierdzi, że przy pomocy filtra Baader linia K, można uzyskać podobne obserwacje, że o fotografii struktur chmur Wenus nie wspomnę. Rzecz wymaga dokładnego zbadania i możecie być pewni, że razem z Piotrem Lamparskim skamerkujemy Wenus i zobaczycie co z tego wyszło. To kolejny plus tegoż filtra, choć ja sam raczej zapalonym planeciarzem nie jestem .

 

Pisałem na początku recenzji, że filtr jest dla Wybrańców. Zgadza się. Otóż filtr oferuje nam wąskie pasmo światła o długości fali 395nm – stąd obraz powinien być niebiesko-fioletowy.

 

04.jpg

 

Niestety widzialne spektrum, które widzimy zawiera się od około 700 nm długości fali do około 400nm  (zależnie od modelu ), tak więc kto nie jest Wybrańcem boga Słońca RA, ten nic nie zobaczy. Szczerze powiem że zerkaniem widziałem jedynie niebiesko-fioletową poświatę, nic więcej, raczej to był halun, mamok  niż obraz Słońca. Ciekaw jestem swoją drogą czy znajdzie się ktoś kto stwierdzi, że widzi i widzi Słońce na linii K wapnia dobrze. Oczywiście stwierdzenia takiego delikwenta nie jesteśmy w stanie absolutnie zweryfikować, chyba że zrobimy foto i każemy mu opisać bądź naszkicować co widział . Dlatego też filtr ten – podobnie pewnie jak i Coronado PST CaK jest przeznaczone tylko i wyłącznie do AstroFotografii. Nie dane nam będzie nacieszyć oka podczas obserwacji wizualnych. Kolejna sprawa o której muszę napisać, aby nikt nie próbował wślipiać się Słońce na linii wapnia z filtrem ND3,8. Lepiej założyć mimo wszystko ND 5 przeznaczone do obserwacji wizualnych.

Oczywistą rzeczą jest którą też trzeba napisać, że oba filtry – Baader Solar Continuum oraz Baader K-Line można (a nawet należałoby) używać wraz z klinem Herschela. Klin jest dość drogi, ale nie pogarsza obrazu tak jak to robi folia mylarowa.

Po co kupować tak drogi filtr do Słońca?? Co nam daje?? Może wystarczy Baader Solar Continuum??

Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć drogi czytelniku. Filtr CaK daje nam następujące korzyści/obserwacje czy raczej możliwości utrwalenia foto:

- jeszcze lepsze detale plam – umbra i pen umbra

- widoczna staje się supergranulacja Słońca – to takie małe granulki na Słońcu o średnicy ok. 30.000 km  - rzecz wymaga dokładnego zbadania

- pochodnie są widoczne na całej tarczy a nie tylko przy brzegach Słońca

- widoczne są flary na powierzchni Słońca

- widać też protuberancje – aczkolwiek brzmi dziwnie – widziałem po sieci fotki – protuberancje jak żywe 

Nie będę powielał tego, co już pisałem wcześniej o jakości wykonania produktów Baader – są rewelacyjne i już. Na sam koniec kilka fotoimpresjii  samego filtra.

 

05.jpg

 

W takim niebieskim kolorze widziałem poświatę w teleskopie , Chuck Norris pewnie widzi wszystko nawet bez filtra 

 

 

06.jpg

 

Tak się odbija faktura walizki aluminiowej w której przechowuję moje AstroSkarby

 

07.jpg

 

Wystarczy błysnąć flashem z aparatu, żeby powłoki od razu wszystko odbiły 

 

 

Słowem podsumowania , czekam na nowy cykl słoneczny – plamy, pochodnie, protuberancje – aby zrobić dobre fotki i jako ta wisienka w drinku zakończyć całą recenzję. Serdecznie zapraszam na moją stronę http://tadeoho.ovh.org, gdzie mam nadzieję niczym SOHO umieszczać aktualne fotki Słońca na wszelkich (dostępnych śmiertelnikom) liniach Fraunhofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopiero teraz przeczytałem ten post. Nie radzę eksperymentować z patrzeniem na Słońce przez ten filtr!

Wprawdzie oko nic nie widzi, ale za to przy szerokiej(!) źrenicy wali na siatkówkę to całe wysokoenergetyczne widmo przez ten filtr przepuszczane, i to jest niebezpieczne!.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No niestety K-line jak i metanowy są cholernie drogie. Rozwiązanie ekonomiczne do fotografii to zwykły fioletowy/niebieski filtr #47 (wratten 47) z filtrem blokującym podczerwień (ale nie UV) - i powinno to dać dość dobre efekty na Słońcu/Wenus/Saturnie, ale nie aż tak fajne jak filtry UV czy K-line. Robotics robi taki myk oficjalnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.bcsatellite.net/bao/NOAA10961-filters.jpg

http://www.bcsatellite.net/bao/sun28jul07-cak.jpg

 

Baader listuje tylko 1,25" K-line. z 2" mają tylko UV. A fotka Słońca z UV wygląda tak.

 

Dzięki wielkie!

Mam trochę większą jasność (oczywiście w linii wapnia).

 

A swoją drogą ciekawe, że nie ma 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Długo kręciłem się wokół tego zakupu, jak pies wokół jeża. Wreszcie się zdecydowałem. Przyszła paczuszka, a raczej koperta.(...)

(...)

 

Jak się pewnie domyśliliście ożywienie tego wątku nie było przypadkowe ;)

Kwestia jak użyć filtra 1,25 w maku i jednocześnie podłączyć lustrzankę w ognisku została rozwiązana więc zamówiłem filtr wczoraj, dostarczono dzisiaj.

Oprócz ceny zmienił się również sposób pakowania - tym razem przyszła paka (tak na 2 Lunty), w niej paczka (tom encyklopedii) a dopiero w niej koperta.

Rozbawiło mnie to nieco, ale tak czy siak Delta jak zwykle na swoim (wysokim) poziomie.

Jak się pokaże Słoneczko to wstawię zdjęcia z zestawu (mak 5", Filtr, Canon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pierwsze próby z weekend'u. Była chwila między deszczami :/

Pojedyncza klatka (RAW>JPEG nieobrobiony, tylko crop i resize).

ar1072sf.JPG

Uczucia mieszane co do rezultatu (56 z 84 klatek złożonych w AviStack, obrobionych w Fitswork), na który wpływ miał chyba przede wszystkim stopień wilgotności w powietrzu + wiatr.

Niewykluczone również, że niewiele lepszy rezultat uzyska się z mak'a 5" i canona ale te czynniki dopiero będzie można sprawdzić przy dobrej pogodzie.

1. Ostrość i korekcja koloru obróbka nieagresywna ;)

ar1072l.jpg

2. Jak powyżej + unsharp mask

ar1972um.jpg

3. Użyte narzędzie w Fitswork - "flatten sun disk"

ar1072sl1.jpg

1,2,3 - crop i resize do 35% z klatki Canona 7d 5184x3456.

4. I na koniec grupa 1072 - crop z pełnej klatki.

ar1072.jpg

 

Parametry pojedynczej klatki: 1/30s, ISO 800, temp. koloru - 3900K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te górne słonka zdecydowanie lecą w dobrą stronę - kurde będziecie wymiatać normalnie

Pablito na wodorkach a ty na wapniu

nie wiem czy problemem jedynym w twoim strzelaniu do Słońca nie jest ostrość

przy obróbce nr 2 już wyłażą pochodnie jak ta lala

może by jakąś maskę próbnie zmontować z tekturki jakiegoś Hartmannna czy cóś ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustrzeliłeś te rejony aktyywne na maxa

zerkałem na foty z SOHO - idealnie z magnetogramu podkładają się pod twoje foty

gratulacje

ciągnij temat - jesteś pierwszy w Polsce z takimi dobrymi fotami

jeszcze nie jest mistrzostwo swiata - ale nie od razu zbudowali Toruń :blink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł, takiego komentarza to się nie spodziewałem, dzięki.

Zwłaszcza, że w sumie to 2 podejście. Trochę pogody by się zdało tylko :/ (zresztą to teraz głównie tym co ich woda zalewa i już zalała).

 

A ciągnął będę, w sumie szkoda by było ten filtr odkładać na bok.

 

Na koniec jeszcze 1 zdjęcie 44 klatki, 1/40s i ISO 1600. "Trochę" bardziej hardcore'owa obróbka.

ar1072_1.jpg

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byś ściągną z ISO ? matryca by tak nie dodawała szumu . Na przykład ISO 400 i 1/10 sekundy lub ISO 800 i 1/20 sekundy

Też chodzę koło tego filtra i widzę jednak że foto wychodzi co najmniej bardzo dobrze jak na 8 stówek :szczerbaty:

No ale frajda musi kosztować , szkoda że nie podchodzi pod vizuala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byś ściągną z ISO ? matryca by tak nie dodawała szumu . Na przykład ISO 400 i 1/10 sekundy lub ISO 800 i 1/20 sekundy

Też chodzę koło tego filtra i widzę jednak że foto wychodzi co najmniej bardzo dobrze jak na 8 stówek :szczerbaty:

No ale frajda musi kosztować , szkoda że nie podchodzi pod vizuala .

 

Pierwsze zdjęcia są z ISO 800 i 1/30 ;)

Układ mak i canon nie są idealne.

Póki co to niestety pogoda nie daje poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam walczyłem z Makiem 102 i Canonem 450 , o ile na przyrodzie problemu nie było to wyostrzenie obrazu Słońca tylko z filtrem wizualnym , bez podglądu na żywo

było nierealne , brak doświadczenia , a że plam nie było to wyszedł tylko pomarańczowy krążek na czarnym tle (raczej nieostry). Czekam na pogodę tak jak wszyscy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.