Skocz do zawartości

NGC 3718 - galaktyka z poprzeczką


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj postanowiłem wykorzystać pogodę i zmierzyć się z trudną galaktyką. Nie jest łatwo zarejestrować to piękne halo.

 

21 klatek po 600 sek., czyli 210 min. Teraz doświecę do niej kolor. Na razię prezentuję wersję pomniejszoną (60%).

 

ngc3718_1.jpg

 

UPDATE 27.04.2009

 

ngc3718_RGB2.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust to ta galaktyka jest własnie podczas "zderzenia" z jakimś innym obiektem, co dało taki przepiękny efekt "antypoprzeczki"

 

pozdrawiam

Ori

 

edit: Adam, co zrobisz z tym bloomingiem?

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, niesamowite zdjęcie.

Tak swoją drogą, mała prośba - nie tylko do Ciebie ale i do innych naszych Astrofotografów: wrzucajcie jak najbardziej wersje czarno-białe (obok kolorowych, rzecz jasna). Wiem, że można sobie "zczarnobielić" zdjęcie w programie graficznym, ale w codziennym pędzie ledwo starcza mi czasu, żeby Wasze cudeńka popodziwiać w takiej formie, w jakiej je wystawiacie na AF. Nie wiem, może to tylko moje spaczenie (choć tak naprawdę nie sądzę, by tak było), ale właśnie wersje B&W mają w sobie niesamowite... coś, nie wiem jak to określić... może po prostu słowem "magia"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wrzucać, tym bardziej, że po pierwszej nocy zbierania materiału zawsze jakaś luminancja b/w jest. Poniżej wrzucam to samo 1:1 crop - taki będzie detal w ostatecznej wersji. Jak przyjedzie mi flattener 1:1 to wtedy będzie znacznie więcej detalu, bo ogniskowa nie będzie skrócona, jak w tym przypadku do 780 mm.

 

A tu najlepsze chyba zdjęcie tego obiektu dla porównania, co tam udało się złapać. To 60 cm hipergraf z ogniskowa bagatela 5 metrów.

 

http://www.capella-observatory.com/ImageHT...ies/NGC3718.htm

ngc3718_ok_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja fota Adam, faktycznie bardzo ładna i wiele obiecuje:) Gratulacje.

Jako referencyjną polecam zrobioną znacznie mniejszym sprzętem niż 60cm fotkę Dietmara Hagera. Tak się składa, że mieliśmy okazję go osobiście poznac dwa tygodnie temu na CEDIC w Linzu.

To jest link do zdjęcia: http://www.stargazer-observatory.com/3718-full.html

natomiast opis można znależc dopiero po wejsciu na jego stronę : http://www.stargazer-observatory.com/

Jak pogoda dziś wytrzyma to spróbuje i ja na ten niesamowity obiekt zapolowac. Dzięki za natchnienie. Mówiąc szczerze nie zdawałem sobie sprawy, że jest tak łatwo dostępny teraz.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie mam szczęścia ostatnio dopalić więcej materiału, więc wrzucam co mam. Generalnie muszę powtórzyć luminancję, bo 3/4 sesji jest nieostre, co powoduje drastyczny spadek detalu.

 

Ponieważ luminancję będę jeszcze doświetlał to pozwoliłem sobie nie usuwać na tym etapie bloomów.

 

ngc3718_RGB2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

To i ja wrzucę moją. Właściwie to nie powinienem pisac ile zbierałem materiał... Ponad 15 godzin na luminancję! I właściwie nic przełomowego jeśli chodzi o zasięg mgławic. Ta sesja wylała troche kubeł zimnej wody na moje zapędy co do Deep Deep Deep Sky'ów.. Spodziewałem się ładniejszych delikatnych ramion. Niestety, podobnie jak ostatnio z M51 mimo wielu prób nic z tego. Cudów się spod miasta nie osiągnie. No ale cóż trzeba walczyc dalej. Nikt nie mówił, że będzie lekko:)

Wściekły jestem gdyż jeszcze na dodatek kończąc obróbkę zgubiłem gdzies po drodze 8 bitów z obrabianych 16. Ach! Ide spac. Znów będę jutro nie wyspany...

Sprzęt:

Gemini G42 Obs+, 12.5" Ritchey Chretien A&M, FLI PDF, Optec Pyxis3'", SBIG STL 11000M

 

Pozdrawiam serdecznie

Michał Żołnowski - Tiamat

 

Wersja mini oraz pełna klatka BW

 

Większa wersja jest tutaj.

NGC_3718_midi.jpg

NGC_3718_AF_BW.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Chłopaki! Myślę, że powinienem wspomnieć super fotę zrobionę przez Papatkiego na sąsiednim forum.

Jeszcze raz dzięki!

Adam mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że małpuję wybrane przez Ciebie ostatnio obiekty?:)

Bo jak mam napisac, że czekam na lato aby zrobic Pelikana w narrowbandzie?:)

Udanego Weekendu!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie uzurpuje sobie prawa wyłączności. Myślę, że nikt nie ma z tym problemu. W zasadzie wszystko już sfotografowano, więc tak czy siak staramy się przecież robić to, co już było - tylko na swój sposób, może z nadzieją na lepsze.

 

Ja tam cieszę się z tego dualizmu, bo można po pierwsze porównać różne maszyny, a po drugie, czegoś się nauczyć. Czekam na Twojego Pelikana wąskobarczystego i mam nadzieję, że będzie DUŻO ładniejszy od mojego.

 

PS. Ja pewnie też jeszcze raz do niego zajrzę - bo i nowa kamera na podorędziu, jak i nowa ogniskowa (dzisiaj przyjechał flattener do TOA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

ostatnio obróbka w PS więcej sprawia mi przykrości niz radości. A może brakuje mi po prostu cierpliwości.

W weekend usiadłem jeszcze raz do tej galaktyki i obrobiłem ja tym razem nie gubiąc 16 bitowego sygnału. Tak przy okazji to okazało się, że podczas podglądu obróciłem fotkę w przeglądarce FastStone co spowodowało zamianę pliku z 16 bit TIFF na 8. Drobiazg niby a zniszczył robotę.

 

Tu daję mini i amen z ta galaktyką. Nie mam już ochoty walczyc z tymi wszystkim gradientami :)

Na Starrysite jest większa wersja.

Pozdrawiam serdecznie

Michał

final_NGC_3718_crop.jpg

final_NGC_3718_mini.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę, że to wszystko przez cirrus, potrafi bardzo spaskudzić tło, tak, że ręce opadają przy obróbce,

w ten sposób mam kilkanaście godzin materiału Tripleta Lwa, foconych w czasie niezbyt dobrego nieba

i o ile galaktyczki wyszły nieźle, to przez gradient tła, zdjęcie wygląda paskudnie i nie nadaje się do pokazania

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek,

STL 11000 przy "mocnym przepaleniu" powoduje coś w rodzaju blumienia. To nie przypomina w niczym tradycyjnych bloomów. Ale jest to takie delikatne wylewanie się w dół kadru na obrazie.

Nie, nie używam AO, gdyż mam tylko AO-8, a ta jest tylko dla serii ST. Dla STL jest AOL, droższa o 1000 baksów. Kupiłem to jako taki eksperyment i nie chciałem wydawa więcej $. Mam zamiar AO8 podpiąc do półmetrówki, ale musze dokonac pewnej przeróbki bo brakuje back focusa. Tam z ST10 powinno działac fajnie.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.