Skocz do zawartości

Astrofotografia


Y_Connect

Rekomendowane odpowiedzi

noxili mam TAKIE szkiełko. Tyle tylko, że podpięte pod inny system, tj nie pod 350d, ale pod Nikona d300. Właśnie dziś rano przeglądałem zdjęcia astro wykonane tą lustrzanką bez modyfikacji i muszę stwierdzić, że jestem zaskoczony.

 

P.S. A TU porównanie systemów Nikona i Canona w astrofotografii. Jest co czytać, polecam :dobrze:

Edytowane przez Y_Connect
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednomyślnie zdecydowałem sie na taki zakup do astrofotografii:

 

- montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 SynTrek

- katadioptryk Celestron C90 MAK

- korektor ogniskowej f/6.3

 

Dlaczego wybór padł na Celestrona? Odpowiedź jest prosta: digiscoping, co dla mnie, zapalonego ornitologa bardzo ułatwi mi obserwację i zarazem fotografowanie ptaków. A wieczorkiem, wiadomo :astro:

Czyli praktycznie mam sprzęt do obserwacji i fotografii przyrody (ptaków), jak i też sprzęt do obserwacji i fotografii planet. A po użyciu korektora można pomyśleć o obserwacji i fotografii obiektów Deep Sky. W sumie do tego celu mogę jeszcze użyć zoom'a Sigmy 70-300 APO (właśnie, to APO najważniejsze ^_^ )

Czekam tylko na zrealizowanie swojej decyzji poprzez złożenie zamówienia w internecie na nowy sprzęt :D Teraz pozostaje dużo czytać, czytać i jeszcze raz czytać i się dokształcać w dziedzinie astrofotografii i obserwacji nieba. Swoje pierwsze dzieła nie omieszkam pokazać na forum, ale pewnie minie trochę czasu, zanim się z tym wszystkim oswoję.

 

Pozdrawiam i przy okazji zbliżających się świąt Wigilii i Bożego narodzenia życzę Wszystkim forumowiczom wszystkiego dobrego i przede wszystkim spełnienia marzeń :Beer:

 

Paweł

Edytowane przez Y_Connect
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie do tego celu mogę jeszcze użyć zoom'a Sigmy 70-300 APO (właśnie, to APO najważniejsze ^_^ )

 

W sumie to odradzam, jedynie przy 70mm jako tako się nadaje do astrofoto. Reszta ogniskowych jest nie do użycia, a literki APo to chyba znalazły się tam przez przypadek. Ten obiektyw nie ma nic wspólnego ze szkłem apochromatycznym :)

 

Szkoda, że jendak wybrałeś Maka. Szczerze, wolałbym dozbierać do tego 80ED, która maka pobije na głowę w obydwu dziedzianch, które chcesz uprawiać (pomijając, że ten Mak kompletnie nie nada się do astrofoto DS, do planet też słabo raczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos gdybym to ja zarządzał gotówką w domu, to wierz mi, już dziś miałbym 80ED w domku z zestawem porządnych okularków i filtrów :letsdrink: Niestety rzeczywistość potrafi być okrutna :D Wiadomo, że moje życie się nie skończy na powyższym zakupie. Przyjdzie czas, wprawię się w astrofotografię i będę mógł pomyśleć o lepszym sprzęcie. Na dzień dzisiejszy muszę się dużo uczyć, przede wszystkim podstaw poruszania się po niebie, obsługi montażu itp. A tego jest troszkę, więc jeszcze dużo przede mną (nauki przede wszystkim).

Chciałbym się nauczyć podstaw astrofotografii od obróbki zdjęć. Czy jest na forum jakiś link albo tutorial, który uczy takich podstaw? Chodzi mi głównie o technikę wykonywania takich zdjęć oraz ich obróbki (czy PS do tego celu wystarczy, czy potrzeba ściągnąć/zakupić inny program?)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednomyślnie zdecydowałem sie na taki zakup do astrofotografii:

 

- montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 SynTrek

- katadioptryk Celestron C90 MAK

- korektor ogniskowej f/6.3

 

- Montaż ok, dobra jakość do ceny, bardzo użyteczny do astrofoto z niezbyt długimi ogniskowymi.

- Teleskop powiedzmy że nie jest zły, ale tak na prawdę on nie ma 90mm średnicy (mowa o menisku) a jedynie 88mm. Wiem na pewno, bo go miałem i sprawdzałem kilka razy! Czyli mamy troszkę gorsze światło i rozdzielczość!

Następna sprawa, to czy wiesz o tym że chcąc używać go do digiscopingu będziesz musiał walczyć ze światłem f/13.6??? Potrzebne będzie naprawdę dużo światła, żeby móc używać go jako teleobiektywu.

-Korektor o którym piszesz jest pod teleskopy SCT a nie MC jakim jest ten Celestron. Na początek będziesz miał problem żeby go zamocować, bo na wyjściu tego C90 jest zupełnie inny gwint.

Poza tym f/6.3 otrzymujemy po podłączeniu z teleskopem SCT, który ma światło f/10. Z tym C90 (tak na oko) będzie f/8.6???

 

Podliczmy koszty dwóch ostatnich pozycji.

C90 - 849PLN

Korektor f/6.3 - 569PLN

------------------------------

Razem - 1418PLN

 

Myśle że używane ED plus flattener wyjdzie podobnie, lub nie wiele drożej (ostatnio taki z walizką, szukaczem i okularami poszedł za 1100pln).

Dobrze to przemyśl, bo szkoda kasy a tego C90 nie sprzedasz później z małą strata.

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega Y_Connect dobrze kombinuje. Kto by nie chciał mieć teleskopu uniwersalnego: traweler z b. krótkim tubusem, w zasadzie planetarny ale i do DSów jak trzeba, i jeszcze do tego tani. Ja też tak kombinowałem, ale niestety cudów nie ma .

 

Niedrogie i chyba b. porządne są Maki 150 i 180 Sky Watchera (-> recenzja Zbigniewa Rzepki).

Mają też mniejszą obstrukcję niż S-C, tyle że przerażająco wielkie ogniskowe.

Okazuje się że za pomocą jakichś redukcji gwintowych można im podpiąć reduktor ogniskowej od S-C.

I owszem, powiększenie się zmniejsza... tyle że pole widzenia wcale nie rośnie, bo małe zwierciadełko wtórne winietuje jak cholera.

Raz zaleta, drugi raz wada. Tak więc - nie ma cudów, a prawa fizyki są nieubłagane.

 

Skoro już ten temat znowu wypłynął, czy może ktoś coś wie więcej nt. praktycznej możliwości redukcji ogniskowej (Shapley lens) w Makach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.