Skocz do zawartości

Starlight Xpress SXVF-H9


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad kupnem kamery Starlight Xpress SXVF-H9 (http://www.starlight-xpress.co.uk/SXV-H9.htm).Na bazie tego chipu (Sony ICX285AL) jest jeszcze kilka innych kamer dostepnych na rynku jak chociazby Atik 314L.Nie wiem czy jest sens ze wzgledu na wielkosc piksela (6.45µM) a sprzet ktorym bede wykonywal zdjeia.Moim celem sa DS-y a teleskopy to refraktor 400/4.5 i Newton 800/4 oraz montaz SW EQ6.O ile przy uzyciu refraktora ten montaz pewnie sobie poradzi to (i tu mam watpliwosci) przy ogniskowej 800 i tej wielkosci piksela juz pewnie nie?Nie wiem czy jest sens kupic ta kamere czy nie?A moze jakas inna ktora da rade z moim zestawem?Cena ktora moge zaplacic to jakies 14000 PLN za kamere,kolo filtrowe i filtry LRGB,narrowband.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starlight robi fajne kamery, bo mają bardzo zwartą obudowę, ale niestety są trochę droższe niż np. Atik

 

a co do możliwości prowadzenia kamery z takim pixelem i 800 mm ogniskowej na EQ-6 hmm może się i da,

w tym wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22188 masz jakiś zdjęcia testowe z 1000mm

ale nic nadzwyczajnego, są pojechane, chociaż podejrzewam, że to może już nie tylko samo prowadzenie, ale również wady giętkiego tubusa C8N

 

natomiast na 600mm przy takim pikselu, można spokojnie, bez stresów prowadzić nawet i półgodzinne ekspozycje: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=300320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chyba powinieneś zaplanować zakup robofocusera, bo inaczej zamęczysz się na maxa, zwłaszcza że przy f/4 będzie ciężko ustawić na oko idealną ostrość!

No i pomyśl może o refraktorze zamiast tego newtona f/4! Sztywność zestawu to podstawa!

Pozdrawiam i powodzenia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robo-focus juz jest.Do tego korektor comy Baadera, focuser Baader Steeltrack.Mialem problemy z rysami na lustrze glownym (o tym w innym watku).Problem rozwiazalem zlecajac firmie Orion Optics UK ponowna aluminizacje.Oba lustra (LG i LW) maja teraz powloki Hilux (ok.97% odbijalnosci swiatla).Kupujac tego Newtona wiedzialem ze bede musial sobie jakos poradzic ze sztywnoscia.I tak postanowilem zakupic dovetail Losmandy 435mm wraz aluminiowymi bloczkami pod 8" tube,ktore idealnie pasuja do moich pierscieni.Wiec mysle ze problem sztywnosci rozwiazalem.W sumie to za duzo juz wydalem na tego Newtona zeby sie go teraz pozbyc i przejsc na refraktor.Koncepcja byla taka ze ta kamere uzywal bym z tym Newtonem do mniejszych DS-ow a refraktora do bardziej szerokokatnych obrazow.Jeszcze mam czas na kupno kamery wiec ciagle szukam.Sa jakies inne bardziej pasujace do mojego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm raczej powinno się dobierać optykę do kamery, ale cóż ..można i odwrotnie ;)

no to policzmy: komplet filtrów CCD + koło w standardzie 1,25" - to koszt ok 4 tys

czyli na kamerę zostanie Ci ok 10 tys pln, co przy dzisiejszym kursie to ok. 2500 € (choć w poniedziałek może być już mniej :( )

a za 2,5k€ mozesz kupić np. taką: http://astro-forum.org/Forum/Astrolumina-Alccd-9-t23676.html

czy np. pierwszą z nich: http://astro-forum.org/Forum/ATIK-4000-i-A...ika-t22959.html

ale nie wiem jak będzie z winietowaniem przy rozmiarach tych matryc i filtrach 1,25", ale chyba nie powinno wystąpić przy światłosile twoich rurek,

bo na koło i flltry w standardzie 2" wydałbyś większość przeznaczonej kwoty i na kamerę z większym chipem już by zabrakło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak doradzać nie można. Niech kolega najpierw napisze CO KONKRETNIE chce fotografować. Że DS'y to wiemy, ale czy bardziej galaktyki i planetarki czyli obiekty (z reguły) mniejsze czy może rozległe mgławice emisyjne, a może refleksyjne? A może tylko narrowband? Tutaj już niestety trzeba by co nieco wiedzieć o FOV które da nam kamera z daną optyką i pod to dobrać detektor o określonej wielkości piksela.

 

SXVF-H9 to staaara kamera, chociaż ciągle dobra. Jednak chyba ze wzgledu na zwartość obudowy lepsza byłaby Atik 314L (bo jest krótsza!). Jednakże pixel 6,5um jest już bardzo mały i trzeba mieć świadomośc FOV z ogniskową 800mm i wymagana dokładnością prowadzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwazalem tego Atika 4000.To dawny i dobrze znany Artemis Art4021.Mozna z nim spokojnie uzywac filtrow 1.25".Mysle tez o niej.Co do nowej QHY9 to odpada bo piksel jeszcze mniejszy (5.4) to ani tyle nie da rady przy moim moncie.Cel to zarowno galaktyki jak i mglawice (narrowbamd).Do wyboru mam tylko dwie ogniskowe 400mm i 800mm i pod tym katem szukam kamery.Tu jestlink do strony astronoma,ktory przez dlugi czas uzywal SXV-H9 http://www.starrywonders.com/dso.html .Wiekszosc zdjec wykonana przy uzyciu Takahashi Sky 90 a wiec 405mm ogniskowej (a wiec jak moj refraktor) i jak widac mozna tym sporo pofotografowac.Inna sprawa ze przy moim Newtonie 800mm ogniskowej to chyba juz za duzo dla mojego monta przy tym detektorze.Stad moje poszukiwania kamery ktora wykorzystam z obydwoma teleskopami.Najlepiej bylo by miec 2 kamey.Cos jak SXV-H9 i moze taki QHY11 ktory powinien wkrotce trafic do sprzedazy.No ale to juz nie na moja kieszen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.