Skocz do zawartości

Koziołkowe Astro-Foto


ansmann

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu tematu o tanim astro-foto stwierdzi³em, ¿e i ja spróbuje swoich si³, a nu¿ uda siê z³apaæ jakiegoœ DSa. Mia³em ju¿ 350-tkê z obiektywem 18-55mm. Brakowa³o tylko monta¿u. Po przerobieniu tematów o kozio³kach: Klik, Klik, postanowi³em, ¿e i ja chcê mieæ swojego zwierzaka. :banan:

 

Tak powsta³ kozio³ek z prost¹ œrub¹ i napêdem rêcznym. Niedawno przeszed³ ma³y upgrade do wersji 2.0, czyli wygiêta œruba, napêd z silniczka krokowego i mocowanie do szukacza z Synty.

 

¯eby nie zaœmiecaæ forum, postanowi³em prezentowaæ moje postêpy w kozio³ko-astro-foto w jednym w¹tku.

 

1. M31 i s¹siadki.

 

2. Droga Mleczna.

 

3. NGC7000

 

30.08.2008

Mia³o byæ wiêcej materia³u, ale pogoda na to nie pozwoli³a.

Nawet Pelikan zacz¹³ wy³aziæ. :szczerbaty:

 

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

9x3min, ISO800, DSS + Iris + PS CS2

 

ngc7000.th.jpg

 

4. NGC869/NGC884

 

06.09.2008

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

6x3min, ISO800, DSS + PS CS2

 

hiha5.th.jpg

 

hiha5duzaj.th.jpg

 

5. M33, NGC752

 

06.09.2008

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

13x3min, ISO1600, DSS + Iris + PS CS2

 

m33szeroko.th.jpg

 

m33crop.th.jpg

 

Na dzisiaj to tyle.

Ciemnego Nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokie pola są świetne, szczególnie spodobała mi się Ameryka i M33.

To jest dowód na to, że nawet takim prostym montażem można robić świetne zdjęcia. Gratulacje! :)

 

PS. A co to znaczy "mocowanie do szukacza z Synty"?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A co to znaczy "mocowanie do szukacza z Synty"?

 

Ustawianie koziołka na Polarną celując po zawiasach nie było ani dokładne, ani wygodne.

Przed ustawieniem kozła zakładam szukacz i justuję go, tak, żeby był równolegle do osi koziołka.

Teraz ustawienie go idzie mi dużo łatwiej (nie muszę się czołgać po ziemi) i co najważniejsze dokładniej (celuję tak, jak jest na TYM obrazku). Po wszystkim ściągam szukacz, i kozioł jest już gotowy do "smażenia".

 

Mocowanie wzorowane na oryginalnej stopce z szukacza, tylko nie tak ładne. :ha:

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo zapowiadanego przez ICM cirrusa, postanowi³em zmierzyæ siê z kolejnym obiektem.

Tym razem Plejady, które o 2:30 by³y ju¿ doœæ wysoko.

 

10.09.2008

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

12x3min, ISO1600, DSS + Iris + PS CS2

 

Na szeroko:

m45.th.jpg

 

Crop z pe³nego rozmiaru:

m45crop.th.jpg

 

Po zakoñczeniu sesji foto, po raz pierwszy tej zimy :szczerbaty: rzuci³em okiem na Oriona.

 

Ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczorajszej nocy, w koñcu siê rozpogodzi³o :banan:.

 

1. Tym razem Mg³awica Kalifornia (NGC1499).

Zdaje sobie sprawê z tego, ¿e nie jest to dobry obiekt dla niemodyfikowanego Canona. Cudów siê nie spodziewa³em, mia³em tylko nadziejê, ¿e cokolwiek wyjdzie. Z serii 18x180s coœ tam wysz³o, ale bardzo s³abo i ciê¿ko bêdzie coœ z tego wyci¹gn¹æ.

 

26.09.2008

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.0,

18x180s, ISO1600, DSS + Iris + PS CS2

 

californiag.th.jpg

 

2. Moje pierwsze podejœcie do Oriona.

 

26.09.2008

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

10x180s + 5x30s, ISO800, DSS + PS CS2

 

Crop z pe³nego rozmiaru:

orion.th.jpg

 

Przy okazji sprawdzi³em, ¿e mój astro-kozio³ek nie powinien mieæ problemów z poci¹gniêciem d³u¿szej ogniskowej (w planach mam 200mm). Bardziej obawiam siê o to, czy licha g³owica (a w³aœciwie g³owiczka) kulkowa utrzyma ciê¿ar Canona i np. Jupitera 21M.

 

Ciemnego Nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota - koziołek jak i zdjęcia.

 

Obiektów na krótkie ogniskowe z powodzeniem starcza na okrągły rok z naszą pogodą. Przy 200mm mogą zacząć się strome schody zwłaszcza jeśli konstrukcja staje się niestabilna. Sam kiedyś kręciłem koziołkiem nawet bardziej prymitywnym ale 135mm to było maksimum. Ale Ty masz napęd z silniczka więc kto wie...

Życzę dalszych sukcesów.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tym razem pad³o na gromadki w WoŸnicy.

 

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.5,

12x180s, ISO800, DSS + PS CS2

Wiêkszy rozmiar - 919KB.

 

woznica2hv7.th.jpg

 

Zanim przysz³y chmurwy zd¹¿y³em zrobiæ kilka testowych fotek, d³u¿szych ni¿ trzy minuty.

 

360s. Bez obróbki, tylko zapis do JPEGa.

Pe³ny rozmiar - 1,24MB.

 

m452maleei1.th.jpg

 

Czy s³usznie wydaje mi siê, ¿e pojechanie gwiazd wynika z nie doœæ dok³adnego ustawienia na biegun (rotacja pola?).

Gdyby pojechanie wynika³o ze z³ej prêdkoœci prowadzenia, to najbardziej pojechane by³yby gwiazdy o najmniejszej deklinacji, czyli te w prawym dolnym rogu zdjêcia?

 

Ciemnego Nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy uda³o mi siê poci¹gn¹æ tak d³ug¹ seriê zdjêæ. £¹czny czas to 97 minut. biggrin.gif

Wydaje mi siê, ¿e da siê z tego wyci¹gn¹æ jeszcze wiêcej. Niestety z obróbk¹ nie idzie mi zbyt dobrze.

Gdyby ktoœ mia³ ochotê pobawiæ siê z t¹ fotk¹, to za³¹czam nie zmieniany plik z DeepSkyStacker'a. (Autosave.tif - 19,2MB)

 

Canon EOS 350D, Tamron 90mm f/2.8 @f/4.

16x300s + 4x180s + 10x30s. ISO800.

Sk³adane w DeepSkyStacker. Obróbka w Iris, PS CS2.

 

orion30122008ig9.th.jpg

 

Ciemnego Nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo fajne zdjęcie! Widać całą pętle w mgławicy. Ciekawe jak by wyszło składanie w RegiStack lub bezpośrednio w Irisie.

Może wreszcie uda mi się zrobić zdjęcie tego obiektu - na razie tylko próbuję z miasta moją kamerką SC1.5

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Całkiem całkiem ładne zdjęcia.

Widać w nich Twoją precyzję i wykonanie astrokoziołka :)

 

Czekamy na większą ogniskową :)

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

 

PS:

 

A tak na marginesie - całkiem niezły ten obiektyw Tamrona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podłączę się pod temat z super tanim astro-foto - bo nie dość, że na koziołku prowadzonym ręcznie na statywie foto obciażonym cegłą, żeby sie nie bujał, to jeszcze z kompaktu :)

Wynik obróbki w Irisie 16-stu mega zaszumionych 1minutowych ekspozycji ISO400 z Panasonica FZ7. Zostały pionowe pasy ale, nie wyciągałem dalej.

lew110409.jpg

Cel zdjęcia - nie, nie APOD :) - chciałem tylko złapać pamiątkowy pobyt Saturna i Ceres pod opieką Lwa - co się udało. Dociekliwi niech szukają. Data na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.