Skocz do zawartości

Jak ustawić teleskop z montażem paralaktycznym względem bieguna północnego


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, wiem, bylo to wałkowane 1000x, ale ostatnio znalazłem metodę alternatywną do metody dryfu (tak mi się przynajmniej wydawało)

 

Próbowałem dzisiaj ustawić montaż wg tego źródła:

 

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_telesko...laktycznym.html

 

i chyba była to strata czasu bo za nic mi nie wychodziło.

 

Czy ktos stosuje tą metodę, warta jest jeszcze jednej próby? (chodzi mi o proste astrofoto do 200mm) czy już lepiej zainwestować w lunetkę biegunową lub dobrze nauczyć sie metody dryfu?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, bylo to wałkowane 1000x, ale ostatnio znalazłem metodę alternatywną do metody dryfu (tak mi się przynajmniej wydawało)

 

Próbowałem dzisiaj ustawić montaż wg tego źródła:

 

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_telesko...laktycznym.html

 

i chyba była to strata czasu bo za nic mi nie wychodziło.

 

Czy ktos stosuje tą metodę, warta jest jeszcze jednej próby? (chodzi mi o proste astrofoto do 200mm) czy już lepiej zainwestować w lunetkę biegunową lub dobrze nauczyć sie metody dryfu?

 

pzdr

 

na pierwszy wizus to całkiem nie głupie, powiedziałbym takie "manualne alignowanie" ale ....

 

powiem szczerze, że na podstwie dotychczasowych doświadczeń ze swoimi montażami, dość szerokim łukiem omijam wszystkie metody (łącznie z tą z instrukcji) bazujące na wskazaniach pierścieni ze współrzędnymi.

 

Najpierw zrób taki test: czy potrafisz, po ustawieniu skali, tak dokręcić pokrętła (czyli nie za luźno i nie za mocno) aby mieć pewność że jak pokręcisz o 360stopni w obydwu osiach i w obydwie strony, to wrócisz w "to samo" miejsce?

 

No i najważniejsze: potrafisz na swojej skali ustawić "+89,25°" ?

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też wydawało się, że ta metoda może być dosć łatwym i szybkim sposobem (w którym szukacz zastępuje lunetkę polarną), jednak problem pojawił się gdy obracałem montaż o 180 stopni i już przy 90 Polaris uciekała mi z pola widzenia szukacza, który ma 5 stopni (klasyczny szukacz SW 9x50). regulowanie srubkami mało dawało bo szybko skręciłem je na maxa i przy 180 stopniach nie mogłem już bardziej wyregulować by Polaris znalazła się w połowie dystansu pomiędzy poprzednią pozycją a przecięciem krzyża szukacza.

 

nie wydaje mi się, że dokładnoć przy przesuwaniu z jednej na drugą stronę musiała być idealna. kolejne przesuwania, korygowałyby błędy niedokładnosci skali rektastencji.

 

a ustawienie Polaris 0,75 stopnia od srodka nie byłoby problemem gdyż połowa pola widzenia szukacza ma 2,5st więc trzeba by ustawić tak by gwiazda znajdowała się na opdowiednej godzinie w odległosci pomiędzy 1/3 a 1/4 połowy nitki.

 

 

tak więc albo robiłem cos źle, albo metoda ta jest po prostu do kitu (pewnie dlatego nikt jej nie uzywa :) )

 

pzdr

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też wydawało się, że ta metoda może być dosć łatwym i szybkim sposobem (w którym szukacz zastępuje lunetkę polarną), jednak problem pojawił się gdy obracałem montaż o 180 stopni i już przy 90 Polaris uciekała mi z pola widzenia szukacza, który ma 5 stopni (klasyczny szukacz SW 9x50). regulowanie srubkami mało dawało bo szybko skręciłem je na maxa i przy 180 stopniach nie mogłem już bardziej wyregulować by Polaris znalazła się w połowie dystansu pomiędzy poprzednią pozycją a przecięciem krzyża szukacza.

 

nie wydaje mi się, że dokładnoć przy przesuwaniu z jednej na drugą stronę musiała być idealna. kolejne przesuwania, korygowałyby błędy niedokładnosci skali rektastencji.

 

a ustawienie Polaris 0,75 stopnia od srodka nie byłoby problemem gdyż połowa pola widzenia szukacza ma 2,5st więc trzeba by ustawić tak by gwiazda znajdowała się na opdowiednej godzinie w odległosci pomiędzy 1/3 a 1/4 połowy nitki.

 

 

tak więc albo robiłem cos źle, albo metoda ta jest po prostu do kitu (pewnie dlatego nikt jej nie uzywa :) )

 

pzdr

 

hmmm.... albo Ty albo ja źle przeczytaliśmy/zrozumieliśmy cytowaną metodę... jeśli chcesz to opiszę jak ja to zrozumiałem, i jak starałbym się ustawić swój montaż (z wykorzystaniem tego pomysłu) gdybym nie miał lunetki biegunowej...

 

Co do mojej uwagi dotyczącej pierścieni z podziałkami, to w moim HEQ5 było tak, że nie mogłem utrafić siły z jaką należy dokręcić ww. aby nie było za luźno lub za ciasno. Źle dokręcona podziałka powodowala, że po obrocie o 360stopni, podziłaka nie wskazywała tego co na początku! Jeśli masz montaż, w którym nie ma tego problemu, to moja uwaga jest nieistotna dla Ciebie.

 

Jeśli dobrze zrozumiałem "jednak problem pojawił się gdy obracałem montaż o 180 stopni i już przy 90 Polaris uciekała mi z pola widzenia szukacza" to chyba jednak złe było zgrubne ustawieni na polarną. Wydaje mi się, że na początku powinieneś mieć taką sytuację, że przy kręceniu w RA polarna nie ucieka z pola widzenia szukacza.

 

A co oznacza regulowanie srubkami ? Mam nadzieję, że nie nie śrubkami od szukacza? Bo moim zdaniem, to jak już sobie wycentrujesz szukacz z telepkiem, to już tego nie zmieniasz!

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba żle się zrozumielismy

 

co do pierscienia z podziałkami to na moim eq5 nie zwróiłem większej uwagi czy się przesuwał w trakcie obracania teleskopu. ale musze przyznać, że za sztywno nie jest zamocowany na montażu i rozumiem twój punkt widzenia.

 

chyba masz rację, że początkowe ustawienie na Polaris było nie za dokładne i dlatego gwiazda uciekała tak szybko z pola widzenia.

 

chodziło mi o srubki regulujące od szukacza bo w metodzie jest jasno napisane:

 

Używając śrub regulacyjnych oprawy szukacza, wykonaj regulację szukacza i przesuń krzyż tak, by w nowej pozycji znajdował się w połowie odległości między uprzednią pozycją, a położeniem Polaris.

 

w każdym razie już zamówiłem lunetkę biegunową i sprawdzę raz jeszczę metodę przy dokładniejszym ustawieniu na północną, choć nie będzie to już chyba miało sensu, gdyż metoda ta nie będzie bardziej dokładniejsza, ale chodzi o sam fakt sprawdzenia czy takie ustawienie montażu wogóle ma rację bytu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.