Skocz do zawartości

Nowy MaximDL już jest!


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Powrócę do tematu bo właśnie zacząłem używać Maxima 5 do stackowania.

 

Trudno w to uwierzyć ale nowa wersja jeszcze bardziej ułatwia obróbkę zdjęć. Wystarczy zaimportować fotki z katalogu, Maxim sam rozpozna poszczególne kanały LRGB (lub CMY jeżeli tak focimy), jednym kliknięciem zalignuje wszystkie fotki, zestackuje kanałami i zrobi wynikową wersję kolorową albo stacki dla poszczególnych kanałów. Nie sądziłem, że obróbka zdjęć Maximem może być jeszcze prostsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś przeoczyłem temat. Maxima 5 używam od kiedy wyszedł. Generalnie bardzo dobra, rozwojowa wersja. Raczej ewolucja niż rewolucja - w dobrą stronę.

 

Jest parę rzeczy wkurzających. Mocno rozbudowane okna utrudniają pracę codzienną. Szczególnie okno obserwatorium. Jakoś trudno je ogarnąć nawet na 1280x1024.

 

Sporo jest jeszcze bugów - np. nie zapamiętuje ustawień, czasami potrafi zgubić nawet parametry guidera. Nie pamięta ustawień horyzontu, po każdym zamknięciu aplikacji - reset ustawień.

 

Kolejna rzecz - obsługa obserwatorium. Super, otwieram sobie dach bezpośrednio z Maxima. I tyle... nie mogę niestety ustawić, żeby ten dach się sam zamknął po skończeniu sesji. Bez sens... ale rozumiem. Nie chcą kanibalizować biznesu (autopilot, acp, etc.). Maxim ma pozostać bierny, nie może się robotyzować.

 

Nadal też nie obejdzie się bez FocusMaxa... algorytm automatycznego ustawiania ostrości rodem ze średniowiecza astrofotograficznego - czyli majtanie wyciągiem po długości, aż znajdzie najmniejszą gwiazdkę. Bzdura... tak to sobie można ręcznie ustawiać. Zostaje FocusMax i @Focus Bisque.

 

Trochę ponarzekałem, teraz te lepsze strony. Poprawiona obsługa kamer, teraz działa się wygodniej. Sporo rzeczy dostało swoje przyciski, nie trzeba szukać w menu (np. graph guidera). Nareszcie pojawiło się rozpoznawanie FLIPA!!! Tak, są na świecie montaże, które informują o swoim położeniu. Nie trzeba teraz klikać czekboksa "flip" - przynajmniej w moim AP, nie wiem, jak to działa u innych. Logika nakazuje, że nawet bez informacji sprzętowej o flipie można to zrobić softwareowo.

 

Doszła obsługa dwóch kamer - w pełni słowa znaczeniu. Filtry, focuser, etc. Obie są równoważne i to my decydujemy, co którą robimy.

 

Profile ustawień parametrów ekspozycji - fajne, ale u mnie już się dwa razy zresetowały, więc kolejny raz nie chce mi się ich tworzyć.

 

Stacking - świetne! Dużo nauczyli się od IRIS'a. Teraz nie trzeba ładować zdjęć do Maxima, żeby je zestackować. Wszystko odbywa się na bazie danych z dysku. Kiedyś obrobienie fotek np. z 5D graniczyło z cudem. Teraz nie jest to problem.

 

No i najważniejsza rzecz - wg mnie: wyrównywanie ASTROMETRYCZNE! Kapitalna metoda alignowania - ultra precyzyjna, bo opiera się na danych astrometrycznych zdjęcia. Warunkiem jest oczywiście PINPOINT, czyli każde zdjęcie musi być po Plate Solvingu. Działa rewelacyjnie, idealnie składa klatki o różnych kątach.

 

To chyba tyle z głównych "nowości". Przesiadłem się od razu, do wad przyzwyczaiłem. W końcu poprzednik miał ich więcej. Swoją drogą, jest już update 5.01. Wydaje się, że nowa wersja jest stabilniejsza. O ile pierwsza piątka wywaliła mi się parę razy, o tyle po 5.01 jeszcze ani razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie troche głupie pytanie :

Jak sie kupuje jakiś program zza granicy ( np Maxim'a z USA ) płacąc kartą, PayPalem itp to z cłem, VATem i innymi tego typu opłatami ?

Nie to, żebym sie palił do dopłacania, ale powinienem mieć wyrzuty sumienia jak sobie go kupie i nie zgłosze tego gdzieś czy nie ? Wogóle powinno sie to teoretycznie gdzieś zgłosić ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dla tych "poczatkujących" astrofotografów :

 

Pojawiła sie tez nowa "wersja" Maxima przeznaczona dla użytkowników " mniejszych kamerek" typu webcamy, DSI itp - MaxIm DL Basic - kosztuje też mniej z tego powodu od wersji "pełnej" bo "tylko" 199$.

Użytkownikom Canonów pozostaje wersja Maxim DSLR za 399$ która zastępuje wersję MaxDSLR.

 

Pełna wersja Maxim PRO to wydatek rzędu 499$ czhyba ze chcemy miec do tego MaxPointa do dokładniejszego GOTO czyli wersja Maxim PRO Suite za 599$.

 

Natomiast nie wiem jak to jest z wersją Maxim IP która służy tylko do obróbki ( 299$ ) ... czy jak kupimy sobie wersję powiedzmy PRO i mamy ją na laptopie do focenia, a potem chcemy fotki obrabiać na kompie stacjonarnym w domu to trzeba sobie dokupić drugą wersje właśnie IP (499$ + 299$ = 800$ to już dużo kasy ) ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie troche głupie pytanie :

Jak sie kupuje jakiś program zza granicy ( np Maxim'a z USA ) płacąc kartą, PayPalem itp to z cłem, VATem i innymi tego typu opłatami ?

Nie to, żebym sie palił do dopłacania, ale powinienem mieć wyrzuty sumienia jak sobie go kupie i nie zgłosze tego gdzieś czy nie ? Wogóle powinno sie to teoretycznie gdzieś zgłosić ?

 

Kupując przez internet nie płacisz cła ani VAT-u. O ile pamiętam jeszcze kilka lat temu licencje nie były w ogóle opodatkowane i clone, więc nie było problemu i było to zgodne z prawem. Teraz nie jestem pewien ale teoretycznie chyba jako uczciwy obywatel powinieneś się zgłosić że chcesz się opodatkować ;)

Cła na niematerialne rzeczy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ciągle ten sam problem z Maximem 5, a mianowicie nie jestem w stanie uzyskać od producenta licencji na próbe. Wypełniam ankietę, podaje e-mail na WP i nic. Czy ktos próbował tego? Czy komuś udało się uzyskać licencję próbną?

Piotrs

 

 

Dziwne, nie powinieneś mieć z tym kłopotów. Może podaj inny email?

Może napisz do nich maila z prośbą o pomoć. Najlepiej do niejakiego Douga Georga.

dgeorge@cyanogen.com

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do VAT i cła... raczej tego nie rozstrzygniemy, bo od sporego czasu jest spora walka na różne interpretacje. Są z tym kontrowersje, nawet w przypadku firm.

 

Jeżeli bardzo chcesz "w porządku" kup wersję pudełkową - na pewno przejdzie przez cło i VAT doliczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do VAT i cła... raczej tego nie rozstrzygniemy, bo od sporego czasu jest spora walka na różne interpretacje. Są z tym kontrowersje, nawet w przypadku firm.

 

Jeżeli bardzo chcesz "w porządku" kup wersję pudełkową - na pewno przejdzie przez cło i VAT doliczą.

OK ... a sprawa Maxima do naświetlania i do obrabiania ? Licencja jest na jeden komputer czy na jedną osobę instalowalną na dowolnej ilości komputerów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ... a sprawa Maxima do naświetlania i do obrabiania ? Licencja jest na jeden komputer czy na jedną osobę instalowalną na dowolnej ilości komputerów ?

Zabij mnie, zamknij do więzienia... używam jednej licencji na 2 komputerach (ale nie jednocześnie) ;) Zaraz się wczytam w licencję maxima i sprawdzę, czy jestem wielkim bandytą, czy tylko malutkim.

 

Swoją drogą, wersję PRO ostatnią dostałem gratis - jako upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, nie powinieneś mieć z tym kłopotów. Może podaj inny email?

Może napisz do nich maila z prośbą o pomoć. Najlepiej do niejakiego Douga Georga.

dgeorge@cyanogen.com

 

Pozdrawiam

Michał

Ja myślę, że to spam filtry gdzieś blokują przepływ informacji. Niestety - jest coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, nie powinieneś mieć z tym kłopotów. Może podaj inny email?

Może napisz do nich maila z prośbą o pomoć. Najlepiej do niejakiego Douga Georga.

dgeorge@cyanogen.com

Pozdrawiam

Michał

 

Dzieki za radę i adres. Może tak się uda ...

Zależy mi na takiej próbie, ponieważ muszę sprawdzić czy Maxim 5 zadziała jednocześnie z Robofocusem i DSI III. W sieci znalazłem informacje z których wynika że każde z tych urządzeń oddzielnie współpracuje z Maximem, ale nikt chyba nie używał takiej konkretnie konfiguracji.

Pozdrawiam,

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na takiej próbie, ponieważ muszę sprawdzić czy Maxim 5 zadziała jednocześnie z Robofocusem i DSI III. W sieci znalazłem informacje z których wynika że każde z tych urządzeń oddzielnie współpracuje z Maximem, ale nikt chyba nie używał takiej konkretnie konfiguracji.

Pozdrawiam,

Piotrs

 

Jeśli działają niezależnie, to muszą też działać razem. To jest właśnie urok MaxIm'a :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za radę i adres. Może tak się uda ...

Zależy mi na takiej próbie, ponieważ muszę sprawdzić czy Maxim 5 zadziała jednocześnie z Robofocusem i DSI III. W sieci znalazłem informacje z których wynika że każde z tych urządzeń oddzielnie współpracuje z Maximem, ale nikt chyba nie używał takiej konkretnie konfiguracji.

Pozdrawiam,

Piotrs

Przecież to zupełnie standardowe połączenie. Musi działać, bo niby dlaczego miałoby nie działać? Powiem więcej, muszą działać dwa robofocusy i dwie takie kamery :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za radę i adres. Może tak się uda ...

Zależy mi na takiej próbie, ponieważ muszę sprawdzić czy Maxim 5 zadziała jednocześnie z Robofocusem i DSI III. W sieci znalazłem informacje z których wynika że każde z tych urządzeń oddzielnie współpracuje z Maximem, ale nikt chyba nie używał takiej konkretnie konfiguracji.

Pozdrawiam,

Piotrs

Jeśli działają niezależnie, to muszą też działać razem. To jest właśnie urok MaxIm'a :banan:

No właśnie ja też nie widze powodu aby miały nie działać razem. Mało tego, ponoć w Maximie 5 w końcu zrobili wsparcie dla dwóch robofocusów - jeden do głównej kamery , drugi do guidera.

Jak tak czytam internet, to wiele osób używa DSI jako guider, więc ci od Maxima raczej nie zaniedbywali by tak dużej rzeszy klientów brakiem wsparcia dla Robo+DSI jako setupu guidingującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też nie widze powodu aby miały nie działać razem. Mało tego, ponoć w Maximie 5 w końcu zrobili wsparcie dla dwóch robofocusów - jeden do głównej kamery , drugi do guidera.

Jak tak czytam internet, to wiele osób używa DSI jako guider, więc ci od Maxima raczej nie zaniedbywali by tak dużej rzeszy klientów brakiem wsparcia dla Robo+DSI jako setupu guidingującego.

Mam wątpliwości wynikające z tego że:

1) W maxim 4 w jakiejś starszej wersji nie rozpoznawało DSI III, tylko upierało sie że to DSI II (a jest to znaczna różnica w rozdzielczości)

2) w maxim 4 w nieco nowszej wersji DSI III była rozpoznana, ale nie uploadowały się zdjęcia (wyskakiwał jakiś error z linkem)

Dlatego chcę sprawdzić zanim kupie.

 

Przy okazji - w końcu dostałem tę licencję do testów. Z WP nie ma szans, musiałem użyć innego konta.

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabij mnie, zamknij do więzienia... używam jednej licencji na 2 komputerach (ale nie jednocześnie) ;) Zaraz się wczytam w licencję maxima i sprawdzę, czy jestem wielkim bandytą, czy tylko malutkim.

 

Swoją drogą, wersję PRO ostatnią dostałem gratis - jako upgrade.

 

"Licensed for use on a single personal computer...". Sorry, łamiesz zasady na jakich została udzielona licencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, trudno... będę musiał z tym żyć.

 

Mi się nasuwa takie pytanie: po co wydawać kasę na soft skoro potem w praktyce gdyby się chciało być w 100% zgodnym z licencją to jego używanie byłoby bardzo utrudnione?

Albo czemu licencja jest taka, że gdyby chcieć jej przestrzegać to trzeba by wydawać stanowczo zbyt dużo kasy.

W takiej sytuacji nie dziwi mnie, że większość ludzi używa wersji z torrentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nasuwa takie pytanie: po co wydawać kasę na soft skoro potem w praktyce gdyby się chciało być w 100% zgodnym z licencją to jego używanie byłoby bardzo utrudnione?

Albo czemu licencja jest taka, że gdyby chcieć jej przestrzegać to trzeba by wydawać stanowczo zbyt dużo kasy.

W takiej sytuacji nie dziwi mnie, że większość ludzi używa wersji z torrentów.

Dla supportu ? Dla możliwości zadawania pytań na grupie yahoo prowadzonej przez tych co piszą Maxima' a ?

Dla upgradów ?

 

Ale ta akcja z licencją na jednego kompa jest jednak dość dziwna. Przecież normlane w przypadku astronomii jest, że mamy dwa kompy... i jeden często zdalny ( patrz Adam_J ). ACP czy CCDAutopilot są napisane do obsługi Maxima zdalnie z założenia i nawet nie patrzymy na uruchomionego Maxima..... wiec wiadomo, ze będziemy obrabiać na innym kompie...

 

Tym samym zmuszają do zakupu dwóch wersji i dwóch licencji.... buuuu .....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.