Skocz do zawartości

Skala porusza się wraz ze wskaźnikiem


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem pierwszy teleskop i jak sie obraca pokrętłem od RA na lince to skala nie obracac sie w stosunku do wskaznika - skala wedruje razem ze wskaźnikiem. Czy to jest poprawne? ... nie mialem jeszcze okazji wyprobowac mojego sprzetu, a jest to moj pierwszy teleskop wiec kompletnie jestem zielony w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż tak cięzko jest napisac czy to normalne ?! ... 32 osoby zadnej odpowiedzi, a myślalem że moze ktos jednak pomoze rozwiać wątpliwosci poczatkujacemu :/

 

Cwic... po pierwsze wyluzuj... Nikt szybciej Ci nie odpowie jak się będziesz wściekał... Szczerze mówiąc nie dziwi mnie fakt, że nikt nie odpowiedział na Twoje pytanie. Wiesz dlaczego?? Bo strasznie ciężko jest zrozumieć o co Ci dokładnie chodzi. Może napisz post z pytaniem jeszcze raz- "po polskiemu" co?? Ja wiem, że polska języka, trudna języka ale minimum kultury trzeba mieć. Na pewno ktoś Ci pomoże ale żeby pomóc trzeba wiedzieć o co chodzi, a z Twojego pierwszego posta ciężko cokolwiek wywnioskować.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ok ... rzeczywiście poniosło troche ale sporo osob odwiedzilo temat ... a wiec tak Sky Watcher EQ2 130/900 ... chodzi o to że skala RA jest ruchoma, tarczka z podziałką obraca sie razem ze wskaźnikiem ... załączam zdjęcie, a co do kolegi "znawca polskiego" to takich co krytykują to dużo jest, pomoc nie potraficie a pojechać lubicie ... dzieki wszystkim ktorzy na serio sie zainteresowali :)

post-16824-1236031467_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do kolegi "znawca polskiego" to takich co krytykują to dużo jest, pomoc nie potraficie a pojechać lubicie ...

 

Nie chce wszczynać niepotrzebnej dyskusji ale na to musiałem zareagować... nie mów, że Cię krytykuję. Czepiać byś się mógł, gdybym Cię zminusował albo użył wobec Ciebie epitetów :rolleyes: ... to było tylko zwrócenie uwagi na dość istotną rzecz.

 

A poza tym to ja mam nicka... co więcej, z mojego nicka da się wywnioskować jak mam na imię :angry: Widzisz Cwic to jest czepianie się. A między zwróceniem uwagi a pisaniem tego typu rzeczy jest dość duża różnica prawda??

 

sory za offtop ale nie mogłem się powstrzymać

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dobsonme,

 

Co do kolegi czepialskiego wyrażenie "znawca polskiego" to aluzja i ironia w jednym ... jeśli chodzi o krytykowanie to nadal PROBOJESZ to roic ale na całe szczescie Ci nie wychodzi!!!

 

Proszę o zamknięcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dwóch tygodnii też ma SW 130/900 i identyczny problem mi doskwiera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I ten luz przy obracaniu w osi rektascencji zamiast być pomocnym bajerem, to jestem denerwującym gównem, bo czasami przypadkowo się przesunie w tej płaszczyżnie teleskop i obiekt traci się z widoku. W osi deklinacji po jej zablokowaniu, teleskop ani drgnie i jest OK, ale ta głupia rektascencja.......... Czy można w jakiś sposób ją zablokować aby ani drgnęła i tylko się obracała za pomocą mikroruchów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo iż śrubą od rektascencji jest zablokowana to i tak teleskop w tej osi można przesunąć ręką (co prawda nie z taką łatwością jak przy odkręconej śrubie). Czy to jakiś uszczerbek w montażu?? Z osią deklinacji nie mam takiego problemu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem pierwszy teleskop i jak sie obraca pokrętłem od RA na lince to skala nie obracac sie w stosunku do wskaznika - skala wedruje razem ze wskaźnikiem. Czy to jest poprawne? ...

 

cwic, daj wiarę, że w pierwszej chwili naprawdę ciężko jest zrozumieć w czym problem. Przeczytałem jednak twojego posta kilkukrotnie i chyba wiem o co pytasz. Też jestem posiadaczem EQ2 i tak jak ty jeszcze nie miałem okazji go użyć (dlatego jeśli coś pokręcę to proszę o sprostowanie bardziej doświadczonych). Przypuszczam, że chodzi ci o metalowy wskaźnik nad podziałką RA. Zauważ, że nad nim znajduje się śrubka służąca do blokowania tarczy RA. Na głowicy także znajduje się nadrukowany wskaźnik pomiędzy literami R.A. (widoczny na twoim zdjęciu) Zdaje się to on służy jako ten do prowadzenia obserwacji. Ten metalowy jest przydatny do ustawienia głowicy i teleskopu w jednej osi. Tak przynajmniej ja to rozumiem. Jeśli się mylę to także proszę o wyjaśnienia.

Edytowane przez kasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.