Skocz do zawartości

M82


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dziś w nocy zebrałem materiał RGB w BINx2 oraz H-alfa do M82.

12xRGB każdy po 300sekund

H-alfa 7x1800 sekund

Luminancja 20x600 sekund.

 

Luminancje zebrałem kilka dni wcześniej z użyciem tzw. adaptywnej optyki drugiej generacji, jak szumnie określa SBIG AO-8.

AO to nie jest cudowny lek na seeing. Niestety. Zbyt wcześnie na ocenę samej maszynki, choc pierwsze wrażenia bardzo fajne.

Ciężka będzie zapewne obróbka, tak aby nie zgubic delikatnej korzyści jaką daje AO w rozdzielczości.

 

Sam SBIG pisze, że AO nie działa dobrze przy kiepskim seeingu :)) To tak, jakby producent kół ratunkowych napisał, że dobrze dziłają tylko gdy się stoi w wodzie do metra:).

Niewątpliwie fajnie wyglada guidowanie z czasem naświetlania 50ms i gwiazdą w polu widzenia 8x8 pikseli, po to żeby skrócic analizę obrazu. Dodatkowo gwiazdę zaleca ustawic się na górze czipu guidera, żeby jak najszybciej do niej docierac przy odczycie. Faktycznie, sprawdziłem przyspiesza o pół Hertza:)

 

Guidowane na jasnej gwieździe 7.92mag. Średnia częstotliwośc guidowania to około 12.5Hz.

 

Jest to crop z 2100mm ogniskowej.

M82_ready_mini.jpg

 

Większy format jest tutaj.

 

Zrobione: Ritchey Crethien A&M 320IMST, Paramount ME, SBIG ST-10XME, SBIG AO-8. CFW-10, Pyxs 3, FLI PDF

Pozdrawiam serdecznie

Michał Żołnowski - Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne zdjęcie. Myślałem ze z 20 klatek luminancji będzie ją trochę lepiej widać. Kolorek i ten subtelny detal bardzo miłe dla oka.

Miałeś farta z pogoda ostatniej nocy - 80km dalej na wschód niebo było totalnie zawalone jakimiś niskimi chmurzyskami. Sprzęt się wychłodził i nic B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że rozdzielczość jest lepsza i AO-8 fajnie działa. To jest chyba najlepsze polskie zdjęcie tej galaktyki?.

Ale... trzeba poczekać aż SBIG zrobi prawdziwy AO. Wtedy to będzie jazda!

P.S.

Tak naprawdę, to bez tego AO trudno byłoby wykorzystać w naszych warunkach możliwości 12,5" RC, prawda?.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, czy oprócz AO, używałeś jeszcze jakiegoś guidera?

Możesz napisać kilka słów jak to działa w porównaniu do tradycyjnego guidowania, czy za każdym razem zmienia się ustawienia,

nie moge sobie wyobrazić w jaki sposób rejestruje się gwiazdka przy tak krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za miłe przyjęcie fotki!

Zbyt wczesnie jeszcze na ocenę przydatności AO. Głupio zrobiłem, że przynajmniej jednej fotki w L nie zrobiłem na normalnym guidingu!

Można by zestawić dwie pojedyncze ekspozycje przy stabilnym, dobrym seeingu i porównać. Trudno. Next time. Marcin, podczas obróbki wyciągnąłem z tego materiału jaki miałem chyba maksa. Na brzegach galaktyki nic już nie było. A nie chciałem na ślepo wyciągać coś czego nie byłem pewien, że to zewnętrzne światy M82 a nie zaświetlenie podmiejskim niebem z Krakowa. Mogłem pociągnąć zamiast 600 sekund 900. Marcin, współczuję niepomyślnego przebiegu sesji!

Co do samego AO.

Przy pracy z nim powinienem mieć taką plakietkę „Uczę się” :).

Guidowanie z częstotliwością 12.5 Hz możliwe jest gdy mamy jasną gwiazdę. W moim przypadku jest to około 8mag w L. Wtedy samo naświetlanie na czipie guidujacym to 50ms. Do tego 20, 30 ms na sciagniecie obrazu, jego analizę i ruch szkiełkiem w AO-8. W tej generacji AO zastosowano szklaną płaską szybkę zamocowaną w dwóch osiach do dwóch silników. Jej ruch powoduje załamanie całej wiązki światła w celu korekcji seeingu oraz niedoskonałości montażu.

Przed uruchomieniem AO-8 nie trzeba kalibrować setupu. Pod warunkiem, że ekspozycje są krótkie, lub mamy perfekcyjnie ustawiona polarną. Wówczas wychylenie AO jest wstanie skompensować niedoskonałość ustawienia na biegun. Gdy są długie ekspozycje wówczas co jakiś czas do głosu dochodzi tradycyjny guiding z uzyciem silników montażu, który odsuwa cały zestaw od granic kompensacji przez AO umożliwiając AO swobodną korekcję. Dzieje się to w niezauważalny sposób dla użytkownika. Jednak potrzebne jest wówczas skalibrowanie wcześniej w tradycyjny sposób setupu, czyli ruch i powrót w osi x i y. Wszystkim steruje się ze specjalnego modułu w Maximie do AO. Obsługa jest dosyć intuicyjna i prosta. Jeśli mamy słabą gwiazdę to zalecają zastosowanie normalnego guidowania. 300ms czyli 0.3 sekundy to granica gdzie właściwie można stosowac już AO. Gdy musimy dac dłuższy czas to nie ma sensu AO tylko tradycyjnie. Tak piszą.

Bajerancko wygląda odświeżanie gwiazdki 12 razy na sekundę w okienku 8x8. Można tez ustawić 4x4 piksele. Nie próbowałem jeszcze.

To chyba tyle.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.