Skocz do zawartości

Taki zestaw do planet - co sądzicie?


Wachsein

Rekomendowane odpowiedzi

Refraktor Pronto 66/400, do tego kątówka Oriona 2" z redukcją na 1,25", tuleja przyłączeniowa z gwintem M42x1, plus okular planetarny NLV-5mm .

Czy biorac pod uwage ceny, mozna wybrac cos lepszego do planet?

Pzdr

Awchsein

 

Tak.

 

To przyzwoity achromat ale mikry i nie taki tani. Dodatkowe koszty nie poprawiają sytuacji. Powiedz ile chcesz wydac, to coś pokombinujemy (i okresl czy to kwota tylko na teleskop czy na całosc).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam Pronto to mogę powiedzieć, że zestaw jest ok, ale raczej nie do planetek. Według mnie to bardzo poręczny traveler do przeglądu nieba. Nie mniej muszę przyznać, że i planetki można nim oglądać. Swego czasu jak pokazałem szwagrowi Saturna to był zachwycony. Tak samo Księżyc bardzo ładnie w nim wygląda, ale np. Wenus to już cienizna, aberacja zabija wszystko. Na pewno do planetek przydałoby się coś z dłuższą ogniskową, tak jak pisze Piotrek, może jakiś mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego jak to polecam:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Nie koniecznie z tego sklepu, choć tu nie bedziesz się za bardzo użerac o terminy.

 

Z czasem przesiadka na lepszą kątówke i okulary.

 

Pamiętaj jednak , ze to już kawałek ogniskowej, na byle patyczku nie powiesisz. Nie jest to cud techniki. Jak każdy MC tych rozmiarów bedzie sobie lubił "postygnąc" przed obserwacją, ale obrazem spokojnie przeskoczy pronto oparte na obiektywie PZO 66/400

 

Jezeli preferujesz refraktorki to zalecam ED (drogawo) lub coś o niewielkiej światłosile (bresser robi achromaty 90/900) tylko znowu ale. Ciemniejsze achromaty to juz sporawe rurki, na byle patyczku nie posadzisz.

 

Kolejnym ale jest jednak komfort obserwacji planetek. Komfort da ci montaz z napedem. A to niejako nieco inna filozofia wyboru, bo trzeba skalkulowac koszt unapedowionego montażu niezbędnego do uniesienia do obserwacji wizualnych upatrzonej OTY. Tu okolice 1Kpln bedą kwotą startową dla samego montazu. Musisz jednak ty podjąc decyzje , bo to twoje pieniadze. Ja tylko zalecam wybranie sie na zlot (własnie trwa rezerwacja miejsc na Wrześniowy zlot w Jodłowie) i pomacanie tego wszystkiego. Czy m pachną obserwacje refraktorem a czym Makiem, Jaka jest różnica w ganianiu planety dobsonem, jaka przy prowadzeniu recznymi mikroruchami jakiegoś paralktyka lub azymutala, a jaka na montazu z napedem.

 

Tak czy siak. Pronto to drogawe maleństwo. Nie jest złe jako takie, ale to mikrus.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.