Skocz do zawartości

Co o tym myślicie??


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

A ile by mnie kosztował mak127 na eq5?? bez napędów na początek. Wliczając wszystkie potrzebne do zamontowania tuby rzeczy tupu obejmy, lunetka celownicza(bo z tego co widziałam to nie zawsze jest w komplecie z montażem) ??

 

 

 

po pierwsze eq5 jest ciężki. czyli Twój limit wagi zostanie przekroczony.:) a po drugie jeżeli już nie patrzysz na wagę to nie kupuj maka tylko 150 na taki montaż:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja stawiałbym jednak na tego maka127

 

odnośnie montażu:

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...r-eq5,d575.html wykonany ze stali. koszt 1400 zł

lub

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...q5-al,d742.html wykonany z aluminium. koszt 900 zł

+

mak 127 http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...p-ota,d720.html koszt 1400 zł

 

ale z tego co czytałem montaż waży ok 15 kg

 

ja tam bym jednak polecił jednak synte szczególnie biorąc pod uwagę wielkość lustra (8"-12"), do wizuala jak znalazł.

oddzielnie tuba, oddzielnie montaż. to aż tak dużo nie waży i jest wtedy jako tako mobilne. prowadzenie teleskopu kwestia gustu i wprawy ;)

 

i dodatkowo, nie wiem czy analizowałaś ten wątek, http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=26527&st=0 troszkę informacji o sprzęcie :)

 

edit:

coś jeszcze do maczka jest potrzebne aby go wsadzić na montaż?

 

Pozdrawiam

Patryk

 

 

ale koleżanka chce coś bardzo lekkiego a 12" czy 8" do nich nie należą. a po drugie chciała coś z prowadzeniem albo goto czyli cos wygodnego a dobson również do nich nie należy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile by mnie kosztował mak127 na eq5?? bez napędów na początek. Wliczając wszystkie potrzebne do zamontowania tuby rzeczy tupu obejmy, lunetka celownicza(bo z tego co widziałam to nie zawsze jest w komplecie z montażem) ??

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/646 jeszcze taka propozycja

 

Chce żeby ten teleskop był na tyle dobry żeby moje obserwacje nie zatrzymały się wyłącznie na planetach.

 

 

ja myślę że do tego maczka ek 3-2 w zupełności wystarczy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak zamontuje napędy do tego eq3-2 jakieś napędy to mogę liczyc na to że zrobie sobie jakieś fotki?? Oczywiście cudów nie oczekuje:)

 

 

ba:) pewnie:) każdy montaż jest dobry z prowadzeniem w dwóch osiach pod warunkiem że tuba nie jest zbyt ciężka i nie będzie nam to wszystko latać:) jak maka dasz na eq-3-2 silniczki dorzucisz to będzie naprawdę fajnie:) tutaj masz zdjęcia robione aparatem z tego montażu. http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...rt=#entry342966 ale aparat trochę mniej waży od maka. aaale biorąc pod uwagę to że producent na eg 3-2 umieszcza tubę 150mm do wizuala to mak127 na eq będzie zachowywał się jak 150 na eq-5:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale koleżanka chce coś bardzo lekkiego a 12" czy 8" do nich nie należą. a po drugie chciała coś z prowadzeniem albo goto czyli cos wygodnego a dobson również do nich nie należy:)

 

Pyrek77, pierwsze pytanie, trzy posty pod rząd jakby nie można było z edytować jednego? bez przesady.

 

po drugie, wiem że Agata chce coś lekkiego i mobilnego. stąd zwrócenie uwagi na wagę eq5 - ok. 15 kg. a dodatkowo koszt całego zestawu nie zamyka się w okolicach 2 tys. zł.

zrozum, że polecam synte, biorąc pod uwagę jej wymiary, wagę (z tego co wiem Agatek też wie jaka ona duuża jest), polecając ją mam na myśli efekty wizualne, które nie ograniczają się do planet/księżyca a są naprawdę (jak dla mnie) zadowalające.

 

po trzecie raczej ciężko będzie zamknąć sie w 2 tys. zł z GoTo + eq5 (albo eq3-2).

 

według mnie, do dobson'a trzeba się przyzwyczaić i nabrać wprawy. nie jest tak strasznie jak to wygląda.

 

Agatek

robson999 walczył ostatnio w temacie http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=26793&hl= odnośnie montażu eq3-2 i astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrek77, pierwsze pytanie, trzy posty pod rząd jakby nie można było z edytować jednego? bez przesady.

 

po drugie, wiem że Agata chce coś lekkiego i mobilnego. stąd zwrócenie uwagi na wagę eq5 - ok. 15 kg. a dodatkowo koszt całego zestawu nie zamyka się w okolicach 2 tys. zł.

zrozum, że polecam synte, biorąc pod uwagę jej wymiary, wagę (z tego co wiem Agatek też wie jaka ona duuża jest), polecając ją mam na myśli efekty wizualne, które nie ograniczają się do planet/księżyca a są naprawdę (jak dla mnie) zadowalające.

 

po trzecie raczej ciężko będzie zamknąć sie w 2 tys. zł z GoTo + eq5 (albo eq3-2).

 

według mnie, do dobson'a trzeba się przyzwyczaić i nabrać wprawy. nie jest tak strasznie jak to wygląda.

 

Agatek

robson999 walczył ostatnio w temacie http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=26793&hl= odnośnie montażu eq3-2 i astrofotografii.

 

sam mam 8" to wiem co to jest.ale agatka mówiła ze z tym makiem będzie już jej trudno do noszenia a nie co dopiero z 8" a goto jak byś przeczytał kilka postów wcześniej nie musi być wystarczy zwykłe prowadzenie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak zamontuje napędy do tego eq3-2 jakieś napędy to mogę liczyc na to że zrobie sobie jakieś fotki?? Oczywiście cudów nie oczekuje:)

Tak, można zrobić fotki i można oczekiwać "cudów". Efekty zależą od cierpliwości i od pracy. Przykładowe fotki znajdziesz na Forum, np. ostatnio jeden Forumowicz sprzedawał EQ3-2 i przy okazji zaprezentował swoje osiągnięcia. Poza tym Google. EQ3-2 to dobry montaż.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale koleżanka chce coś bardzo lekkiego a 12" czy 8" do nich nie należą. a po drugie chciała coś z prowadzeniem albo goto czyli cos wygodnego a dobson również do nich nie należy:)

 

po trzecie raczej ciężko będzie zamknąć sie w 2 tys. zł z GoTo + eq5 (albo eq3-2).

 

sam mam 8" to wiem co to jest.ale agatka mówiła ze z tym makiem będzie już jej trudno do noszenia a nie co dopiero z 8" a goto jak byś przeczytał kilka postów wcześniej nie musi być wystarczy zwykłe prowadzenie:)

 

dlatego nie każe jej kupować, tylko polecam biorąc pod uwagę efekty wizualne.

odnośnie GoTo, było odniesienie do tego właśnie powyższego posta, w którym piszesz, że "chciała coś z prowadzeniem albo goto" po prostu określiłem że to przekroczy znacząco budżet (ofc GoTo).

 

ale już się nie wypowiadam, bo jeszcze wielki ze mnie amator, uczę się dopiero :) i nie ma co się kłócić :)

 

Pozdrawiam i Agatek życzę dobrego i trafnego wyboru, takiego abyś była zadowolona :))

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ba:) pewnie:) każdy montaż jest dobry z prowadzeniem w dwóch osiach pod warunkiem że tuba nie jest zbyt ciężka i nie będzie nam to wszystko latać:) jak maka dasz na eq-3-2 silniczki dorzucisz to będzie naprawdę fajnie:) tutaj masz zdjęcia robione aparatem z tego montażu. http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...rt=#entry342966 ale aparat trochę mniej waży od maka.

 

Szkoda że nie bierzesz pod uwagę, że zdjęcia były robione ogniskową 180mm a ten mak ma 1500mm... <_<

Do EQ3-2 + napędy można startować właśnie tylko z ogniskowymi do 200mm bo potem jest hardcore i to na maxa (wiem bo próbowałem).

Poza tym Pyrek77 jak chcesz coś doradzać, to rób to w kwestiach Ci znanych, bo astrofoto to temat rzeka.

 

 

aaale biorąc pod uwagę to że producent na eg 3-2 umieszcza tubę 150mm do wizuala to mak127 na eq będzie zachowywał się jak 150 na eq-5:)

 

Taaa... Tylko że znów mamy "skromną" różnice ogniskowych... Jakieś 2x, nie mówiąc o tym że ta tuba 150mm to newton a nie mak.

 

Agatek, Mak 127mm to jest fajana mobilna tuba, ale mająca swoje wady.

1. Długi czas studzenia

2. Mała apertura do DS-ów

3. Problem z uzyskaniem małych powiększeń

Co do wagi, to taki mak na EQ3-2 waży sobie też już nieźle i dobson 8" będzie chyba już lżejszy.

Zalet też ma sporo, ale trzeba pamiętać o jego wadach. Ja bym jednak pomyślał na składanym dobsem. Fotek DS-ów nim nie zrobisz, ale za to więcej ich zobaczysz.

DOBSON

 

Jeszcze radził bym poszukać informacji na temat tych dobsów z napędem. Ostatnio na stronach angielskich widziałem je już w ofercie, ale nie było 8".

Dobson z napędem

Może warto poczekać i zobaczyć co się pokaże?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobsona nie brałam pod uwagę po pierwsze ze względy na wagę, a po drugie to zajmuje dużo miejsca. Chciałam kupic sprzęt który w razie przypływu gotówki bedzie można modernizowac(wymienic montaż albo tylko tube, zamontowac napęd itp.) żeby nie trzeba było wymieniac wszystkiego od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dobson, którego podlinkowałem waży 11kg. Miałem tego maka 127mm na EQ3-2 i na pewno ważyło to więcej. Co do ilości zajmowanego miejsca to fakt, ten dobson będzie zabierał troszkę więcej, ale nie aż tak dużo.

Co do modernizacji, to napisze Ci jak to u mnie przebiegało.

-Kupiłem montaż + teleskop

-Dokupiłem okular 32mm 1,25"

-Dokupiłem napęd w dwóch osiach

-Dokupiłem filtr UHC-S (kompletnie nie trafiony zakup)

Ciągle mi brakowało pola widzenia, więc zdecydowałem się zrobić upgrade na 2", czyli:

-Kupiłem Visual Back SCT 2" + specjalna przejściówka do tego maka

-Kupiłem okular WO SWAN 33mm 2"

-Kupiłem kątówkę WO 2"

Pofociłem troszkę księżyc i planetki, polukałem sobie na DS-y i doszedłem do wniosku, że jak wizual to raczej minimum 8".

Jak dobre ciemne niebo, to idź w duże lustro a modernizować będziesz okulary (czyli wymiana na inne, lepsze).

Ja obecnie uparłem się na astrofoto, więc sprzęt mam zupełnie inny (zostały mi tylko okulary i kątówka z tego starego zestawu), ale to już inna droga przez męke ;)

Wiem jedno, że jeśli będe miał możliwości na wizuala, to ide w dobsona z napędem.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowe zdjęcia na EQ3 przy 750mm.

Zwykła Synta 8" waży rzeczywiście mniej więcej tyle, co Mak 127 na EQ3-2 (~16 kg) . Jeśli rzeczywiście zależy Ci na wadze, to pierwszy wybór był rozsądny. Posty o możliwości zakupu za tą cenę czegoś innego potraktuj jako luźne uwagi na marginesie :)

Pozdrawiam.

 

Edit:

Rzeczywiście, są dostępne lżejsze kratownicowe wersje synty 8" i są w podanym przez Ciebie zakresie cenowym. Tutaj ew. można zastanawiać się nad alternatywą dla tego Maka 127 z autotrackingiem. Waga jest podobna.

Wersja synty 8" z napędem bardzo zdecydowanie wychodzi poza Twój zakres cenowy.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jad zobacz jak te zdjęcia wyglądają... Naprawde daleko im do oceny "dobre" a możesz mi uwierzyć, że nakład pracy był nie współmierny do osiągniętych rezultatów. Fotka z czasami 180sek już była guidowana, a to kolejny problem.

Montaże eq3-2 są nie łożyskowane i to jest czysta loteria, jak się będą "prowadziły", a żeby było śmieszniej, to nawet jak sam montaż będzie w miare ok, to później mamy kolejną loterie z napędami, bo sam się przekonałem, że napędy mogą dodawać kolejne luzy w prowadzeniu, które są na przekładni silnika i są one nie do wyregulowania!!!

W wizualu i fotografii planetarnej to nie przeszkadza, ale do astrofoto DS-ów to już jest koszmar.

 

P.S.

 

Dobson z prowadzeniem niestety kosztuje więcej, ale mamy do dyspozycji 8" a nie 5" ;)

 

DOBSON 8" Z PROWADZENIEM

 

P.S. 2

Jak już tak bardzo chcesz maka i to w lekkim zestawie, to może faktycznie coś a'la to co napisał Jad, tylko z Go-to??

 

MAK 127mm + goto

 

Tylko nie wiem gdzie je można dostać w Polsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie bierzesz pod uwagę, że zdjęcia były robione ogniskową 180mm a ten mak ma 1500mm... <_<

Do EQ3-2 + napędy można startować właśnie tylko z ogniskowymi do 200mm bo potem jest hardcore i to na maxa (wiem bo próbowałem).

Poza tym Pyrek77 jak chcesz coś doradzać, to rób to w kwestiach Ci znanych, bo astrofoto to temat rzeka.

 

 

 

 

Taaa... Tylko że znów mamy "skromną" różnice ogniskowych... Jakieś 2x, nie mówiąc o tym że ta tuba 150mm to newton a nie mak.

 

Agatek, Mak 127mm to jest fajana mobilna tuba, ale mająca swoje wady.

1. Długi czas studzenia

2. Mała apertura do DS-ów

3. Problem z uzyskaniem małych powiększeń

Co do wagi, to taki mak na EQ3-2 waży sobie też już nieźle i dobson 8" będzie chyba już lżejszy.

Zalet też ma sporo, ale trzeba pamiętać o jego wadach. Ja bym jednak pomyślał na składanym dobsem. Fotek DS-ów nim nie zrobisz, ale za to więcej ich zobaczysz.

DOBSON

 

Jeszcze radził bym poszukać informacji na temat tych dobsów z napędem. Ostatnio na stronach angielskich widziałem je już w ofercie, ale nie było 8".

Dobson z napędem

Może warto poczekać i zobaczyć co się pokaże?

Pozdrawiam

 

 

ta ta ta ta ale mi chodzi o wage i o stabilność eq 3-2 ja tutaj nie porównuje teleskopów tylko chciałem pokazać ze statyw utrzyma maka i nada sie do focenia. a jakie to focenie będzie to juz obojętne mi to jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jad zobacz jak te zdjęcia wyglądają... Naprawde daleko im do oceny "dobre" a możesz mi uwierzyć, że nakład pracy był nie współmierny do osiągniętych rezultatów. Fotka z czasami 180sek już była guidowana, a to kolejny problem.

Montaże eq3-2 są nie łożyskowane i to jest czysta loteria, jak się będą "prowadziły", a żeby było śmieszniej, to nawet jak sam montaż będzie w miare ok, to później mamy kolejną loterie z napędami, bo sam się przekonałem, że napędy mogą dodawać kolejne luzy w prowadzeniu, które są na przekładni silnika i są one nie do wyregulowania!!!

W wizualu i fotografii planetarnej to nie przeszkadza, ale do astrofoto DS-ów to już jest koszmar.

 

P.S.

 

Dobson z prowadzeniem niestety kosztuje więcej, ale mamy do dyspozycji 8" a nie 5" ;)

 

DOBSON 8" Z PROWADZENIEM

 

P.S. 2

Jak już tak bardzo chcesz maka i to w lekkim zestawie, to może faktycznie coś a'la to co napisał Jad, tylko z Go-to??

 

MAK 127mm + goto

 

Tylko nie wiem gdzie je można dostać w Polsce...

 

 

człowieku ale te zdjęcia nie idą na konkurs tylko dla siebie. trudno zrozumieć że niektórzy czerpią ogromną sadysfakcje z rozmazanego zdjęcia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie bierzesz pod uwagę, że zdjęcia były robione ogniskową 180mm a ten mak ma 1500mm...

 

Nie zależy mi żeby focic jakies ds-y w zupelności wystarczy mi księzyc i planety. Wiem że bede mogła oglądac tylko najjaśniesze obiekty, ale myśle, że na początek wystarczy. Bardzo ciężko się zdecydowac, bo niestety za tak niską cene trudno się zdecydowac. Ze względu na chęc robienia fotek dobson odpada.Autotracking też się nie nadaje. Myśle, że zdecyduje się na mak127 na eq3-2 i najwyżej dokupie sterowanie. Co myślicie o moim prawie ostetecznym wyborze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi żeby focic jakies ds-y w zupelności wystarczy mi księzyc i planety. Wiem że bede mogła oglądac tylko najjaśniesze obiekty, ale myśle, że na początek wystarczy. Bardzo ciężko się zdecydowac, bo niestety za tak niską cene trudno się zdecydowac. Ze względu na chęc robienia fotek dobson odpada.Autotracking też się nie nadaje. Myśle, że zdecyduje się na mak127 na eq3-2 i najwyżej dokupie sterowanie. Co myślicie o moim prawie ostetecznym wyborze??

 

 

ja popieram i tak jak mówiłem zdjęcia też pstrykniesz.:) mak będzie stabilny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta ta ta ta ale mi chodzi o wage i o stabilność eq 3-2 ja tutaj nie porównuje teleskopów tylko chciałem pokazać ze statyw utrzyma maka i nada sie do focenia. a jakie to focenie będzie to juz obojętne mi to jest

 

Pyrek77 tym co napisałeś pokazałeś tylko tyle, że nie powinieneś wogóle się odzywać w kwestiach sprzętowych, a zwłaszcza w kwestiach astrofoto!!

Co z tego że montaż utrzyma taki teleskop do wizuala, jak do astrofoto jest to już hardcore??? Czy Ty myślisz co piszesz, czy po prostu tłuczesz posty co by się cyferki zmieniały przy Twoim avatarze, a jakie te posty są to już obojętne Ci jest... Żałosne...

Astrofoto to nie wizual i zrobienie nawet marnego zdjęcia nie jest łatwe!

 

człowieku ale te zdjęcia nie idą na konkurs tylko dla siebie. trudno zrozumieć że niektórzy czerpią ogromną sadysfakcje z rozmazanego zdjęcia??

 

Trudno mi zrozumieć, że ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o astrofotografii wymądrza się jakby był już w tym obeznany.

Mieliśmy już tu takiego jednego, co to doradzał ludziom kupowanie sprzętu do astrofoto za 11tyś złotych, a nic na ten temat nie wiedział.

Fotka nie musi być ładna, ale zrobisz taka marnizne i zaczniesz tęsknić za czymś lepszym, a to oznacza całkowitą zmiane sprzętu. Wiele osób przez to pzrechodziło i ciągle staramy się pomóc nowym osobom nie wchodzić na tą pokręconą ścieżkę. Jak astrofoto na EQ3-2 to tylko na bardzo krótkich ogniskowych, max do 200mm!!!

Chcesz coś dodać od siebie, to poprzyj to może swoim doświadczeniem, bo mądrzysz się a nie chodzi o Twoje pieniądze.

Poza tym pora nauczyć się używać opcji "edycja postu", a i mógłbyś się nauczyć cytować konkretny fragment postu, bo robisz tylko bałagan na forum. Ludzie czasem korzystaja z użądzeń przenośnych jak PDA czy komórka i takie robienie chaosu tylko denerwuje użytkowników!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja popieram i tak jak mówiłem zdjęcia też pstrykniesz.:) mak będzie stabilny:)

 

Będzie stabilny do wizuala i jako tako to astrofoto planetarno-księżycowego! Warunek -> NAPĘD W DWÓCH OSIACH!!!

Pamiętaj, że przy powiększeniach pow 150x obiekty uciekają bardzo szybko z pola widzenia, a napęd baaardzo ułatwia życie!

Astrofoto DS-ów, tylko w układzie MONTAŻ + SAM APARAT + OBIEKTYW MAX DO 200mm OGNISKOWEJ, A NAJLEPIEJ DO 135mm!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie stabilny do wizuala i jako tako to astrofoto planetarno-księżycowego! Warunek -> NAPĘD W DWÓCH OSIACH!!!

Pamiętaj, że przy powiększeniach pow 150x obiekty uciekają bardzo szybko z pola widzenia, a napęd baaardzo ułatwia życie!

Astrofoto DS-ów, tylko w układzie MONTAŻ + SAM APARAT + OBIEKTYW MAX DO 200mm OGNISKOWEJ, A NAJLEPIEJ DO 135mm!!!

 

 

 

i tutaj jako tako do astro właśnie chodzi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani proszę mi się tu nie wykłucac, bo nie o to chodzi!

 

Każdy przedstawia swoje racje i starajmy się je wspólnie korygowac bo nikt nie jest wszechwiedzący.

 

Jeszcze raz pytam: czy ten zestaw starczy do robienia zdjęc planet i księżyca??

 

ok, juz mam odpowiec :P

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wystarczy, zwłaszcza jak dokupisz napędy!

 

Żeby nie być gołosłownym to dorzucam moje wypociny z zestawu:

Mak 127mm + EQ3-2 z napędami + Philips Toucam Pro + barlow x2

 

sat006a.jpg

 

jowisz_15_07_2006_003.jpg

 

ksiezyc01a.jpg

 

Widoki planetarno księżycowe w tym maku, są naprawde milutkie dla oka, ale trzeba trafić w dobry seeing!

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jad zobacz jak te zdjęcia wyglądają... Naprawde daleko im do oceny "dobre" a możesz mi uwierzyć, że nakład pracy był nie współmierny do osiągniętych rezultatów. Fotka z czasami 180sek już była guidowana, a to kolejny problem.

Masz oczywiście rację. Niemniej - wybacz truizm - tak jak napisałeś, Maka trudno w ogóle nazwać sprzętem do DSów. Do krótszych czasów koniecznych do planet chyba powinien się nadać nawet na EQ3-2. Do DSów użyłbym po prostu jakiegoś dobrego teleobiektywu (choćby i Sonnara) i wtedy być może problem byłby mniejszy.

To oczywiście tylko teoretyzowanie, bo już ustaliliśmy, że EQ3-2 jest i tak za ciężki dla Agatka :)

 

P.S. 2

Jak już tak bardzo chcesz maka i to w lekkim zestawie, to może faktycznie coś a'la to co napisał Jad, tylko z Go-to??

Poważnie bym się zastanowił nad tą wskazaną przez Ciebie lżejszą wersją Synty. Agatek napisał, że najważniejsza dla niego jest waga, i że goto nie chce.

Myślę, że Agatek powinien sobie podsumować wszystkie za i przeciw i sam podjąć decyzję. Trzeba jeszcze dodać, że ta lekka Synta 8" jest 1000zł tańsza. A planety i jasne obiekty można fotografować i na dobsonie.

Pozdrawiam.

 

Edit: powoli sobie skrobię jakąś odpowiedź, patrzę, czytam - i wygląda na to, że wszystko co napisałem, już zostało w międzyczasie wypowiedziane :D

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...ciach...) Ze względu na chęc robienia fotek dobson odpada.Autotracking też się nie nadaje. Myśle, że zdecyduje się na mak127 na eq3-2 i najwyżej dokupie sterowanie. (...ciach...)

 

Agatek, a wimmer Cię nie zachęcił wystarczająco do szkiców? :D:szczerbaty:

odbijesz sobie zamiast astrofoto, to szkicami ;p ( hehe, żartuje)

 

ogólnie dla chcącego nic trudnego, tzn. jak się chce to można zrobić zdjęcie Synta.

Saturn

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341700

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=335615

Księżyc

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=338965

 

faktem jest, że to nie to samo co zrobienie zdjęcia na montażu z prowadzeniem, ale satysfakcja ogromna ;)

niby takie słabe jakościowo a jednak cieszy.

 

Pozdrawiam

mlody188

 

edit:

 

Poważnie bym się zastanowił nad tą wskazaną przez Ciebie lżejszą wersją Synty. Agatek napisał, że najważniejsza dla niego jest waga, i że goto nie chce.

Myślę, że Agatek powinien sobie podsumować wszystkie za i przeciw i sam podjąć decyzję. Trzeba jeszcze dodać, że ta lekka Synta 8" jest 1000zł tańsza. A planety i jasne obiekty można fotografować i na dobsonie.

Pozdrawiam.

 

w wizualu na pewno lepiej się sprawdzi :)

 

w gwoli wyjaśnienia

Agatek - Agata, kobieta ;p

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.