Skocz do zawartości

Okularki do obserwacji.


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem Synty 130/900 już od dwóch miesięcy. Już trochę obserwacji za sobą mam i muszę powiedzieć, że to strasznie wciąga, mimo iż na razie widziałem tylko Saturna, mgławicę w Orionie, M44, Plejady, Galaktykę w Andromedzie(...) no i wiele innych ciekawych obiektów. Niestety, obserwacje te prowadziłem na okularkach dołączonych wraz z teleskopem ,które do najepszych nie należą (czyt. są marnej jakości). Teraz chciałem nieco rozbudować swój sprzęt obserwacyjny, dozbierać trochę kasy i dokupić nowe, lepsze okularki. I tu zwracam się do was z prośbą jakie bedą do tego teleskopu najlepsze.

I tu moja własna propozycja:

*do planetek - Okular Baader Genuine Ortho 5 mm (daje pow. 180x, ale wbrew opinii innych użytkowników mi drgania teleskopu przy takim powiększeniu nie przeszkadzały gdy używałem kellnera 10mm + barlow 2x)

*do małych DS-ów LV 10mm (???) (nie mam pewności czy uzyskane pow. 90x będzie odpowiednie to tego typu obiektów???)

*do dużych DS-ów LV 25mm

Koszt tych okularków może uda mi się zamknąć w 1000zł, a chce kupić dobre okularki tak by mieć z nich pożytek na lata......

 

Czekam na wasze propozycje dla ogniskowej 900mm (proszę podać je w punktach: 1.Planetki , 2. Małe DS-y(głównie chodzi mi o DS-y z Messiera) 3.Duże DS-y ) wraz z linkami do sklepu.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponowal dozbierac na lepszy teleskop :szczerbaty:

co do planetek polecalbym mimo wszystko 6mm, sam mam taki teleskop i mialem kiedys 5mm- nie mowie ze byl zly ale 6-stka bardziej mi sie podoba. Daje powiekszenie 150 czyli niewiele mniej niż 180 a obraz jest jasniejszy i wyrazniejszy do tego stabilniejszy a pamietaj ze bariery lustra i tak nie przeskoczysz :) pozdrawiam

 

no i chyba nie ten dział :P

Edytowane przez Mathef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ twoje propozycje są jak najbardziej w porządku.

Może bym tylko zamienił to 10mm na 12-15mm ale to sprawa indywidualna. Nie wiem czy jesteś świadomy, że z 5mm za często korzystł nie będziesz. Pozostaje ci tylko dokonać zakupu i cieszyć się obserwacjami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko dwa pytanka:

1) LV i LVW różnią się tylko innym polem widzenia o 15-20 stopni większym dla tego drugiego. Ale czy pomijając już wygodę większego pola widzenia, czy oba mają równie dobrą jakość i czy obserwowane obiekty w obu tych okularach wyglądają równie dobrze, czy może lepiej w LVW.

2) Jakiej firmy ortoskop będzie najlepszy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ten kellner jest do d..y, dlatego chce kupić nowe, lepsze okularki. Tylko chodzi mi oto czy do małych DS-ów z Messiera odpowiednie będzie pow. 90x ???

Ciezko tak operowac powiekszeniami. W osmiocalowym teleskopie powiekszenie 90x bedzie w sam raz do malych galaktyk itd. W 130mm teleskopie moze to byc juz za duzo. Lepiej wspomagac sie zrenica wyjsciowa przy wyborze okularu. Dlatego do malych DSow ja bym bral okulary z przedzialu 12-15mm - tak jak pisze dobsonme.

Do planet bym bral 5-6mm.

 

Tyle, ze masz teleskop F7. Nie mysle zeby do tego sprzetu trzeba bylo okularow z wyzszej polki.

 

Inna sprawa jest taka, ze kupisz dwa LV i jednego ortho... a lepiej te pieniadze by bylo przeznaczyc na wiekszy teleskop (zakladajac ze masz miejsce i mozliwosc uzywania wiekszego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa jest taka, ze kupisz dwa LV i jednego ortho... a lepiej te pieniadze by bylo przeznaczyc na wiekszy teleskop (zakladajac ze masz miejsce i mozliwosc uzywania wiekszego).

Ale wtedy i tak musiałby kupić okulary :) Więc cena wzrasta.

Ja jestem zwolennikiem kupowania możliwie najlepszych okularów, bo one zostaną nam na długo niezależnie od teleskopu, który być może wymienimy. Do tego, dobry i dobrze utrzymany okular można potem łatwiej odsprzedać.

Z drugiej strony, jak sobie przypomnę lata mojego ogólniaka i studiów, gdy bidowałem okropnie, to uzbieranie 1-1.5k na okulr wydawało się kosmosem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.