Skocz do zawartości

Lornetka do Astro, Samolotow i przyrody


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam Lotnetke Tento BPC 12x40. Jestem w miare zadowolony ale do Astro ma nieco zbyt male obiektywy. Chcialbym dobry sprzet bez aberracji chromatycznej, z ostrym polem widzenia. Myslalem o Celestronie 15x70 ale za dnia jedt bardzo duza aberracja chromatyczna( w mojej BPC jej nie ma wcale). Niestety w obserwacjach przyrody to przeszkadza. Druga opcja to WO 10x50 ED. Ale jej nigdy nie uzywalem. W sumie ma duze pole i szkla ED. Ale niestety nie ma centralnej regulacji ostrosci, co w obserwacjach przyrody moze dac w kosc. Czy moglibyscie mi cos polecic, co by mialo w miare dobry obraz, kosztowalo nie wiecej niz WO ED 10x50 i mialo centralna regulacja ostrosci

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być lornetka do przyrody / więc nie tylko w ciągu dnia, ale wieczorem czy w nocy /, samolotów i astro - proponuję Vixena Ultima 9x63. Mam ją i jestem b.zadowolony, chociaż przy zamiarze kupna jakiegoś zgrabnego montażu azymutalnego dla tuby SC 150 czasem przychodzi pokuszenie by ją "poświęcić". Ale w najbliższym czasie napewno nie !

 

Linki : http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-v...63zcf,d550.html

 

recenzja jej siostrzyczki 8x56 na "optyczne": http://www.optyczne.pl/index.html?lornetka...&srednica=0

 

jeszcze jeden widok : http://www.celestron.cz/phpscripts/obrazek...2&vyska=530

 

 

W Pradze byłaby trochę taniej, nawet z kosztami przesyłki; znacznie taniej to byłoby 9 m-cy wcześniej, bo od paru m-cy głęboki spadek kursu złotego w stosunku do korony - ale to może się poprawić.

 

Jako ciekawostkę może podam, że Vixen do swoich lornetek / niektórych / zrobił takiego barlowa 2,5x; niestety, w/g opinii sprzedawcy w Pradze, nie jest to strzał w dziesiątkę a poza tym również do 9x63 nie można zastosować

 

http://www.celestron.cz/phpscripts/obrazky...mp;kodzb=829491

 

Pozdrawiam

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No rzeczywiscie fajna fajna. duze obiektywy juz ma. Troche mniejsze pole od WO ale ta centralna regulacja ostrosci i obiektywy 63 do mnie przemawiaja. w DO jest jednak dosc droga:-( Ale moze jakas wycieczka do czech. Az tak mi sie nie pali a za miesiac jakis wypad maly:-) Rozwaze ten model napewno. I powiekszenie 9 idealne do obserwacji z reki. Takze lzejsza od WO

Jesli ktos ma jeszcze jakies propozycje jestem chetny

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mam Lotnetke Tento BPC 12x40. Jestem w miare zadowolony ale do Astro ma nieco zbyt male obiektywy. Chcialbym dobry sprzet bez aberracji chromatycznej, z ostrym polem widzenia. Myslalem o Celestronie 15x70 ale za dnia jedt bardzo duza aberracja chromatyczna( w mojej BPC jej nie ma wcale). Niestety w obserwacjach przyrody to przeszkadza. Druga opcja to WO 10x50 ED. Ale jej nigdy nie uzywalem. W sumie ma duze pole i szkla ED. Ale niestety nie ma centralnej regulacji ostrosci, co w obserwacjach przyrody moze dac w kosc. Czy moglibyscie mi cos polecic, co by mialo w miare dobry obraz, kosztowalo nie wiecej niz WO ED 10x50 i mialo centralna regulacja ostrosci

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

No to masz bracie spory problem, bo istotnie we wszystkich porządnych rosyjskich lornetkach aberracja wydaje się niewielka. Inna rzecz, czy rzeczywiście jej tam nie ma, czy to tylko złudzenie wynikające z faktu, iż lornetki te "nieco" zafałszowują kolory. Niemniej przesiadka na zachodnią (czyli w praktyce dalekowschodnią :)) optykę bywa bolesna, bo tam jak ktoś będzie chciał, aberrację zawsze znajdzie. W zamian otrzymujemy jednak soczyste kolory przyrody. Tak czy owak, trzeba się przyzwyczaić. Wiele zależy jeszcze od tego czy ktoś potrafi odpowiednio ustawić lornetkę do rozstawu oczu i jak bardzo lubi robić wycieczki na obrzeża pola widzenia, zamiast po prostu skierować cały instrument w inną stronę.

 

WO 10x50 to lornetka dobra na statyw, no chyba że ktoś ma posturę Juranda ze Spychowa i łapy niedźwiedzia. Niestety, lornetka o średnicy obiektywu 63mm również nie wydaje mi się sprzętem podróżniczym. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się serią Delta Optical Titanium. 9x63 powinna dorównać Vixenowi jakością optyki, natomiast przebije go ceną i praktycznością (Vixen ma super klasyczną budowę, co usatysfakcjonuje koneserów-tradycjonalistów, natomiast gumowe obicie DO dobrze zda egzamin w terenie i podczas nocnych obserwacji... cholera... gdzie ja odłożyłem tą lornetkę? O coś się plącze pod nogami! Zenek nie strąciłeś ze stołu przypadkiem czegoś łokciem?). Model 8x56 wydaje się rozsądnym kompromisem.

 

Bodajże Robert Bodzoń zamieścił na tym forum bardzo pomocne porównanie pomiędzy WO ED a DO Titanium (naturalnie to tylko jego własne subiektywne wrażenia). Warto je odszukać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No czytalem te opisy i jakos mnie troche to obawia. Jednak przyzwyczailem sie do rosyjskiego obrazu. Galazki przez Celestrona 15x70 uderzyly mnie fioletem. Moze BPC zazolca kolor ale jednak lepsze to niz fioletowe galezie. Hmm z Titanium jest jeszcze 10x56. Jeszcze tansza jest wiec sie zastanowie. Ogolnie zabieram lornetke na wycieczki i patrze na szczegoly nawet np slupow energetycznych a tam fiolet w chinskiej lornetce mi ostro przeszkadzal wiec nie kupie tego. Wole moje "zazolcone" BPC. Musze wiec zrobic inaczej- tak jak w wypadku teleskopu. Poszukam kogos z Vixenem i DO Titanium i postaram sie umowic na jakies obserwy(z Celestronem mi sie udalo)

P.S. A jakie lornetki, nie zaleznie od ceny, beda mialy super male aberracje??

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A jakie lornetki, nie zaleznie od ceny, beda mialy super male aberracje?...

Ogólnie, te z optyką ze szkła niskodyspersyjnego, często oznaczane symbolem ED (extra-low dispersion). Patrz np. William Optics 7x50 ED, WO 10x50 ED, Swift Audubon ED 8.5x44. Także bardzo drogie lornetki renomowanych firm, przykładowo Swarovski (patrz testy lornetek na Optyczne pl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No wlasnie przegladalem Swarovskiego ale niestety to nie na moje zarobki...... :mellow:

Albo zostane przy BPC albo poszukam kogos z DO Titanium 10x56 albo 9x63 lub tez Vixenem i zobacze czy mi sie obraz podoba.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przyzwyczajony chyba jestem do tych szkiel BPC pomimo tego zoltego odcienia jaki maja - taki kontrast akurat i spokojny obraz bez aberracji jest super. Nawet gdy pojechalem do Delty - to wrocilem ze swoja 12x45 i nic nie wybralem z oferowanych. Potem natknalem sie na Olympusa Serie EXPS I 8x42 albo 10x50 - I tu o dziwo bylo rewelacyjnie az nie wierzylem!:blink: ... Chyba kosztuje ok 600 zl. Warto wejsc na strone Olympusa i tam sprawdzic najblizszego dystrybutora. :Salut:

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Ja polecam Minoltę Activę 10x50. Mam od kilku lat i jestem bardzo zadowolony, zarówno do astro jak i na wycieczki. Ma duże, robiące wrażenie, pole i równie wielką głębię ostrości, która pozwala zobaczyć za dnia widoki (szczeg. w górach) w wyjątkowy sposób. Nie wiem czy jest jeszcze w sprzedaży. Jeśli nie, to jest na pewno dostępny podobny w wyglądzie i możliwościach Nikon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ogladalem DO Titanium, Vixena i WO ED 10x50. Jednak najlepsza byla WO. Nie bylo aberracji. DO przy nieosiowym patrzeniu juz ja posiadala. Vixen mial jej najwiecej. Kurde, tylko brak centralnej regulacji ostrosci :unsure: . No nie wiem. Ten Titanium jeszcze byl w miare OK ale jednak WO byl sporo lepszy. No nic teraz mam twardy orzech do zgryzienia.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tylko brak centralnej regulacji ostrosci :unsure: . No nie wiem. Ten Titanium jeszcze byl w miare OK ale jednak WO byl sporo lepszy. No nic teraz mam twardy orzech do zgryzienia.

Jeśli możesz sobie pozwolić na większy wydatek...

Jeśli zależy Ci na jakości, dobrym obrazie, centralnej regulacji, niekoniecznie zaś dużym obiektywie...

Wtedy polecam to:

Swift Audubon ED 8.5x44

http://www.swift-sportoptics.com/products/binoculars/820ED

Dostępna np. tutaj:

http://www.lornetki.pl/search_wynik.php?te...dubon+ED+8.5x44

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No to jest super- pole widzenia poprostu powala, ale cena tez. Hmm na to to bym musial dluzej oszczedzac, ale chce kupic cos porzadnego. Jeszcze sie zastanowie i odloze troche pieniedzy, wiadomo nie chce sprzetu, ktory potem bede wymienial. Szkoda ze nie jest to 8.5x50. Czyli narazie oszczedzanie kasy a potem zakupy, ale juz dobrego sprzetu.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja patrzylem tylko przez titanium 10x45 i jak dla mnie rewelacja za takie pieniadze to nawet grzech nie wziac. Skromnie wyglada, ale obraz i wykonanie jest bardzo dobre. Aberracji tam nie widac, ale jak bedziesz szukal, to znajdziesz: patrzac nieosiowo i na obrzezach... Moim zdaniem pomijalna. Jasmosc i kolory sa lepsze niz w zwyklych lornetkach - zwlaszcza ruskie maja zniwelowana aberracje kosztem jasnosci, kontarastu i pola widzenia.

Mysle, ze duze Titanum porro to powinien by jeszcze lepszy obraz, jesli oczywiscie chcesz cos tak duzego nosic. Brak centralnej ostrosci przy ptakach i samolotach to porazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.