Skocz do zawartości

Ja w sprawie obserwatorium.


dRvECtoR

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie mozna powiedziec kierowane jest do Piotrka Zasłony ale moze byc do kogokolwiek kto wie co nieco na ten temat.

We Wroclawiu budujecie obserwatorium i mam co do tego kilka pytan.

jakie to bedzie obserwatorium, kopula, czy tez pod golym niebem i teleskop bedzie wyciagany co wieczor z jakiegos pomieszczenia.

oczywiscie mysle tak sobie ze bedzie tam stal ten 61cm telepik wiec jesli to kopulka to pewnie musi byc duza.

Chodzi mi dokladnie o to, ze wlasnie wracam z dzialki, ktorej niedawno stalem sie wlascicielem, domek juz tam maly stoi, wiec mieszkac jest juz gdzie :D ale jest jeszcze kupa ziemi do zagospodarowania i tak sobie, mysle moze bym sobie postawil jakies male obserwatorium, tylko zupelnie nie mam pomyslu jak sie za to zabrac,

a jak miala by to byc jakas kopula to juz zupelnie czarna magia.

Jesli ktos ma jakies pojecie jak takie cos wybudowac, albo zna strony na ktorych ludzie sami pobudowali sobie takie rzeczy to prosilbym o materialy na ten temat.

thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dRvECtoR poruszyłeś ciekawy temat, który mnie też nurtuje od conajmniej kilku lat. Też kupiłem działkę (pow. 6 ha tego będzie) i myślę oprócz budowy małego domku także przystosowania za jednym zamachem do roli obserwatorium ale i oranżerii obok, bo drugim moim hobby są storczyki i ogółem rośliny tropikalne. Ale niestety na razie gnieżdźę je w mieszkaniu w bloku.

Dachy obserwatorium mogą być różne. Kopuły, rozety, podnoszone czy rozsuwane na siłownikach, lub za pomocą korby i kół zembatych - sporo tu można wymyśleć. :roll:

Ale od pomysłu do rozwiązania a później wykonania jednak daleka droga. Jednak warto dążyć do tego upragnionego celu. :wink:

Jak coś przemyśę - dam znać. Mam też gdzieś sporo fotografii z netu z tą tematyką to Ci mogę przesłać - tylko muszę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie, czyli widze ze temat jest "na czasie", bynajmniej, nie chodzi mi o szpan, bo prawde mowiac to w moim miescie nie mam nikogo kto ze mna by chcial sobie popatrzec w niebo i nie mam komu szpanowac, robie to sam dla siebie, dla komfortu obserwacji.

po prostu mam taka mozliwosc i chce ja wykozystac i chce to zrobic dobrze, jesli mam cos budowac to mysle o czyms wiekszym, wlasnie pod taki teleskop jak np 61cm (raczej taki to przyszlosc, ale mysle ze mi juz wystarczy:D ), zeby pozniej nie trzeba bylo niczego przebudowywac, przestawiac, itp., itd.

jestem amatorem, nie robie zadnych naukowych odkryc, chce sobie po prostu pojsc do mojej budy :D i spokojnie posiedziec w nocy albo za dnia (przeciez slonce tez jest ciekawym objektem do obserwacji).

chce cos takiego czego nie musial bym wymieniac co dwa lata, cos wiekszego ale prostego w konstrukcji, czegos taniego ale uniwersalnego (i nie jest to Uniwersal), pasowala by mi kopula (bo fajnie wyglada) i jest chyba bardziej praktyczna niz w szystko inne, kiedys widzialem kilka kopul "swojej roboty" ale qwa format c: moj twardziel przezyl i nic nie mam z adresow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem i zdjęcia mam tylko z poczatku budowy . Projektując zabudowę pod teleskop 61 cm przyjąłem rozwiązanie inne niż kopuła . Jest to konstrukcja stalowo -aluminiowa która z zewnątrz przypomina garaż . Jednak ten garaż jest na 12-tu kołach i jeździ po torach . To rozwiązanie sprawia że znajdujące się w środku teleskopy są zawsze schłodzone i gotowe do obserwacji . Teraz całość przesuwam ręcznie ale na wiosnę zastosuję napęd elektryczny . Jak uda się zrobić fotkę stanu na dzień dzisiejszy to ją zmieszczę . Na razie mam tylko gołą konstrukcję z sierpnia tego roku .

 

Obs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.