Skocz do zawartości

Bresser RB 60/700


orlik06

Rekomendowane odpowiedzi

A ten http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...n-gt,d1394.html

 

Jak by nadawał się do obserwacji DS,galaktyk i mgławic?

A jeśli inny to jaki wolałbym z naprowadzaniem powiedzmy do 3000 tys.ale nie więcej.

 

C6 to 150mm lepiej 200mm jeżeli chcesz widzieć więcej DS. C8 to 200mm ale droższy. Proponuje coś z Sky Watcher'ów, o wile tańsze a jakość oglądanych obrazów praktycznie ta sama.:) www.astroexpo.pl to strona z zdjęciami nieba. wejdź na DS i popatrz po zdjeciach które były robione danym teleskopem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki telep do 3000 tys?Ostateczna decyzja.

za 3000000 to można profesjonalne obserwatorium zbudować;) A bardziej poważnie - jesteś na najlepszej drodze do bezsensownego wydania pieniędzy. Przejrzyj dokładnie www.celestia.pl i przemyśl wszystko na spokojnie, bo w tej chwili chyba nie bardzo wiesz, czego potrzebujesz.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miało być zł.Według ciebie za 3 tys. nie kupię sprzętu do obs.planet,księżyca,mgławic,galaktyk?Celestie czytałem ale wolałbym konkretne modele.

Za 3000 kupisz dobry teleskop, ale musisz zdecydować, czego dokładnie potrzebujesz, bo jak na razie to rozważałeś bardzo różne modele. Jeśli masz ciemne niebo i interesują Cię DSy (mgławice, galaktyki), to musisz celować w jak najwieksze newtony, a tu najlepszy stosunek jakość/cena mają teleskopy oparte na montażu Dobsona. Wybór konkretnego modelu to już sprawa drugorzędna - czy to będzie Meade Lightbridge, czy Synta Sky-Watcher. Pamiętaj tylko, że 12" teleskop to naprawdę duża i cięzka armata - może to zniechęcać do wynoszenia sprzętu na miejsce obserwacji.

 

PS

Jako początkujący, nie dobieraj raczej teleskopu pod kątem astrofotografii. To nie jest takie proste, jak się wydaje. Jeśli zdecydujesz się na kompromisowe rozwiązanie, to może się okazać, że nie będziesz zadowolony ani ze zdjęć, ani z wizuala.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak. Z pobieżnych informacji, które od ciebie otrzymaliśmy wynika, że masz ciemne niebo i interesują cię obiekty DS. Czy tak?

Czy teleskop mający 1.7m wzrostu i ważący 40kg jest dla ciebie problemem? Masz gdzie tyrzymać i grzie obserwować taką krową?

Napisz może tak niezobowiązująco o tym jakie masz warunki i oczekiwania od sprzętu.

Podanie konkretnego modelu nie będzie problemem jeśli będziemy mieli pokaźny zbiór informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 10", Sky Watcher 200/1000, Synta 8 ", Uniwersał 200/1000 - http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...newton-200-1000 ,

Uniwersał Cassegrain 170/2800 - http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...egrain-170-2800 , Meade LightBridge 10" Deluxe -

http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...ridge-10-deluxe , Messier N203 EQ5 - http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...essier-n203-eq5. ewentualnie Messier R127SEQ5 http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...ssier-r127s-eq5 albo to samo ale z soczewka 150mm ale za 3500.

 

Sky-Watcher SKDOB 10" KRATOWNICOWY - http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...10-kratownicowy

 

Sky-Watcher SKDOB 12" - http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...tcher-skdob-12-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orlik...posłuchaj, posłuchaj dobsoname, bo dobrze Ci radzi...napisz coś więcej o sobie i gdzie bedziesz obserwował, bo z tego co napisałeś, niewiele wynika, nie można Ci podpowiedzieć dobrego teleskopu do zakupu, za mało informacji...a teraz przeczytaj uważnie co piszę poniżej...

pyrek77 nie doradzaj gościowi (mężczyznie, chłopakowi ? ) w ten sposób, nie wiedzą praktycznie nic...fakt, doradziłeś d o b r e teleskopy, ale czy to znaczy, że pozostałe są złe...???? doskonale to wiesz, chyba, że nie, że najlepszy teleskop to ten, k t ó r e g o s i e u ż y w a.... znaczy to, że każdy teleskop jest dobry...zależy, co od niego oczekujemy, prawda...??? Orlik pisze, że czytał celestie i forum, jeżeli tak jest to czytał bardzo nieuważnie, skoro po przeczytaniu tyle materiału on nie wie co to są DS...ręce opadają...to żaden wstyd, bo ja też nie wiedziałem, ale po przeczytaniu kilku wątków na forum, już wiedziałem...nie doradzaj astrofotografii na poziomie 3 tysięcy, bo to bez sensu, sfotografować cokolwiek, na jakkolwiek poziomie, to mozna też przez lornętkę z ręki...i też będą zdjęcia, ale jak sam chyba wiesz, zdjęcia tylko dla siebie, dla własnej satysfakcji...Orlik, poczytaj dokładnie o astrofotografii, żeby porobic fotki na d o b r y m poziomie, to chyba na wejście 2 - 3 razy tyle co piszesz, że masz do wydania, zresztą popytaj astrofotografów, i poczytaj wątki tego tyczące, a dopiero wtedy otworzą Ci sie oczy...piszesz, że masz ciemne niebo, jakis pagórek i teraz...mieszkasz na tym pagórku...??? masz do niego kilkaset metrów....??? czy tylko rzut kamieniem...??? jest tam droga czy trzeba iść trawą bądż jak...??? pytam, bo sprzet w wiekszości Ci proponowany waży 20 - 40 kg, jeżeli możesz dojechac samochodem to ok jest, ale jeżeli bedziesz musiał to nieść kilkaset metrów...??? weż worek cementu pod pachę i jakąś metalową rurkę do rąk i przejdz odcinek który masz do przejścia, dasz radę...??? a w zimie...??? po kopnym śniegu albo zlodowaciałej drodze...??? fakt dla chcącego nic trudnego, Twoja decyzja, ale może być tak ,że kupisz synte 10 plus ciemne niebo jak piszesz i rewelka, a ile razy bedzie Ci się chciało to taskać tak daleko...???? walniesz w kat po paru miesiącach i bedzie sie ktoś cieszył bo kupi od Ciebie dobry sprzęt za pół ceny....przemyśl to sobie wszytsko na spokoju, bo widzę że zaczynasz od refraktorka za 300 zł a po 2 dniach chcesz kupic za 3000 zł...trochę dziwne dla mnie...znajdz kogoś w swojej okolicy, podjedz do sklepu, jedz na zlot, dotknij sprzętu, zobacz na własne oczy jak to wygląda i wtedy podejmij decyzję...pośpiech to najgorsze rozwiązanie...pozdro dla Ciebie i wszystkich... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z reszta orlik zaczyna swoją przygodę z astronomią, i chyba każdy by chciał 3000zł na początek. niech kupi sprzęt który mu odpowiada za tą cenę pobawi się w astrofotografie i zobaczy na czym to polega. a jak go to wciągnie to w przyszłości może zainwestuje więcej. a fakt że do astrofotografii sprzęt dużo kosztuje to prawda. więcej niż 3000zł. do takiej z prawdziwego zdarzenia. ALE czy zdjęcia na astro-expo, robione teleskopami 200 250 300mm są brzydkie? są tam nawet zdjęcia 150mm które jak "dla siebie" są rewelacyjne. to nie żadne obserwatorium do szukania kwazarów że sprzęt do astrofotografii nie może być za 3000:) tutaj po prostu chodzi o zobaczenie czegoś więcej i porobienia zdjęć dla Siebie a nie dla jakiś organizacji typu nasa esa:) to czyste hobby, tak jak zwykła fotografia. ilu z nas lubi pójść do lasu czy nad wodę i cyknąć jakiegoś zwierza i tylko dla siebie i mieć satysfakcje że właśnie uwieczniło sie jakiegoś stwora. to to samo tylko w astronomicznym sensie. ja zacząłem się bawić w to od 130/900 i zwykłą kamerką creativa CMOS i zdjęcie niewyraźnej ale za to kulistej wenus dało mi niesamowitą radochę. i z biegiem czasu człowiek zaczyna inwestować i kupować coś lepszego. a orlik może 3000 wydać więc to co zobaczy i pstryknie powinno być dla niego super. i z resztą większe pole manewru będzie miał do obserwacji i nauki a tym samym zwiększy zainteresowanie astronomią. a to gdzie i jak on przetransportuje sprzęt ważący 20-40kg to już jego sprawa. 20 kg nie problem gdzieś wytaszczyć na górkę, a na większe ciężary są różnego rodzaju wózki jakie człowiek tylko stworzył więc nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, w porzo....ale jeżeli nie poradzi sobie z transportem i wagą teleskopu to dalej będziesz twierdził, że poradziłes dobrze....????????? za dużo znaków zapytania jest, by doradzić mu coś sensownego...wszystko pod rozwagę, nic pochopnie, kupi, nie da sobie rady i będzie klnął na czym świat stoi , że wydał tyle kasy zupełnie niepotrzebnie...poczekajmy, niech napisze coś więcej o sobie, o miejscu obserwacji, wtedy to będzie miało sens... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok, w porzo....ale jeżeli nie poradzi sobie z transportem i wagą teleskopu to dalej będziesz twierdził, że poradziłes dobrze....????????? za dużo znaków zapytania jest, by doradzić mu coś sensownego...wszystko pod rozwagę, nic pochopnie, kupi, nie da sobie rady i będzie klnął na czym świat stoi , że wydał tyle kasy zupełnie niepotrzebnie...poczekajmy, niech napisze coś więcej o sobie, o miejscu obserwacji, wtedy to będzie miało sens... :Beer:

 

no ja rozumiem Twoje obawy, ale chyba orlik widzi wagę teleskopu i wie ile jest w stanie unieść/ociągnąć i kwestia też tego czy będzie "działał" sam czy z kimś. jeżeli wie że jest w stanie podnieść 20-30 kg i przejść się z tym to bez problemu może kupić jakieś 250mm na dobsonie (bo łatwiej nosić). a jeżeli wie że nie da rady ale chce coś o tej wadze to musi rozważyć jak będzie transportował teleskop. zawsze może montaż i tubę oddzielnie nosić. ale myślę że kwestia tego ile on udźwignie, zostawmy jemu. doradźmy jaki teleskop jest dobry do planet ds i pozornej astrofotografii. a z tego co napisaliśmy chyba już sam wywnioskuje i pomyśli nad transportowaniem "działa":):Beer:

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując Twoje propozycje:

Teleskop Meade ETX-90PE z UHTC, AutoStar i montażem - cena: 2999,- światłosiła f/14 - nie nadaje się do DS-ów; 1 okular 26 mm - musiałbyś jeszcze conajmniej jeden dokupić i ew. barlowa - ODPADA

Teleskop Celestron C6-N GT - cena: 2949,- światłosiła f/5 - OK do DS-ów; 1 okular 20 mm - musiałbyś jeszcze conajmniej jeden dokupić i ew. barlowa; montaż paralaktyczny z prowadzeniem - jeśli chciałbyś robić astrofoto, to jest to na plus.

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP2001EQ5 - cena: 2299,- światłosiła f/5 - OK do DS-ów; okulary 25 i 10 mm; wyciąg Cryforda; montaż paralaktyczny EQ5 - jeśli chciałbyś robić astrofoto, to jest to na plus.

 

Jednak jeśli nie będziesz sie upierał przy astrofoto, to polecam montaż dobsona, tuby nie potrzebujesz kratownicowej, bo będziesz obserwował koło domu.

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX - cena: 1399,- światłosiła f/5,9 - OK do DS-ów; okulary 25 i 10 mm; wyciąg Cryforda; waga 16 kg

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 10" PYREX - cena: 1999 ,- światłosiła f/4,7 - OK do DS-ów; okulary 25 i 10 mm - do tak mocnej światłosiły chyba będą lantany potrzebne niż Ploosle ???; wyciąg Cryforda; waga 21 kg

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 12" - cena: 3099 ,- światłosiła f/4,92 - OK do DS-ów; okulary 25 i 10 mm - do tak mocnej światłosiły chyba będą lantany potrzebne niż Ploosle ???; wyciąg Cryforda; waga 40kg !!!

 

Przeczytaj jeszcze raz post Lance i dobsome, może trzeba się jeszcze wstrzymać z kupnem. Nie wiemy skąd jesteś. Napisz to i poproś na forum o spotkanie w celu popatrzenia przez sprzęty "sąsiadów" - zobaczysz co i jak ... czy paralaktyk, czy dobson ... czy duża rura, czy mniejsza ... czy takie sobie astrofoto (bo profesionalne zaczyna sie od kilkukrotnie wyższej stawki), czy raczej wizual. Co nagle to po diable! Pomożemy, doradzimy, ale trudno to uczynić komuś, kto 2 dni wcześniej proponował 300 zł, a teraz daje 3000 ... to nie licytacja, tylko konkretny zakup. Przemyśl jeszcze raz i i najlepiej skontaktuj się z astro miłośnikami z Twojej okolicy.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"niech kupi sprzęt który mu odpowiada za tą cenę "

 

 

i właśnie w tym tkwi problem, bo orlik nie wie jaki sprzęt bedzie mu odpowiadał, dlatego prosi nas o pomoc, a skoro staramy się pomóc w tej materii, to pomagajmy rozsądnie...być może widzi wagę teleskopu, a byc może nie zwraca na to żadnej uwagi, osobiście myślę, że to drugie, żadna teoria nie da tyle co chwila praktyki, wiem jak mysli nowy zapaleniec astronomii, bo sam nim jestem, ale po kilku miesiącach czytania otwierają mi sie oczy, na szczegóły , które wcześniej nie brałem pod uwagę, a jakże istotne by mieć zadowolenie z obserwacji czy focenia, a to forum jest po to , by jak największa ilość tych błędów wyeliminować przy zakupie pierwszego telepa...no dobra, nie przezucajmy sie argumentami, bo może sie okazać, że obaj nie mamy racji... :Boink:

oddajmy głos orlikowi.... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"niech kupi sprzęt który mu odpowiada za tą cenę "

 

 

i właśnie w tym tkwi problem, bo orlik nie wie jaki sprzęt bedzie mu odpowiadał, dlatego prosi nas o pomoc, a skoro staramy się pomóc w tej materii, to pomagajmy rozsądnie...być może widzi wagę teleskopu, a byc może nie zwraca na to żadnej uwagi, osobiście myślę, że to drugie, żadna teoria nie da tyle co chwila praktyki, wiem jak mysli nowy zapaleniec astronomii, bo sam nim jestem, ale po kilku miesiącach czytania otwierają mi sie oczy, na szczegóły , które wcześniej nie brałem pod uwagę, a jakże istotne by mieć zadowolenie z obserwacji czy focenia, a to forum jest po to , by jak największa ilość tych błędów wyeliminować przy zakupie pierwszego telepa...no dobra, nie przezucajmy sie argumentami, bo może sie okazać, że obaj nie mamy racji... :Boink:

oddajmy głos orlikowi.... :Beer:

 

Test B):blink: :

Pozdrowienia dla tego forum od Domka :blink:

 

Są lepsze fora: www.astromaniak.pl

www.astro4u.net

www.astronomia.pl

www.poa.home.pl

Edytowane przez Pytka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce obserwacji:

-wieś

-do miasta +20 km.

-teren otwarty,dość wysoki pagórek

-oddalony od domu o cn.500 m(ale to nie problem bo mam samochód,a w razie potrzeby się zrobi wózek)

-jeśli chodzi o light pollution to najbliższe światła są oddalone o 2 km.

 

Cena:

-3 tys. wiadomo ze jak będzie więcej o 20 zł.to tragedii nie będzie

A jeśli chodzi o te 300 zł.to był błąd.Miałem lornetkę za kilka stów i szkoda było kasy a teraz mam lepszy model za którą dałem 1500 zł.i jestem z niej zadowolony.

 

Cele:

-obiekty dalekiego nieba

-planety

-księżyc

 

Waga:

-wiem ze taka synta 12 waży trochę ale myślę że waga przełoży się na stabilność i komfort oglądania

 

Astrofotografia:

-wiadomo że na sprzęt trza trochę kasy,a na razie skupie się na wizualu,a z czasem gdy będzie mi mało to kupię cuś lepszego

 

Jeśli coś będzie chcieli wiedzieć więcej piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce obserwacji:

-wieś

-do miasta +20 km.

-teren otwarty,dość wysoki pagórek

-oddalony od domu o cn.500 m(ale to nie problem bo mam samochód,a w razie potrzeby się zrobi wózek)

-jeśli chodzi o light pollution to najbliższe światła są oddalone o 2 km.

 

Cena:

-3 tys. wiadomo ze jak będzie więcej o 20 zł.to tragedii nie będzie

A jeśli chodzi o te 300 zł.to był błąd.Miałem lornetkę za kilka stów i szkoda było kasy a teraz mam lepszy model za którą dałem 1500 zł.i jestem z niej zadowolony.

 

Cele:

-obiekty dalekiego nieba

-planety

-księżyc

 

Waga:

-wiem ze taka synta 12 waży trochę ale myślę że waga przełoży się na stabilność i komfort oglądania

 

Astrofotografia:

-wiadomo że na sprzęt trza trochę kasy,a na razie skupie się na wizualu,a z czasem gdy będzie mi mało to kupię cuś lepszego

 

Jeśli coś będzie chcieli wiedzieć więcej piszcie.

 

a więc jeżeli jest auto wózek w razie czego da się zrobić i waga aż takiego problemu nie sprawi, a jest to wieś czyste nieoswietlone niebo to śmiało wybieraj z tych modeli co podałem. a M.K. opisał niektóre z nich.:) więc juz tylko wybierz z tych podanych np 2 3 teleskopy i na sam kniec powiemy który lepszy. śmiało 10 i 12" możesz wybierać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena:

-3 tys. wiadomo ze jak będzie więcej o 20 zł.to tragedii nie będzie

Bierzesz pod uwagę, że do teleskopu trzeba jeszcze kupić okulary, bo te kitowe są albo słabe, albo niewyczerpujące możliwości teleskopu?

Pytam bo mówisz o Syncie 12" a jednocześnie chcesz wydać 3k. Sama Synta tyle kosztuje a do tego będziesz musiał dorzucić jeszcze z 1-1,5k.

A może zapoluj na coś z drugiej ręki?

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.