Jump to content

Obserwacje (19 kwietnia 2009)


Dementorin
 Share

Recommended Posts

Wczoraj na działce patrzyłem sobie na zachód słońca siedząc na krzesełku. Obok stała i chłodziła się moja luneta. Ciekawiła mnie gwiazdka nad słońcem, niby nie miga... ale to pewnie złudzenie spowodowane słońcem. Gdy już gwiazdka była kilka stopni nad horyzontem złapałem lunetę i skierowałem na gwiazdkę. Kształt jakby ponad półpełnego księżyca wielkości połowy główki od szpilki. Merkury! Pierwszy raz zobaczyłem Merkurego! No dobra... po godzinie czy dwóch nadeszła 21. Oglądam Saturna. Saturn jak zwykle, mały, kremowy i z pierścieniami. Ale... co to? Blisko z prawej i trochę dalej z prawej widać mikro gwiazdki! Czyżby księżyce? W pewnej chwili odłożyłem lunetę i wziąłem lornetkę. Zauważyłem ciekawy przesuwający się szybko obiekt na niebie... wiadomo... satelita. Patrzę się na niego, a on coraz jaśniejszy. Gdy przeleciał na tle Lwa był już na prawdę jasny ale jak z niego wyleciał to... BŁYSK! Bardzo jasne niebieskie światło otoczyło satelitę jakby łuna, odłożyłem lornetkę bo światło mnie oślepiało, ale już po około 9 sekundach światło znikło i słabo widoczny już satelita poleciał se gdzieś na północny wschód. Potem około 22 z minutami. Znudzony tym że nie mogę znaleźć żadnego obiektu z katalogu Meissera, położyłem się na masce samochodu ponieważ kark mnie już bolał od patrzenia w niego. Patrzyłem na głowę Lwa a z prawej strony jakby mgiełka świeciła pomiędzy gwiazdami. Przekręcam głowę, patrzę... mgiełka znikła. Pomyślałem: "Nie no, halucynacje?! Może ze zmęczenia? Eeee tam!" Siedzę i dalej patrzę na głowę Lwa... znowu ta mgiełka! No nie! Dwa razy w tym samym miejscu zdawać mi się nie mogło! <_< Wyjąłem lornetkę, wycelowałem w [miejsce gdzie była mgiełka] a tu... gromada! Normalnie jakaś okrągła gromada! W końcu coś nowego! Wreszcie! Gdy patrzyłem na tę gromadę i patrzyłem zleciało jakieś 20 minut, chociaż nie wiem jak. Wróciłem do domu, zapaliłem światło... ale natychmiast zgasiłem bo mnie oślepiło. Włączyłem Stellarium, włączyłem tryb nocy i sprawdziłem na co patrzyłem... to gromada otwarta w Raku! :rolleyes: Była już 23 więc się położyłem i usnąłem. :D

Edited by Dementorin
Link to comment
Share on other sites

hehe takie "pierwsze kroki" są najlepsze :) pozdrawiam i zycze owocnych obserwacji ;) a obiekt w Lwie to prawdopodobnie była Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS

Edited by Mathef
Link to comment
Share on other sites

To raczej nie była ISS. Wieczorkiem pooglądać ją będzie można za parę tygodni, teraz przeloty ISS są nad ranem. Jeśli krótki jasny błysk to Iridium, lub inny satelita dający flary. Sprawdź na www.calsky.com powinno być, choć sam widywałem flary satelit od 2 do ponad-8mag :blink: (HAIYANG-1A) nieprzewidziane przez tą stronkę.

Gdybyś napisał dokładną godzinę i tor lotu to sprawdzę jaki to mógł być satelita.

Edited by Rogal
Link to comment
Share on other sites

Mogły. Rhea 10mag bliżej saturna, Tytan 9mag dalej. Najlepiej zaczaj się jeszcze raz na saturna :astro: obczaj położenie, odległości i jasność tych "gwiazdek" i sprawdź np. w stellarium co to było.

Sorka ale te mikro gwiazdki jak i M44 widać tylko spoza miasta. :(

Link to comment
Share on other sites

To nie do końca prawda. Można je zobaczyć nawet w Warszawie. Oczywiście nie wtedy, kiedy stoi się pod jakąś latarnią, która świeci do teleskopu lub lornetki.

 

Ciemne niebo jest potrzebne, jeśli chce się zobaczyć M44 gołym okiem (widać taką mgiełkę, tak jak to jest napisane wyżej, mniej więcej w połowie drogi od Kastora i Polluksa do Regulusa, trochę pod linią łączącą te gwiazdy), ale przez lornetkę da się tego dokonać nawet przy nieco załunionym niebie.

 

Np. wczoraj bardzo ładnie widziałem tę gromadę przez lornetkę 20x60 z Parku Szczęśliwickiego (choć nie gołym okiem), a księżyce Saturna też byłyby widoczne, gdybym miał lornetkę na statywie (przy ich maksymalnej elongacji, czyli odległości od planety), albo teleskop.

Link to comment
Share on other sites

Ciemne niebo jest potrzebne, jeśli chce się zobaczyć M44 gołym okiem (widać taką mgiełkę, tak jak to jest napisane wyżej, mniej więcej w połowie drogi od Kastora i Polluksa do Regulusa, trochę pod linią łączącą te gwiazdy), ale przez lornetkę da się tego dokonać nawet przy nieco załunionym niebie.

To albo ja mam wyjątkowo dobry wzrok, albo mieszkam na bardzo mało zaświetlonym osiedlu w środku miasta. :]

Dostrzeżenie M44 gołym okiem w postaci mgiełki nie przysparza mi zbyt dużych problemów z trzeciego piętra bloku. Niekiedy muszę się mocno przypatrzyć, ale da się. A trzeba zaznaczyć, że w kierunku południowym mam potężną łunę od całej aglomeracji śląskiej.

 

Poza domem, na ogródku działkowym, skąd do najbliższej lampy ulicznej dzieli mnie odległość dwustu metrów, problem znika całkowicie.

Edited by bar
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.