Skocz do zawartości

ktory lepszy?? potrzebna szybka odpowiedz


Bartek2551

Rekomendowane odpowiedzi

chce kupic teleskop nie jakis super ale mam tylko 2 do wyboru. ten astromaster http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=16&model=6 i sklaniam sie ku niemu no moge jeszcze wybrac ten powerseeker http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=01&model=5 i nie mam pojecia ktory. interesuje mnie tylko ogladanie planet i gwiazd. mam podworko jezeli chodzi o miejsce. jestem nowy a to jest moj pierwszy teleskop. lornetke juz mam ale chce cos wiekszego.

Edytowane przez Bartek2551
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale tu niechodzi o czas tylko te dwa mam do wyboru nie mam innej mozliwosci. tylko chodzi mi o to ktory jest lepszy?

:burza:

Jeżeli tak pojmujesz sprawę to lepszy będzie celestron 114mm, bo ma więcej lustra o połowę od tamtego.

ALE w ten sposób nie dojdziesz do niczego... Szkoda kasy.

Pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dla Ciebie będzie tu model Sky Watchera 114/900 na montażu EQ2.Używałem go jakiś czas temu i dało się przez niego sporo zobaczyć.Astro Master 114 ma w wyciągu barlowa,dodatkowo gruby pająk co pogarsza obraz w okularze.W Syncie 114/900 zamontowano niewielkie lusterko na jednym pręcie aby zmniejszyć maksymalnie obstrukcje,przez co obrazy są zadowalające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy ze przez te teleskopy bede mogl zobaczyc najwyzej rozmazane obrazy? czy poprostu beda za daleko zeby cos dostrzec?

I dlatego właśnie pośpiech nie jest wskazany- tak obrazy galaktyk i mgławic to będą w 90% szare plamki. Kilka z nich jak m31 czy m42 pokaże więcej detali ale zajrzyj do działu "Szkice obserwacyjne", zobaczysz co naprawdę widać w okularze.

A na pewno nie są to wyraźne i kolorowe obrazy. Odradzamy szybki zakup, bo mógłbyś się bardzo rozczarować.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy ze przez te teleskopy bede mogl zobaczyc najwyzej rozmazane obrazy? czy poprostu beda za daleko zeby cos dostrzec?

 

A co myślałeś, że zobaczysz TO??

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3076&hl=M31

 

sorki kolego, ale zobaczysz mniej więcej TO:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=309651

 

No chyba, że chcesz pośpieszyć się jeszcze bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co zobacze. chcialem sie tylko czegos dowiedziec i poznac zdanie innych. ale jezeli tak to bede szukal dalej czegos innego lepszego. dzieki za rady.

pozdrawiam

 

Kolego, ale te obrazy będą podobne nawet z 8, czy 12"... Nie zobaczysz struktury i kolorów, po prostu szare plamki, w zależności od apertury jaśniejsze lub ciemniejsze.

 

Polecam umówienie się z kims z Twoich okolic na wspólne obserwacje- zobaczysz co i jak i zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co zobacze. chcialem sie tylko czegos dowiedziec i poznac zdanie innych. ale jezeli tak to bede szukal dalej czegos innego lepszego. dzieki za rady.

pozdrawiam

Jeszcze raz...

Ty nie masz Bartku szukać czegoś lepszego!

Za to masz szukać tego, co najlepsze - wiedzy, informacji, doświadczenia. I nie śpiesz się. Poszperaj sobie śmiało w dziale "mój pierwszy teleskop" - dowiesz się tego, o co pytali Twoi poprzednicy.

 

Oraz zajrzyj tutaj:

http://www.celestia.pl

http://www.celestia.pl/Moj_pierwszy_teleskop

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 595 (albo coś koło tego) zł jest Synta 11/900. Mistrzostwo świata to to nie jest, ale spisuje się dobrze (u mnie od dwóch lat), jest dobra na poznanie nieba (lepiej niż lornetką).

Zobaczysz planety, jaśniejsze DS.

Ale oczywiście najpierw poczytaj trochę opinii innych. Poczytaj o sprzęcie. No po prostu poczytaj forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialem jeszcze tylko zadac pytanie czy to prawda ze przyblizenie teleskopu to okolo 2 razy srednica?

 

To prawda... Mowa o maksymalnym powiększeniu dostępnym dla teleskopu.

A wiesz, że "przybliżenie" nie jest najważniejsze?? Czy wiesz, że do wielu, wielu obiektów na niebie potrzeba JAK NAJMNIEJSZEGO "przybliżenia"? Wiesz że powiększenie 500x to w typowych warunkach polskich legenda z krainy allegro?

 

Polecić Ci fajny i niedrogi teleskop? Zaryzykuję... Synta 6'' (Sky-Watcher 150/1200 dobson)

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialem jeszcze tylko zadac pytanie czy to prawda ze przyblizenie teleskopu to okolo 2 razy srednica? czy jest to zalezne od czegos innego? ale chodzi mi oczywiscie o nie modyfikowany teleskop

 

Najważniejsze nie jest powiększenie, a ilość zbieranego przez teleskop światła. Do mgławic i dużych obiektów lepsze są małe powiększenia, duże są przydatne przy planetach, ale są silnie zależne od warunków atmosferycnych.

A tak w ogóle to czytaj Celestię, kolega Wimmer Ci podlinkował- jets tam mnóstwo informacji, o które pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze doleje oliwy do ognia.

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watche...09eq2,d697.html

 

Wiedza to podstawa, ale mozna ja zdobywac nie tylko przez teorie.

 

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

Tu na forum znajdziesz sporo informacji ale kompendia ksiazkowe sa jeszcze lepsze. Moj faworyt to: ,,Niebo: Poradnik uzytkownika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130cm to już coś...

zgadza się, to kawał lustra

ale tu niestety mamy jedynie 13 cm :szczerbaty:

 

przepraszam Wimmer ale nie mogłem się powstrzymać :Boink:

 

wybór teleskopu to niełatwa sztuka. Na początek przy zakupie taniego teleskopu chyba lepiej zapomnieć o paralaktyku. Te najtańsze są zwyczajnie badziewne i szkoda na nie kasy. Ten dobson 150/1200 rzeczywiście chyba jest najlepszym rozwiązaniem

warto poszukać na astro giełdach sprzętu używanego. Niekiedy za podobne pieniądze można kupić w dobrym stanie Syntę 200/1200

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze chcialem sie zapytac, moze to glupie ale nigdy nie mialem teleskopu. gdy kupie telskop to trzeba go skladac czy cos takiego czy poprostu przykrecam do statywu i juz po?

 

Zależy na jakim montażu ten teleskop- jeśli na Dobsonie to skręcasz taki mebelek w 20 minut, przykręcasz tubę w kilkanaście sekund dwoma dużymi śrubami i gotowe.

 

A jak na paralaktyku to jest trochę więcej roboty z przygotowaniem do obserwacji i złożenia- po prostu montaż składa się z większej ilości elementów które trzeba poskręcać. No i aby używać mikroruchów czy napędu musisz wycelować montażem w biegun nieba.

 

Ale jesli pytałeś o to czy tuba jest już w całości to odpowiadam: tak, jest w całości. Tylko w naprawdę dużych sprzętach rzędu 12" lustro przychodzi oddzielnie, ale Ciebie to nie dotyczy :)

 

Dobson na początek jest lepszy, bardziej intuicyjny i mniej z nim roboty.

 

EDIT:

 

:szczerbaty:

 

:P wiadomo, że chodziło mi o 130mm

 

...mój błąd - jak wprowadziłem nowego użytkownika w błąd i pomyśli, że to metr trzydzieści, to po mnie :lol:

 

Nooo, ale przez metr trzydzieści to już by miał ładne obrazy :szczerbaty:

 

Sorry za offtop :P

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, to kawał lustra

ale tu niestety mamy jedynie 13 cm :szczerbaty:

 

przepraszam Wimmer ale nie mogłem się powstrzymać :Boink:

 

:szczerbaty:

 

:P wiadomo, że chodziło mi o 130mm

 

...mój błąd - jak wprowadziłem nowego użytkownika w błąd i pomyśli, że to metr trzydzieści, to po mnie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.