Skocz do zawartości

teleskopy-powiekszenia?


Pawel2499

Rekomendowane odpowiedzi

Domyslam się że pytanie może być dla zaawansowanych kolegów śmieszne,

i mam nadzieje że ja też kiedys bede się z niego śmiać, ale w tej chwili

nie moge zrozumieć pewnych kwesti przy wyborze pierwszego teleskopu,

wyczytałem że do dużych dsów i przeglądu nieba najlepsze powiekszenia do 30-50x

a do małych ok. 100-120x , a na wieksze powiekszenia i tak nie pozwala seeing,

więc jaki jest sens kupowanie wielkich krów takich jak synty na dobsonie

jesli takie powiekszenia równie dobrze moża uzyskać małym refraktorkiem, makiem czy EDem?

 

Jezeli moje pytanie jest bardzo naiwne, to prosze mnie nie oszczedzać z krytyką :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duze teleskopy zbieraja duzo swiatla. Jesli chcesz ladnie zobaczyc ciemne obiekty (galaktyki, mglawice) potrzebujesz zebrac jak najwiecej swiatla i skupic je w malutkiej zrenicy Twojego oka. Duze powiekszenie nie jest tu potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

więc jaki jest sens kupowanie wielkich krów takich jak synty na dobsonie

jesli takie powiekszenia równie dobrze moża uzyskać małym refraktorkiem, makiem czy EDem?

(...)

 

To nie do końca tak działa jak opisujesz. To nie powiększenie okresla jakość obrazu, a jakosc optyki, apertura, jakosc nieba i jeszcze kilka innych czynników. Optymalne i maksymalne powiekszenie jest tylko pochodną tych czynników. To co przeczytałeś (prawdopodobnie na celestii) jest uproszczeniem dla poczatkujacych opisujacym tak naprawde zależności od źrenicy wyjsciowej. Myslę, ze w najprostszych słowach mozna powiedzieć, ze powiekszenie 50x z małego allegro-refraktorka i powiekszenie 50x z duzego np. newtona 12" nie da tego samego obrazu. Owszem powiekszenie bedzie to samo, ale rozdzielczość, widoczny detal, (a przy okazji i pole widzenia oraz wady obrazu) będa zupełnie inne. Oczywiscie dla obu tych teleskopów, maksymalne , graniczne powiekszenie może być wieksze niż te 50x.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zwierciadle 200mm przy powiekszeniu 50x bedzie widać to samo co w małych teleskopach tylko że nie tak samo,

bo o wiele ładnie i wyrażniej, i nie pomoga tu żadne filtry,

 

I jeszcze jedoa pytanko , czy do takich dużych newtonów lepiej jest dokupować soczewki szerokokątne czy lantanowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być szerokokątny lantan. Patrz:lvw (lantan wide) i lv (lantan) .

Moje zdanie jest takie: kup szerokątny okular. Im większa światłosiła teleskopu tym lepszy (droższy) musi być okular.

Na naszym forum znajdzesz wiele zażartych dyskusji na temat okularów. Poszukaj i przyczytaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel2499

Generalnie wielkość lustra jest jak wielkość lejka, tyle że nie zbiera wody a światło.

Wyboraź sobie lejek, który zbiera deszczówkę. Jeden lejek ma średnicę 5" a inny 12". Do tego drugiego nałapiesz znacznie więcej wody.

To samo jest ze swiatłem w teleskopach. Im większy teleskop tym więcej światła nałapie co pozwoli na oglądanie bardziej wymagających obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.