Skocz do zawartości

Ubezpieczenie obserwatorium


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Rozważam budowę własnego obserwatorium, a chciałem się zorientować jakie są realne koszta ubezpieczenia obserwatorium.

 

Z mojego bardzo wstępnego rozpoznania wynika że koszt ubezpieczenia altankowego obserwatorium o wartości 5K oraz ubezpieczenia od kradzieży wyposażenia o wartości 50K przy założeniu umiejscowienia go na działce przydomowej to koszt 3000-4700 PLN rocznie w zależności od tego czy z alarmem czy bez. Troche nierealne. Ale może tak właśnie jest?

 

Możecie podzielić się Waszymi doświadczeniami na ten temat?

 

Dzięki

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć, jako, ze przeszedłem dosyc długą droge "ubezpieczeniową" skrobne ci o moich doswiadczeniach.

 

Problem pierwszy - klasyfikacja.

 

Gdy ubezpieczyciel słyszy "wolnostojacy domek letniskowy" , liczy standardową stawkę i prosi o wypełnienie druczków. Potem dostaje wytrzeszczu i odmawia ubezpieczenia.

 

Gdy ubezpieczyciel słyszy "obserwatorium astronomiczne", w oczach agenta zapala się błysk łatwego zysku, otwiera tabele stawek negocjowanych i prosi o detale. W miare jak ich słucha, podniecenie stopniowo wypierane jest przez frustrację, a w końcu słyszymy odmowe ubezpieczenia.

 

Gdy ubezpieczyciel słyszy "wolnostojąca altana wypoczynkowa", prosi o fotke, po jej ogladnięciu dłuuugo rozmawia z centrala, az w końcu odmawia ubezpieczenia :)

 

Problem drugi - ubezpieczyciele

 

Generalnie możesz zapomnieć, ze ubezpieczy Ci to mała firma. Te robią zwrot w tył i wycof bez wnikania w detale, te duże (jak np. Commercial Union) drążą temat. PZU jest niebezpieczne, bo kłamie, unikaj.

 

Problem trzeci - zabezpieczenia.

 

Jak juz padają kwoty ubezpieczenia pojawia się temat zabezpieczeń. Standardowa lista wymogów to atestowane, drzwi i okna, atestowane zamki, alarmy itd itd. I nie chodzi o zbicie stawki do zapłacenia, a o podstawę do rozpatrzenia przez ubezpieczyciela czy w to w ogóle wejdzie.

 

Zrobiłem co trzeba, ostatecznie skonczyło się na mechanicznej blokadzie dachu z wewnetrznym zamkiem, alarmem z full mointoringiem jedenej z duzych firm ochroniarskich, sztabami o konkretnych (zadanych przez ubezpieczyciela) parametrach wzmacniajacymi drzwi i okna i atestowanymi kłódkami spełniajacymi dziesięc róznych norm iso itd.

 

Problem czwarty - tendencja do uników.

 

Okazuje się jednak, że w cześci wypadków była to jedynie zasłona dymna aby przy okazji ugrac coś na kliencie (przy okazji ubezpieczyć Ci beda chcieli dom, samochód, kosiarkę i psa a jak sie uda to trzeci filar i ubezpieczenie na zycie ;) ) Jedynie CU grało ze mną fair jasno informujac jakie sa szanse, co jest problemem, i jaki jest progres całej sprawy, nie wciskajac mi przy okazji 5ciu innych umów.

 

Ostatecznie zakonczyła się moja walka o polise na szopena całkowitym fiaskiem. Mimo alarmów, zabezpieczeń, ogrodzonej i zamieszkałej posesji, monitoringu itd. wynajdywano kolejne coraz bardziej absurdalne wymogi dochodzac w końcu do zaporówek, które z góry były wiadome , ze klient ich nie spełni (wie pan, jakby to pan przeniósł wszystko do budynku w którym pan mieszka... itp)

 

Jaby jednak ktos zdołał ubezpieczyć swoje obserwatorium, to i ja poprosze o informację gdzie, za ile i na ile.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoje informacje.

 

Wprawdzie na razie przy okazji rozmawiałem tylko z jednym ubezpieczycielem, ale wyglądało to podobnie jak u Ciebie.

Rozmowa była w stylu "zbuduj Pan to pogadamy". Ja im na to, że chcę wiedzieć wcześniej, czy się w ogóle da i czy mnie stać.

Fakt, nie powiedzieli nie, oczywiście również chcieli mi ubezpieczyć wszystko inne (właściwie to był warunek).

Skończyło się na tym, że wyszedłem z ogólnymi warunkami ubezpieczenia lol.

 

Będę szukał dalej.

Czekam na dalsze (p)odpowiedzi.

 

Zdrówko,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego bardzo wstępnego rozpoznania wynika że koszt ubezpieczenia altankowego obserwatorium o wartości 5K oraz ubezpieczenia od kradzieży wyposażenia o wartości 50K przy założeniu umiejscowienia go na działce przydomowej to koszt 3000-4700 PLN rocznie w zależności od tego czy z alarmem czy bez. Troche nierealne. Ale może tak właśnie jest?

Ubezpieczam w największej firmie ubezpieczeniowej (nie wiem czy można pisać nazwy :rolleyes: powiedzmy P...U), dom, płot, elektronikę itd. Około 1000 PLN rocznie. Osobna polisa na obserwatorium 10 000 (domek drewniany letniskowy) 80,- sprzęt 30 000 za 180 PLN. Razem 240,- rocznie.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję dla Allianz, więc odpowiem z punktu widzenia procedur mojej firmy.

 

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie altany od pożaru i innych zdarzeń losowych, to nie widzę problemu. Tym bardziej, jeżeli to przydomowe obserwatorium - przez to rozumiem, że na tej działce znajduje się też dom mieszkalny, który jest zamieszkały na stałe. Tu procedura jest prosta, ubezpieczasz dom + altana. Koszt w zależności od wariantu i sumy ubezpieczenia ubezpieczenia od 100 zł w górę ;)

 

Gorzej jest natomiast z ruchomościami w wolnostojącym budynku. W ogólnych warunkach mam zapisane, że odpowiedzialnością są objęte ruchomości domowe (a nie te w altanie/obserwatorium). Idąc dalej cytat z owu: Z ochrony ubezpieczeniowej są wyłączone następujące ruchomości domowe i stałe elementy wykończeniowe:

2) znajdujące się w pustostanach, tj. budynkach/lokalach mieszkalnych niezamieszkanych na stałe lub zamieszkanych jedynie czasowo (okresowo),

pomieszczeniach gospodarczych nieużytkowanych lub użytkowanych jedynie czasowo (okresowo);

4) urządzenia/sprzęt elektroniczny, audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, optyczny, nośniki danych, instrumenty muzyczne, elementy anten telewizyjnych i satelitarnych, przedmioty wartościowe oraz wartości pieniężne i dokumenty, o ile znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych;

 

Tak czy inaczej, jeśli chodzi o kradzież, to bym pytał Centralę. Jeżeli budynek byłby na działce, gdzie jest dom, miał swoje zabezpieczenia, wówczas jest szansa na akceptację. Kwotując te 50 000 dla domu, to koszt rzędu ok 700 zł.

 

Wpadnij do Oddziału czy Agencji Allianz we Wrocławiu. Najlepiej by było, gdyby pokierował Cię ktoś to Specjalisty Ubezpieczeń Majątkowych - SUM.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda od strony ubezpieczenia od wyładowań atmosferycznych ?

Bo w moim przypadku największe zagrożenie płynie ze strony sił natury. I tak od wiatru podczas burzy sprawa wygląda dość oczywisto ( jak sobie zabezpiecze to nie odleci ) tak od strony piorunów sprawa jest gorsza, bo instalacji odgromowej na obserwatorium typu roll-off nie będzie łatwo założyć, a na kopule jest to zupełnie nie możliwe. U mnie akurat kopuła jest najwyżej położonym elementem domu ( bo kopuła stoi na dachu ) i wygląda na to, że jak piorun palnie to koniec z astronomią....instalacji nie da sie założyć więc zabezpieczenia być nie może...

Oczywiście interesuje mnie ubezpieczenie nie tylko samej kopuły co raczej jej zawartości.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda od strony ubezpieczenia od wyładowań atmosferycznych ?

Bo w moim przypadku największe zagrożenie płynie ze strony sił natury. I tak od wiatru podczas burzy sprawa wygląda dość oczywiście ( jak sobie zabezpiecze to nie odleci ) tak od strony piorunów sprawa jest gorsza, bo instalacji odgromowej na obserwatorium typu roll-off nie będzie łatwo założyć, a na kopule jest to zupełnie nie możliwe. U mnie akurat kopuła jest najwyżej położonym elementem domu ( bo kopuła stoi na dachu ) i wygląda na to, że jak piorun palnie to koniec z astronomią....instalacji nie da sie założyć więc zabezpieczenia być nie może...

Oczywiście interesuje mnie ubezpieczenie nie tylko samej kopuły co raczej jej zawartości.

 

 

Pewna możliwość zabezpieczenia przed piorunami jest, często można spotkać takie rozwiązania na stacjach transformatorowych. Maszt wyższy od najwyższego elementu na Twoim dachu, ostro zakończony, uziemiony zgodnie z obowiązującymi normami powinien w pełni zabezpieczyć Twoje obserwatorium. Minus jest taki że musi być on na tym samym dachu co kopuła, więc prawdopodobnie zasłaniał by trochę nieba. Poza tym i tak pioruny nie bardzo lubią kuliste kształty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.