Skocz do zawartości

Modelarstwo rakietowe


juram

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno temu w wieku nastu lat zabawialiśmy się "na dziko" budową i odpalaniem małych rakiet własnej konstrukcji na paliwo stałe. Oczywiście te "rakiety" były bardzo prymitywne i niedoskonałe, a ich krótkie acz emocjonujące loty sięgały pułapu kilkudziesięciu metrów i zwykle kończyły się roztrzaskaniem o ziemię. Mieliśmy z kolegami niezły ubaw i jakoś szczęśliwie nikomu nic złego się nie przydarzyło ani milicja nas nie ścigała.

Dziś natknąłem się na informację o amerykańskich entuzjastach amatorskiego rakietnictwa, którzy zbudowali i odpalili kilka dni temu największy jak dotąd model słynnej rakiety SATURN V, wykonany w niebywałej skali 1:10!!!.

Ten olbrzym pomyślnie wystartował, dotarł na wysokość 1km i miękko wylądował na spadochronach. Szczegóły w linku.

 

http://www.rocketsmagazine.com/saturn-v-project/launch/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja pamiętam, jak w latach 80 wujek miał "skrzywienie" na punkcie takiego modelarstwa. Budowaliśmy razem takie rakiety. Jak teraz sobie przypominam to miały z ok 20-30 cm. Startowały z takiego metalowego pręta. Świetna zabawa: skręcanie rurek na kadłuby, wycinanie stateczników z balsy. Na koniec malowanie i robienie spadochronu. A ile to razy, zamiast do góry, to leciała zygzakami po ziemi i trzeba było uciekać. Innym razem to nam przywaliła w blok i odpadł z niego cały kawał tynku. Najgorzej było gdy flota została w pewnym momencie uziemiona, bo nigdzie nie można było zdobyć silników :( Ech to były czasy...

Jeśli dobrze pamiętam to tu jest chyba książka która była naszą "biblią".

Jak wtedy byśmy wybudowali taką, jak ten Saturn pod linkiem Jurama, to pewnie by nas zaraz zamknęli jako wywrotowców i wrogów ludu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak ktoś nie ma miejsca na balkonie na Saturna w skali 1:10 to polecam te stronkę, modele w nie-amerykańskich rozmiarach (chociaż Saturn 1:48 też jest niczego sobie).

http://jleslie48.com/gallery_models_real.html

 

Ja taki ambitny nie byłem, ale zrobiłem kiedyś w ramach zabawy z synem prościutki model sondy NEAR, ze strony NASA:

http://solarsystem.nasa.gov/kids/papermodels.cfm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zapraszam na ciekawą stronkę z papierowymi modelami rakiet do sklejania.

 

Niels paper models

 

Aby nie być gołosłowną umieszczam zdjęcia mojego pierwszego modelu opartego na jego szablonach.

Wykorzystałam zwykły papier techniczny A4, który przy elementach o większej grubości sklejałam kilkukrotnie. O dziwo, efekt był niezły :)

 

A oto Ariane 1, pierwsza europejska rakieta nośna ;)

 

Jak macie jakieś pytania, piszcie śmiało. To był pierwszy model więc bez błędów się nie obyło, chociaż może nie widać ich na zdjęciach :D

 

ariane1.jpg

 

ariane1_.jpg

Edytowane przez Urania
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.