Skocz do zawartości

Binoskop - lornetkowy teleskop


Krzysiek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt tu jeszcze nie wspominał o czymś takim jak "Binocular telescope", czyli teleskop loretkowy. Czy są jakieś przeciwskazania do używania go zamiast teleskopu? Jego olbrzymią zaletą jest oczywiście to, że po pierwsze używa sie obu gałek ocznych do obserwacji i można samemu dopasowywać okulary i w ten sposób regulować powiększenie i kąt widzenia.

Znalazłem ciekawy egzemplarz - Orion BT80. Czytałem o nim na Cloudy Nights i nie znalazłem krytycznych opinii, oprócz jednek w której testujący miał do porównania Fujinona, więc nie jest aż tak źle :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jego długiej ogniskowej coś ponad 900mm i średnicy 80mm to itak duze pole a M42i M43 zmieszczą sie w nim naraz i to ze sporym zapasem 8)

Jak cię tylko stać to kupuj, to tajemna machina Oriona na dwoje oczu czyli tak jak nas Natura stworzyła do komfortowych obserwacji lornetkowych :lol::lol::lol:

Jest jeszcze jej większy model z obiektywami 125mm ale bardzo drogi :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, na razie mnie nie stać, ale nie jest on taki drogi :D (niecałe 3.500zł)

Po dokładnym przeczytaniu opisów na Cloudy Nights zuważyłem parę ciekawostek:

1) trzeba wydać sporą ilość pieniędzy na okulary, a BT80 potrzebuje jedynie unikatowych, czyli nie dowolnych 1,25"

2) no i oczywiście stojak

3) największe użytkowe powiększenie to 60 - 70x

4) w powiększeniach 30 - 40x binoskop ten jest nie do pobicia przez żadny teleskop lub inny sprzęt do obserwacji. Czytałem o trójwymiarowym wyglądzie gwiazd i planet - zwłaszcza Jowisza, który jest nadspodziewanie wielki (zapewne nasz mózg coś "dokłada" ale mi to absolutnie nic nie przeszkadza 8) ) i gwiazd.

Niech się tylko przeprowadzę poza W-wę, to sobie kupię i postawię w ogródku :wink:

W jakim najbliższym kraju można kupić wyroby firmy Orion?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozne konstrukcje binoskopow oferuje firma Astromeccanica we Wloszech:

 

http://www.astromeccanica.it/

 

Mozna tez zainstalowac nasadke dwuoczna "binoviever" do dowolnego teleskopu. Niestety nasadki te sa dosc drogie i nie z kazdym teleskopem beda pracowac m.inn. ze wzgledu na dlugosc drogi optycznej.

 

Z ciekawszych rzeczy widzialem (ale nie moge znalezc linkow):

- binoskope zrobiony na bazie 2 refraktorow APO 130mm (ten model wezmie kazde powiekszenie, od 40 do 400x)

- binoskop zrobiony z 2 sprzezonych Newtonow 40cm na wspolnym montazu Dobsona - wymaga bardzo dokladnego dopracowania luster (dokladnosc ogniskowej) ale widoki musza byc zabojcze.

 

No tylko trzeba kupowac po 2 okulary...

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Niestety nasadki te sa dosc drogie i nie z kazdym teleskopem beda pracowac m.inn. ze wzgledu na dlugosc drogi optycznej....Pawel

 

Pawle! właśnie dostałem długo oczekiwaną nasadkę dwuoczna Soligora na okularki 1,25" i tu miła niespodzianka bo jest parafokalna z każdym teleskopem o wysuwie wyciągu w granicach 20mm czyli podejdzie nawet do zwykłego Newtona Maka czy SCT 8)

Chyba nawet wiem jak oni to zrobili, to patennt podobny do konstrukcji "Powermate" tylko bez własnego powiększenia 8)

Chyba potestujemy ją na Kudłaczach i zobaczymy co naprawdę potrafi dobra nasdaka binokularna przy obserwacjach planet, kto ma ochotę zostać dawcą Newtona lub innego teleskopu do testów nasadki pod ciemnym Niebem Kudłaczy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w granicach tysiąca zł czyli dużo taniej niż konkurencyjne nasdaki 1,25" na astronomicznym rynku 8)

 

A tak wygląda ona na żywo :

 

Bino.jpg

 

 

Ps. Dokładną cenę nasadki podam jak dostanę na nią fakturę która już jest w drodze pocztowej do mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzac po kodzie kreskowym, solidności wykonania, estatyce wyrobu i opakowania to wyglada na wyrób Niemiecki ale kto to wie tak naprawdę :?:

 

Ps. Nawet na woreczkach z żelem suszącym są tylko niemieckie napisy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba potestujemy ją na Kudłaczach i zobaczymy co naprawdę potrafi dobra nasdaka binokularna przy obserwacjach planet

 

No to czekamy na recenzję :slon:

A dla majsterkowiczów mam taki link:

http://www.funsci.com/fun3_en/uster/uster.htm

Co prawda tam jest opis budowy mikroskopu binokularowego ale chyba z koncepcją warto się zapoznać

pzdr

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.