Skocz do zawartości

Wielkość tarczy planety w teleskopie


amator12

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkości tarczy planety obserwowanej przez teleskop nie określamy w cm, ani w mm. Ile cm ma Księżyc widoczny gołym okiem?

 

Jeżeli planeta ma średnicę 20" (Saturn) to przy powiększeniu 100x będziemy ją obserwować jako tarczę o średnicy 2000", czyli 33'20". Będzie więc wielkości Księżyca w pełni, ale po pierwsze wcale nie będzie się wydawała tak duża, po drugie zobaczymy na niej znacznie mniej szczegółów niż na Księżycu gołym okiem, gdyż swoje zrobią jakość optyki oraz warunki obserwacyjne.

 

Musisz się sam przekonać jak to jest. Tego nie da się tak łatwo opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moze mi ktoś powiedzieć jak zmienia sie wielkość tarczy planety( cm ,mm) w teleskopie 200 /1200 w zależności od uzytego powiększenia i rozmiarów kątowych planety np. jowisza czy saturna:))

 

Pozdrawiam i dziękuje

 

Zostaw narazie okular w spokoju, i przekonaj się jaki jest rzeczywisty rozmiar kątowy danego obiektu i zobacz jak jego obraz wygląda w rożnych długościach ogniskowych, bez okularu.

 

Dla przykładu testy przeprowadź "na Księżycu" Porównaj wielkość obrazu jakie daje synta (1200mm) oraz szukacz ale bez okularu (ok200mm)

 

Przeprowadź te testy tak jak mówię, jak będziesz miał to za sobą, podam ci kolejne wskazówki.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator 12, może Tobie o to chodziło, skoro pytasz o cm czy mm :

 

 

1. wielkość planety /obiektu/ w ogniskowej płaszczyźnie teleskopu w mm = ogniskowa teleskopu x tg /tangens/ wielkości kątowej obiektu

 

2. okular działa jak lupa, która powiększa obraz. To powiększenie oblicza się: z = 250 : ogniskowa okularu

 

3. wielkość obiektu w mm w okularze = wielkość obiektu w płaszczyźnie ogniska x z

 

 

gdy otrzymany wynik narysujesz na kartkę papieru i popatrzysz na to z odległości 25 cm, odpowiada to / kątowo / temu, co widzisz w okularze.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator 12, może Tobie o to chodziło, skoro pytasz o cm czy mm :

 

 

1. wielkość planety /obiektu/ w ogniskowej płaszczyźnie teleskopu w mm = ogniskowa teleskopu x tg /tangens/ wielkości kątowej obiektu

 

2. okular działa jak lupa, która powiększa obraz. To powiększenie oblicza się: z = 250 : ogniskowa okularu

 

3. wielkość obiektu w mm w okularze = wielkość obiektu w płaszczyźnie ogniska x z

 

 

gdy otrzymany wynik narysujesz na kartkę papieru i popatrzysz na to z odległości 25 cm, odpowiada to / kątowo / temu, co widzisz w okularze.

 

:D

 

Muszę ten sposób sam wypróbować, bo tak szczerze to nie wiedziałem, że da się to tak policzyć (ale moja wiedza jest skromna) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakich jednostkach używasz danych wejsciowych. Mi sensowny winik wyszedł jak ogniskową teleskopu dałem w cm a okularu w mm. Wielkosc wychodzi wtedy w cm?

 

sorki wlasnie zobaczyłem że wynik w mm

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym symulatorem tego co widać w okularze jest program pod nazwą Cartes du Ciel. Klikasz prawym przyciskiem na ikonkę okular, tam sobie przeliczasz, ustawiasz w zalezności od tego jakim arsenałem dyponujesz, potem odpowiedni zoom , ale przedtem powinieneś lukąć w teleskop z założonym okularem (obraz w nim oczywiście nie ma znaczenia liczy się diafragma czyli kółko jakie zobaczysz), żeby wiedziec ile ma na oko widziane w nim pole i mniej więcej wiesz czego się spodziewać...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.