Skocz do zawartości

Lornetka na NOC


Dave22

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Zartujac:

 

Najlepiej to by bylo 12x80 z dobra jakoscia szkla, maly cizar, maly wymiar no i za mniej niz 500zl.

 

Ale takie rzeczy to tylko w... :D

 

To jednak troche inaczej. Dobra lornetka 30mm daje rownie ladne obrazy co srednia 50, no ale zwykle kosztuje od niej 3x wiecej. Takze nie nalezy sie zastanawiac jakiej sie potrzebuje srednicy czy powiekszenie, ale co, gdzie i jak sie chce obserwowac. Lub od drugiej strony: ile mam pieniedzy, a w zwiazku z tym ile moge niewygod zniesc zeby utrzymac jakosc obrazu.

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - kiedyś podczas jednej z wypraw do rezerwatu Pagham Harbour miłośnik ptaków zaprosił mnie, bym spojrzał na czaplę przez jego spotter. Jako, że był to Svarowski - spojrzałem prawie z nabożeństwem. Powiem szczerze - w warunkach dziennych jakość obrazu jakoś mnie nie powaliła, do obserwacji ptaków SkyMaster czy Meade 10x50 też są dobre, chociaż hiperfirmowy spotter dawał większe powiększenie.

 

Tu musze zaprotestowac.

To prawda, ze czaple widac w nawet lornetce z lidla czy targowiska, ale przypominam, ze widac w niej rownie dobrze/zle rowniez gwiazdy. Warunki dzienne i terenowe wymagaja innych ukladow odniesienia niz nocne i do tego stacjonarne, ale wcale nie wymagaja mniej od sprzetu. Czasem lepiej powstrzymac sie z pochopna ocena. Taki spoter mozna latwo przerobic na warunki astro (tylko po co), i zapewne przy powiekszeniu 250x nie napisalbys, ze cyt: "jakość obrazu jakoś mnie nie powaliła, do obserwacji astro SkyMaster czy Meade 10x50 też są dobre, chociaż hiperfirmowy spotter dawał większe powiększenie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Więc napadam...

 

... - pytasz, co zobaczysz więcej przez Nikona niż przez Celestrona. Odpowiadam: nic. Różnica w tkwi w tym JAK to zobaczysz. Nie potrafię odpowiedzieć na pozostałe Twoje pytania ... - to tak jakbym słowami miał opisać smak wanilii albo dźwięki muzyki Mozarta. Każde słowa będą ułomne i niemiarodajne w odniesieniu do rzeczywistych wrażeń. ... Masz dostępne parametry i testy na optyczne.pl, a decyzję musisz już podjąć samemu.

Dobrze napisane!

Myślę dokładnia tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

znalazłem super zdjęcie pokazujące jak to NAPRAWDĘ jest z tymi źrenicami i lornetkami!

 

http://www.cloudynights.com/photopost/show...php?photo=16911

 

gołym okiem i bez żadnych obliczeń, widać że przy małej źrenicy (gdy jest jasno, zdjęcie górne) prawie cała powierzchnia obiektywów sie marnuje, natomiast gdy jest ciemno i źrenica się rozszerza (zdjęcie dolne) to robi się prawie dobrze (oprócz tego, że łatwo o fałszywy ruch i już kawałek tęczówki wystaje :P)

(a na samej górze pokazano jak można sobie samemu strzelić taką fotkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.