Skocz do zawartości

Nowy setup


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Jak niektórzy wiedzą, jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem G11, który kupiłem od Michała.

Nowy montaż miał ciężki start, bo na dzień dobry przydzwoniłem dość wysoko podniesioną przeciwwagą w jeden z silników. Pan Scott nie do końca pomyślał... Na szczęście nie było tragedii :)

 

Sezon powoli się zaczyna, a ja ćwiczę przede wszystkim cierpliwość - mój nowy setup mogę na razie jedynie opisać, bo choć wszystko powymyślane, to na klamoty muszę poczekać jeszcze do maja.

 

Tak więc przez najbliższy sezon focić będę przy pomocy TAK FS102 z flattenerem @ G11. Kamerką będzie QSI 583 WSG.

Taka kamerka do tego zestawu ma kilka plusów:

- stosunkowo mały piksel

- w sam raz chip

- sporą rozdzielczość

- zintegrowane koło filtrowe 1,25" i wbudowany off-axis.

 

Dlaczego taki wybór? Dlaczego nie SBIG?

Przede wszystkim - relacja ceny do możliwości jest OK przy zachowaniu sensownej rozdzielczości.

Zależało mi na kamerze, która będzie miała w miarę sensowną rozdzielczość, a także czip i konstrukcję, która ruszy z filtrami 1,25".

ST2000XM jakoś mi nie podchodzi - może ze względu na uwarunkowania zawodowe, nie mogę przełknąć tak małej rozdzielczości.

Poważniejsze SBIGi z drugiej strony po doliczeniu akcesoriów są chwilowo poza zasięgiem, może jak dolar stanieje...

 

Rozważałem kilka kamer, ale zwykle nie było szans na wejście w koła 1.25", a także czip stawiał spore wymagania dla optyki, a do tego dochodziła konieczność guidowania drugą rurką. QSI na razie przynajmniej teoretycznie spełnia moje założenia, miejmy nadzieję, że okaże się to również w praktyce. Plusem jest jeszcze to, że guider wychodzi przed filtrami, a zatem przy narrowband, które również biorę pod uwagę w niedalekiej perspektywie, nie będzie problemu z guidem. Guidować będę przy pomocy Lodestara. Na obie kamerki niestety muszę poczekać do początku maja.

 

Co do reszty akcesoriów - robofocus właśnie kisi się u celników :)

Zabawna historia, bo chciałem kupić JMI'a z teleskop-express.de, ale okres oczekiwania 8-10 miesięcy jakoś nie nastrajał mnie pozytynie :D Więc kupiłem robofocusa.

Pozostaje jeszcze kwestia grzałek i ... obserwatorium. Plany są takie, żeby stanęło w podstawowej wersji akurat jak dojedzie kamerka. Ale to w innym wątku niebawem.

 

Poniżej pierwsze światło - M3 z tymczasowego 30D (dzięki Piotr!) na jakimś super krótkim czasie (zaledwie 5x30s @ ISO400).

Wczoraj pierwszy raz rozstawiałem sprzęt i przyszło mi się zmierzyć ze sławną lunetką biegunową G11. Nie miałem raczej aspiracji zrobienia dobrej foty, chciałem po prostu się zapoznać ze sprzętem w terenie. Zresztą i tak niebo pokryte było znaczną warstwą cirrusów.

G11_FS102.jpg

M3_G11_FS102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to gratuluje pierwszej fotki nowym montażem.

Co do kamerki, sam jestem jej bardzo ciekaw,

mały pixel będzie na pewno bardzo wymagający dla prowadzenia montażu, ale z drugiej strony skala i detal będzie powalający.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ja byłem o krok od kupienia tej kamery (QSI), ale jest kompletny brak opinii na ich temat w sieci. Na forum swego czasu też o nią pytałem, ale nikt nic nie wiedział. Czekam z niecierpliwością na rezultaty, opinie i gratuluję nowego - już prawie gotowego - zestawu :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ja byłem o krok od kupienia tej kamery (QSI), ale jest kompletny brak opinii na ich temat w sieci. Na forum swego czasu też o nią pytałem, ale nikt nic nie wiedział. Czekam z niecierpliwością na rezultaty, opinie i gratuluję nowego - już prawie gotowego - zestawu :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

 

Zobaczymy!

Piksel mały, ale mont raczej prowadzi dobrze, więc problemów z trackingiem się nie obawiam.

W sumie to pytaniem jest dla mnie czułość. Foty z tej kamery są w sieci zajebiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Stary wdepnąłeś równo :).

Po tym jak napisałem powyższe zdanie przyszedł mi do głowy pewien rym, ale cóż tam. Mimo wszystko astrofotografia to piękne hobby! Przynajmniej tak mi się czasem wydaje. W tamtym roku nawet aż z sześć, siedem razy :)

Witaj w klubie astroświrów - fotografów!

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny fotel...

6008_1_EGG1.jpg

Fotel Egg został zaprojektowany do lobby i przestrzeni recepcyjnej hotelu Royal w Kopenhadze przez Arne Jacobsena w późnych latach ?50. Fotel Egg ma swój początek w garażu Arne Jacobsena, gdzie najpierw powstała forma z gipsu. Dzisiaj syntetyczna skorupa pokryta jest pianką i obita różnymi tkaninami, bądź skórą. Wsparta jest na cztero ramiennej podstawie aluminiowej.

Sorry za OTa, ale musiałam do tego nawiązać... Kto u Ciebie odpowiada za wystrój wnętrz?

 

Pierwsze światło, pierwsze koty za płoty... , życzę powodzenia w świecie astrofotografii i trzymam kciuki za idealne dopasowanie sprzętu.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje zakupów pkz, a czy mógłbyś zamieścić darka z tej kamery?

parametry ma niezmiernie interesujące, choć nad uprowadzeniem tak małego pixela, pewnie spędzisz mimo wszystko trochę czasu, no ale będziesz miał przy takim setupie ponad 1,5° FOV - piękne pole

 

..ale mimo tego G-object, mamy za to dużo czasu na majsterkowanie ;) Tiamacie

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ori

Pierwsze światło, pierwsze koty za płoty... , życzę powodzenia w świecie astrofotografii i trzymam kciuki za idealne dopasowanie sprzętu.

Na szczęście razem z małżonka mamy bardzo spójne gusta. Więc generalnie takie pomysły są naszego autorstwa :)

 

@Sumas

gratulacje zakupów pkz, a czy mógłbyś zamieścić darka z tej kamery?

Tak jak pisałem - niestety setup jest na razie częściowo teoretyczny i niestety na obie kamery musze czekać do maja (wg. aktualnych informacji z IanKingImaging)

 

@pkz

Pozostaje jeszcze kwestia grzałek i ... obserwatorium. Plany są takie, żeby stanęło w podstawowej wersji akurat jak dojedzie kamerka. Ale to w innym wątku niebawem.

Tu wspomniany wyżej wątek

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje zapoznac sie z ta kamera osobiscie (pisalem o tym w innym watku).Sam jestem zdecydowany na jej kupno, ale jeszcze nie teraz, gdyz jeszcze przez jakis czas nie mogl bym wykonywac zadnych zdjec z powodu ciaglego pobytu poza granicami kraju.QSI slynie z wysokiej jakosci wykonania swoich kamer oraz znakomitej elektroniki w nich uzywanej ,ktora przeciez ma ogromne znaczenie na jakosc zdjec (glownie szumy).Fakt,ze nie ma za wielu opini w internecie o tych kamerach,ale jesli juz tylko jakies sa to tylko te jak najlepsze.Czekam z niecierpliwoscia na zdjecia z tej kamery i zycze powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tylko taki, ze z tego co się zorientowałem jest problem z ich produkcją.

QSI w tej chwili nie nadąża. Szukałem szybszej opcji w Europie, ale wyszyscy potwierdzają, że jest problem z dostawą od QSI.

W dodatku z tego co wiem, kamerka ma zdrożeć (w europie najtaniej jest w IanKing, ale dobre ceny też można wynegocjować w telescoop.nl) z GBP 3800 do GBP 4400!

Więc może lepiej zamów sobie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja Ciebie pocieszę... QSI to przebój ostatniego roku. Jakościowo plasują się między Sbigiem a FLI, a do tego są tańsze od Sbiga (o FLI nie wspominając). Mogę udostępnić test z pewnego magazynu, choć wolałbym na priwa, bo magazyn jest płatny i mogą mnie zastrzelić ;). Co prawda test jest w wersji z chipem KAF3200, ale elektronicznie i mechanicznie są zbliżone.

 

Miałem kontakt z firmą QSI, nawet chciała mnie wykorzystać do dystrybucji w PL :P, ale jako że handlowanie nie idzie w parze z moją naturą, to nie ciągnąłem tematu. Byli skłonni też wysłać egzemplarz testowy, zaraz po tym, jak S&T skończy testy. Bardzo mi się ta firma podoba - zarówno za podejście, jak i filozofię i jakość. Generalnie jeżeli chodzi o jakość, to jest to naprawdę TOP.

 

Szkoda, że nie mają czegoś w FF, bo już bym zamówił. KAF3200 nie wziąłem, bo kupiłem w końcu FLI MicroLine na tym chipie (KAF3200ME) (jest w drodze ze stanów).

 

Myślę, że będziesz zachwycony. Jak kamera dojdzie do Ciebie to z chęcią rzuciłbym okiem na nią, bo wg mnie, to będzie hit najbliższych lat w astro.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Jesion

No to ja Ciebie pocieszę... QSI to przebój ostatniego roku. Jakościowo plasują się między Sbigiem a FLI, a do tego są tańsze od Sbiga (o FLI nie wspominając). Mogę udostępnić test z pewnego magazynu, choć wolałbym na priwa, bo magazyn jest płatny i mogą mnie zastrzelić ;) . Co prawda test jest w wersji z chipem KAF3200, ale elektronicznie i mechanicznie są zbliżone.

Miałem kontakt z firmą QSI, nawet chciała mnie wykorzystać do dystrybucji w PL :P , ale jako że handlowanie nie idzie w parze z moją naturą, to nie ciągnąłem tematu. Byli skłonni też wysłać egzemplarz testowy, zaraz po tym, jak S&T skończy testy. Bardzo mi się ta firma podoba - zarówno za podejście, jak i filozofię i jakość. Generalnie jeżeli chodzi o jakość, to jest to naprawdę TOP.

Szkoda, że nie mają czegoś w FF, bo już bym zamówił. KAF3200 nie wziąłem, bo kupiłem w końcu FLI MicroLine na tym chipie (KAF3200ME) (jest w drodze ze stanów).

Myślę, że będziesz zachwycony. Jak kamera dojdzie do Ciebie to z chęcią rzuciłbym okiem na nią, bo wg mnie, to będzie hit najbliższych lat w astro.

 

Ja w ogóle rozważałem jeszcze Atika 11000, ale powiem Ci, że zrezygnowałem ze względu na piętrzące się koszta i trudności. Bo wtedy nie ma zmiłuj się. Pole musi być płaskie jak stół do snookera i rozległe jak pole golfowe. Plus filtry i koło filtrowe 2" i się zaczyna. Odpuściłem. Zacznę od mniejszego czipu, a możliwość pracy z filtrami 1.25 mnie pociesza przy tej kamerze. I jeszcze wszystko zintegrowane! Prawdopodobnie może się okazać, że rozdzielczość kamery przy moim obecnym setupie jest sporo większa od optycznej. Nie pamiętam w tym momencie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zapoznaniu sie z ta kamera prawie ja zamowilem ale okazalo sie ze jeszcze bede musial posiedziec w UK okolo rok czasu wiec bez sensu bylo by jej kupno kiedy nie mogl bym nia wykonywac zdjec (a gwarancja by sie prawie skonczyla po moim powrocie do kraju).Jesli chodzi o cene to sie zgadza.Do konca marca maja obowiazywac obecne tzw. ''zapowiadajace ceny'' a potem maja isc w gore.To ile bedzie kosztowac w Europie bedzie zalezalo od kursu dolara a ten jest bardzo niestabilny.Na poczatku moglem ja zamowic za £3200 a 2 tygodnie pozniej cena skoczyla do £3400 (mowa o modelu z wbudowanym CFW ale bez OAG) z powodu slabnacego funta.Jestem ciekaw o ile QSI podniesie cene.Dla porownania za model podstawowy bez kola filtrowego i OAG trzeba teraz zaplacic w USA $3595.Konkurent w postaci Apogee Alta U8300 kosztuje $3995 ,a ma lepsze chlodzenie i wbudowana pamiec 32MB co uwazam za duzy plus.Fakt ze Apogee jest wiekszy i ciezszy ale tez jakosc wykonania stoi na najwyzszym poziomie i ma znakomita elektronike.

Adam - QSI obecnie pracuje nad seria 700 kamer ,ktore maja byc wyposazone w chipy duzego formatu.Ale kiedy i jakie dokladnie chipy zostana uzyte na razie nic nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie Apogee jest bez kola filtrowego.No ale podana cena $3595 dotyczy QSI wlasnie bez CFW.Jak cena pojdzie do gory za kilka tygodni to z pewnoscia o co najmniej $300-$400 ,a wiec bedzie kosztowac tyle co Apogee, ktory ma jak juz podalem wczesniej lepsze chlodzenie i wbudowana pamiec.Ja rowniez preferuje QSI ze wzgledu na wbudowane kolo filtrowe czy OAG.Mozliwosc uzycia filtrow 1.25'' to duza oszczednosc na samych filtrach, ale nalezy pamietac, ze taki uklad da nam zdjecia bez winietowania przy teleskopach o jasnosci do f4.5.Mozemy zejsc do f4.0 przy uzyciu flatow, ale jesli mamy zamiar fotografowac czyms szybszym jak f4.0 to wtedy staje sie konieczne uzycie filtrow 2''.A wtedy lepiej od razu kupic model bez wbudowanego CFW i dokupic model na 2'' filtry.I tutaj ja bym jednak wybral Apogee.A tak przy okazji podaje link do strony austriackiego astrofotografa, ktory uztkuje miedzy innymi kamere FLI Microline oparta na tym chipie co QSI (KAF 8300).Mozna sie mniej wiecej zorientowac czego mozna sie spodziewac po QSI wyposazona w ten chip.Czekam z niecierpliwoscia na twoje wrazenia z pracy z Twoja QSI jak ja juz dostaniesz!

Link do strony: http://www.astro-pics.com/images.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że sprzęt typu F5-F4 jest strasznie wymagający, tzn. praktycznie jeśli nie kupisz wypasionego astrografu z korekcją, to tego pola nijak nie wyprostujesz.

A mój składający się właśnie setup napotkał na mały problem techniczny. Oś od fokusera TAKa jest krzywa i utrudnia sprawną pracę robofocusa. Albo muszę to jakoś wyprostować, albo zamówić nową :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że sprzęt typu F5-F4 jest strasznie wymagający, tzn. praktycznie jeśli nie kupisz wypasionego astrografu z korekcją, to tego pola nijak nie wyprostujesz.

A mój składający się właśnie setup napotkał na mały problem techniczny. Oś od fokusera TAKa jest krzywa i utrudnia sprawną pracę robofocusa. Albo muszę to jakoś wyprostować, albo zamówić nową :(

A po co kupowałeś robofocusa? Do Taka było dokupić patent FeatherTouch, który znacząco poprawia komfort pracy wyciągu, do tego nie masz problemu z osiowością pracy układu (mocowanie np. silnika robofocusa). Do tego dużo lepszy soft i inne sprawy.

 

Proponuję Ci jeszcze rozważenie tego zakupu. Cena pewnie podobna, a w przypadku posiadania refraktora Takahashi to wg mnie "must have".

 

Tu możesz zobaczyć mój upgrade do TOA:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24281

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam!

 

Cholera, faktycznie wygląda to porządnie. Jakoś nie pomyślałem.

Plus robo jest taki, że jest jednak uniwersalny. Ale to co przysyłają w pudełeczku to faktycznie wygląda amatorsko.

Anyway - jako że FT jest dedykowany do wyciągu, to kupię sobie go po upgrade sprzętu :)

Co do FS102 to właściwie testy astrofoto są jeszcze przede mną, więc zobaczymy jak się sprawdzi.

I tak myslę docelowo o większym refraktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak niektórzy wiedzą prowadzę od niedawna nieformalne muzeum sprzętu Michała Żołnowskiego ;)

Bilety można nabywać drogą elektroniczną w cenie jedynych ofefnastu fafnastu kosmodolców. Czynne pn-pt 9-18 po uprzednim umówieniu się telefonicznie.

 

A tak na serio:

Mój setup przeszedł mały upgrade apertury.

Miejsce FS102 zajęła (niegdyś Tiamatowa) TOA 130.

Pozostaje dać na tacę i liczyć na pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.