Skocz do zawartości

Proszę o radę - Baader Hyperion 13mm


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem już trochę na temat tego okularu, ale wciąż jestem niezdecydowany.

Mam Syntę 200/1200 i standardowe okulary SP 10 i 25mm. Te 10mm to totalny badziew - taka np. M51 to jasny obłoczek bez detalu. SP25 może być, ale jednak za małe powiększenie..

 

Marzył mi się Vixen LVW 13mm, ale jego cena mnie dobiła psychicznie.. ponad 800 zł to za drogo dla mnie. Szukam czegoś w granicach 300 z tą ogniskową.

 

Czy polecacie mi tego Hyperiona czy może brać NLV 12mm ale z mniej komfortowym polem?

Oczywiście okularki mają służyć do DS.

 

PS. Nie jestem wyczulony jakoś specjalnie na znikome wady optyczne, więc koma przy brzegach jakoś nie zdołuje mnie za bardzo :D

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już trochę na temat tego okularu, ale wciąż jestem niezdecydowany.

Mam Syntę 200/1200 i standardowe okulary SP 10 i 25mm. Te 10mm to totalny badziew - taka np. M51 to jasny obłoczek bez detalu. SP25 może być, ale jednak za małe powiększenie..

 

Marzył mi się Vixen LVW 13mm, ale jego cena mnie dobiła psychicznie.. ponad 800 zł to za drogo dla mnie. Szukam czegoś w granicach 300 z tą ogniskową.

 

Czy polecacie mi tego Hyperiona czy może brać NLV 12mm ale z mniej komfortowym polem?

Oczywiście okularki mają służyć do DS.

 

PS. Nie jestem wyczulony jakoś specjalnie na znikome wady optyczne, więc koma przy brzegach jakoś nie zdołuje mnie za bardzo :D

 

Mając syntę 8, to ja na Twoim miejscu jednak zastanowiłbym się nad czymś docelowym...(LVW 13), kiedyś i tak zapragniesz jakiegoś dobrego okularu (synta warta jest tego), jeżeli czujesz, że ta pasja Cię już nie opuści.

Nie załamuj się ceną, teraz są drogie, ale przrcież są giełdy...mi udało się kupić, gdy były dużo tańsze kilka miesięcy temu. Naprawdę, lepiej troszkę poczekać, pomęczyć się, dozbierać i jednak zdecydwać sie na okular docelowy dobrej jakości. Zrobisz oczywiście jak zechcesz...lecz żebyś poźniej nie żałował, że wydajesz ciężkie pieniądze na kolejne niedocelowe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.. takiej odpowiedzi się obawiałem.. :D

Tak przeglądając stronę Celestii i temat o okularach zauważyłem, że okular będący kompromisem to seria LV. Mają pole ok 50 st. i w sumie wiem, ile nieba to pole obejmuje i tak sam się zastanawiam czy okular będący "tylko przejściowym na kilka lat" ( :rolleyes: ) to lepszy jest z

a. większym polem ale gorszą emisją światła/jakością obrazu, czy

b. polem 50st. ale lantan..

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze po starej cenie :

 

http://www.polowanie.bazarek.pl/category/4...cesoria/25.html

 

 

Osobiście z tych dwóch wziąłbym Hyperiona z powodu większego pola, które przy takiej ogniskowej będzie bardzo przyjemne :)

 

Kiedy ja dostałem swoją Syntę i spojrzałem przez 10mm to też się załamałem... Maleńka soczewka oczna, umieszczona zbyt głęboko, malutki ER. Totalna tandeta.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że tu chodzi o jedną z najczęściej używanych ogniskowych...cieżko o jakikolwiek kompromis, zresztą sam o tym wiesz. Pytanie tylko , jak głęboko wszedłeś w świat astronomii??

Ja patrzę w niebo od dziecka, chociaż od niedawna posiadam sprzęt do obserwacji i wiem że ta pasja mnie nie opuści...

Jeśli jesteś tylko niedzielnym astronomem, to może celuj w coś z niskiej połki, jeżeli jednak czujesz ze astronomia, to hobby z ktrego tak szybko nie zrezygnujesz, to znasz moje zdanie. Większość kolegw na forum pewnie doradzi Ci podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie.. to nie jest tak, jak sugeruje wpis w mojej stopce:)

Astronomią interesuję się od podstawówki, więc to nie jest tak, że niedzielny kierowca kupiłby sobie Porsche:D

Czytając wasze opinie dochodzę do wniosku, że lepiej przecierpieć ten ból i odczekać jeszcze, zbierając na LVW. Niech będzie raz a dobrze. Teraz i tak nie mam czasu na obserwacje, bo pisanie pracy mgr :/ Poza tym niebo od kilu miesięcy zasnuwa gruba warstwa chmur..

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10mm to totalny badziew - taka np. M51 to jasny obłoczek bez detalu. SP25 może być, ale jednak za małe powiększenie..

 

Ech ...10mm - raczej za duży to power do galaktyk tak rozmytych przy tej wielkości lustra. Nie sądzę żebyś znacznie więcej zobaczył przez LV 10 w M51. Ona jest poprostu taka bez detalu. Tylko w bdb warunkach coś tam widać delikatnie. Do DS raczej celuj w powery 40-80(max.90)x. A i tak sądze że najlepiej M51 widać przy 50-60x w małej Syncie 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.