Skocz do zawartości

11. rocznica - brzegowe zakrycie Aldebarana


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

To już 11 lat! 28 kwietnia 1998 r. pod Łodzią obserwowaliśmy niezapomniane brzegowe zakrycia Aldebarana.

Dlaczego o tym piszę? Bo była taka sama pogoda, jak właśnie dziś - ciepło i bezchmurnie.

Zebrał się niezły tłum obserwatorów, w tym gości z Czech i Słowacji, poza miejscowymi ponadto z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa i Wałbrzycha - Jurek Speil przyjechał specjalnie! Stanowiska były rozlokowane na zachód od miasta - w okolicach Aleksandrowa i Konstantynowa.

Profil efemerydalny był mało wiarygodny (rejon Cassini'ego wiecznie pogrążony w cieniu), toteż Ci na stanowiskach północnych odnotowali tylko koniunkcję - co za pech! Inni mieli po kilka do kilkunastu kontaktów. Mamy wspaniałe rejestracje video, do dziś chyba nie przetworzone na zapis cyfrowy, toteż mogę tylko dołączyć wykres wyników, jaki poszedł do Japonii. Jeszcze dwóch kolegów widziało zjawisko w Poznaniu. Ja sam ledwo zdążyłem się rozstawić po ustawieniu wszystkich innych. Dobrze, że Paweł Matys był przy mnie i miał dyktafon, gdyż nie nadążyłbym z rejestacją momentów - wtedy nie miałem jeszcze stopera z pamięcią.

Obserwacja została opatrzona później w bazie wyników światowych kwantyfikatorem "V" - valuable - wartościowe.

Ten profil obserwacyjny z efemerydy (zielony, oceniany jako dobry!) został przez nas zupełnie inaczej zweryfikowany - znaczki na wykresie. Szczerze mówiąc profil efemerydalny robiłem Occultem dziś - widać, że korekty ciągle nie są uwzględnione... A na wykresie wyników profil pochodzi z efemeryd dr Riedela.

aldebaran.jpg

980428.jpg

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To już 11 lat! 28 kwietnia 1998 r. pod Łodzią obserwowaliśmy niezapomniane brzegowe zakrycia Aldebarana.

Dlaczego o tym piszę? Bo była taka sama pogoda, jak właśnie dziś - ciepło i bezchmurnie.

Zebrał się niezły tłum obserwatorów, w tym gości z Czech i Słowacji, poza miejscowymi ponadto z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa i Wałbrzycha - Jurek Speil przyjechał specjalnie! Stanowiska były rozlokowane na zachód od miasta - w okolicach Aleksandrowa i Konstantynowa.

Profil efemerydalny był mało wiarygodny (rejon Cassini'ego wiecznie pogrążony w cieniu), toteż Ci na stanowiskach północnych odnotowali tylko koniunkcję - co za pech! Inni mieli po kilka do kilkunastu kontaktów. Mamy wspaniałe rejestracje video, do dziś chyba nie przetworzone na zapis cyfrowy (...)

jako jeden z 42 obserwatorów :helo: rozlokowany na jednym z 29 (!!!) stanowisk dodam kilka ciekawostek:

Wskutek przesunięcia się profilu o kilkaset metrów aż na 7 stanowiskach nie było zakrycia (w tym Leszek Benedyktowicz z kamerą CCD :angry: ) Ja (także ze swoja kamerą CCD) dostałem stanowisko, które miało mieć sporo momentów, a miałem tylko dwa - zakrycie i odkrycie... Odległy ode mnie tylko o 200 metrów Aquamarin miał już 5 momentów, ale co widział Ladislav Šmelcer :notworthy: - to prawdziwa rewelacja (może przerobię jego obserwację na jakiegoś GIFa ?).

W ogóle można powiedzieć, że byliśmy bardzo gościnni dla obcokrajowców - oni mieli głownie serie zakryć i odkryć, mrugnięć i świecenia Aldebarana na... pół blasku !! :D

 

Jak znajdę zdjęcia grupowe i ze stanowisk, to postaram się dodać... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej - to już tyyyyle lat...

Pamiętam tą brzegówkę bardzo dobrze - rzeczywiście cały dzień patrzyłem w niebo i upewniałem się, że pogoda "wytrzyma". I nawet nie protestowałem, że ustawiono mnie na pierwszym stanowisku, najbardziej "missingowym" - przez MTO i lornetkę Zeissa na przemian śledziłem ruch Księżyca tuż obok gwiazy.....Niezapomniany widok...

Ale robienia zdjęcia grupowego to nie pamiętam.....U nas przed planetarium, czy w terenie to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...) Ale robienia zdjęcia grupowego to nie pamiętam.....U nas przed planetarium, czy w terenie to było?

zwykle zdjęcia były robione przed planetarium (w Łodzi) przed wyjazdem na stanowiska, oraz po obserwacji "w bazie". W tym konkretnym przypadku obserwatorzy z Warszawy jechali chyba bezpośrednio na stanowiska; sprawdziłem - ja mam tylko zdjęcia robione na swoim stanowisku i chyba nie mam zrobionych po obserwacji (albo gdzieś się kilka zdjęć "zapodziało") - ostatnie, które aktualnie znalazłem, pokazują Aldebarana kilka minut przed zakryciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

oto kilka zachowanych moich zdjęć wykonanych podczas "brzegówki" Aldebarana 28 kwietnia 1998 roku:

 

post-14903-1241098908_thumb.jpg

"Szef" SOPiZ, dr Marek Zawilski podczas montażu lunety dla mojego stanowiska. Dzięki uprzejmości M. Zawilskiego oraz Mieczysława Borkowskiego - dyrektora Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi, mogłem skorzystać z ich refraktora 100/1000 [mm] na montażu paralaktycznym z prowadzeniem. :notworthy:

 

post-14903-1241099146_thumb.jpg

Nasze stanowisko (nr 21, 3.42 km wewnątrz od granicy zjawiska) gotowe do obserwacji. Oprócz mnie, zakrycie obserwowali z Łodzi: Lucjan Marciniak i Paweł Pilarczyk. Na stoliku mój sprzęt do rejestracji zakrycia: magnetowid i służba czasu.

 

post-14903-1241099401_thumb.jpg

Na małym monitorze (4") obserwuję Księżyc i Aldebarana... :D

 

A tak wyglądał sprzęt obserwacyjny: refraktor 100/1000 z moją (pierwszą) kamerą CCD:

post-14903-1241099543_thumb.jpg

Do przeciwwagi doczepiony jest teleobiektyw, którym dodatkowo robiłem zdjęcia podczas brzegowego zakrycia Aldebarana

 

post-14903-1241099589_thumb.jpg

Inne ujęcie sprzętu obserwacyjnego - oraz Księżyc i Aldebaran, na kilka minut przez początkiem zjawiska (zdjęcie wykonane "Prakticą" przez teleobiektyw; jeszcze bez prowadznia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.