Skocz do zawartości

Zasilanie EQ6


Perkuła

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie: czy do zasilania montażu EQ6 można użyć napięcia 13,8V?

Akurat taki zasilacz mogę kupić :szczerbaty:

 

Innymi słowy pytasz czy porządny zasilacz od CB będzie pasował :) ( najlepiej wystrzegać się impulsowych). Testowo uruchomiłem kiedyś z CG5GT a obecnie używam z takiem i nie ma problemów z 13,8V. Zresztą akumulatory (różne modele) lubią mieć napięcie w zakresie 10-14V w zależności od stanu naładowania i użytych komponentów.

Najlepiej niech się wypowie posiadacz EQ6 bo może być rożnie.

 

5A to aż nadto na sam montaż. Do tego możesz podpiąć grzałkę i też pociągnie.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wychodzi że 69W.

 

13,8V*5A=69W

Tak to się liczy chyba :huh:

 

Witam,

 

z tego postu wynika, że montaż EQ6 pobiera aż 5A ??

 

Mam EQ6, zasilam go także z baterii R20 - żadna bateria "nie pociągnie" długo przy obciążeniu 5A !!!

Wg moich pomiarów, montaż EQ6 pobiera znacznie poniżej 1A (ale to nie jest wersja z GOTO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ten to "zasilacz impulsowy quasi-stabilizowany" :angry: Dlaczego nie może być impulsowy?

Nie napisałem że nie może być tylko że nie są tak do końca chwalone.

 

Techniczno-marketingowego hasła "zasilacz impulsowy quasi-stabilizowany" nie rozumiem. Naczytałem się tylko o zasilaczach impulsowych że maja gorsze parametry pracy przy dużych obciążeniach, że niskie temperatury im nie służą.... Przy przeciętnym obciążeniu pewnie nie ma różnicy. Musisz poszukać sobie w sieci opinii i porównań. Ekspertem nie jestem w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie napisałem że nie może być tylko że nie są tak do końca chwalone.

Techniczno-marketingowego hasła "zasilacz impulsowy quasi-stabilizowany" nie rozumiem. Naczytałem się tylko o zasilaczach impulsowych że maja gorsze parametry pracy przy dużych obciążeniach, że niskie temperatury im nie służą.... Przy przeciętnym obciążeniu pewnie nie ma różnicy. Musisz poszukać sobie w sieci opinii i porównań. Ekspertem nie jestem w tym temacie.

moim zdaniem używanie do napędu teleskopu zasilaczacza impulsowego jest nie tylko nie najlepszym rozwiazaniem, ale wręcz niebezpiecznym !!

Jeśli mamy zasilacz z wykorzystaniem transformatora, wtedy układ elektroniki zasilacza jest zasilany niewielkim napięciem, rzędu kilkunastu voltów.

W zasilaczach impulsowych wyjście nie jest galwanicznie izolowane od napięcia sieciowego - jeśli obserwujemy w warunkacj dużej wilgotności (a tak się zdarza jesienią i zimą). istnieje prawdopodobieństwo przepięć i "pogłaskania" dużym napięciem. Jeżeli zasilacz jest uziemiony. takie ryzyko jest mniejsze, ale w warunkach "polowych" często nie mamy zasilania z uziemieniem. Sam często sprawdzam metalowy statyw końcem palca, czy nie poczuję "szczypania".

 

A dlaczego używa się zasilaczy impulsowych ? bo są mniejsze i tańsze. Nie mają transformatora, który w zasilaczach o większej wydajności prądowej musi mieć większą moc i... ciężar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja swój EQ6 zasilam starym radmorowskim zasilaczem typ 3371/5... 13,8 V/6,3 A... oczywiście stabilizowanym, z tyrystorowym wyłącznikiem przeciwprzeciążeniowym. I sprawia się bardzo dobrze. Zarówno podczas dużej wilgotności powietrza, jak i przy temperaturze -18 st C nie miałem żadnych problemów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.