Skocz do zawartości

azymutalny "heavy duty"


rami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

moze ktos moglby doradzic jakis montaz azymutalny ktory wytrzyma bez probblemow wiekszych 6.5 kilograma tuby (mewlon 180) + katowka + okular?

Porta niestety jest za slaba (a moze sie myle? sprawdzalem z aluminiowymi firmowymi nogami, moze to ich wina?), zaczalem myslec o innych kombinacjach, glownie giro w roznych wersjach, np:

http://deltaoptical.pl/montaz-william-opti...wica,d1197.html

 

jednak zniechecilem sie troszke gdy zdalem sobie sprawe, ze przy takim obciazeniu bede musial juz uzywac przeciwwag albo chociaz jakiegos malego refraktorka z "drugiej strony", a idea zakupu jest takie ciezsze "grab'n-go", z mozliwie mala liczba elementow, mozliwie jak najszybszy w rozstawianiu i najprostszy w transporcie....

 

w chwili obecnej jestem juz niemal zdecydowany na macrostar z http://universalastronomics.com/ , ale zdecydowalem sie jeszcze spytac tutaj, moze ktos ma "konkurencyjny" pomysl?

Aha, planuje montaz uzywac na 2" statywie metalowym (od cg5)

 

pzdr, rami

 

PS: weekend, mozna pojechac na cala noc za miasto, wiec oczywiscie jakis front przechodzi, wzdech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ioptron mini tower

 

 

mam taki sam problem i tez nie wiem co wybrać

 

jest jakaś inna strona o montażach Universal Astronomics niż strona firmowa ?? Bo na tej za dużo nie ma. Tzn. jest ale ma pełno błędów i mi nie wchodzi połowe podstron

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym ioptronie tez myslalem, ale w koncu doszedlem do wniosku, ze chce bez akumulatora, bez goto itp. te wszystkie dobrodziejstwa mam w paralaktyku, i jak sie mam wygodnie na dluzej rozstawic, to z nim. a na szybko, to wlasnie "unplugged" alt-az ;)

 

co do strony universal astronomics, to ich dealerzy zazwyczaj maja swoje (linki ze strony producenta) + kilka review na cloudynights. Ale ta ichnia strona troche dziala, tylko:

a) trzeba doczekac, az rozwijalne menu sie doladuja

B) z niektorych podstron nie daje sie wchodzic na inne, trzeba wtedy przejsc na jakastam dowolna strone i z niej sprobowac. cos maja w nawigacji ewidentnie zepsute, ale same strony sa naa serwerze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to MacroStar nie ma mikroruchów - to jednak (IMHO) spora wada. Ale ja czasem lubię popatrzeć ma planetki i duży zoom jest potrzebny i wtedy bez tego lipa. A Ty masz Mewlona, więc chyba raczej nie do dużych pól - ten MicroStar musi mieć naprawdę dobre wykonanie i musisz go precyzyjnie wyważać aby dać sobie bez mikroruchów radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym ioptronie tez myslalem, ale w koncu doszedlem do wniosku, ze chce bez akumulatora, bez goto itp. te wszystkie dobrodziejstwa mam w paralaktyku, i jak sie mam wygodnie na dluzej rozstawic, to z nim. a na szybko, to wlasnie "unplugged" alt-az ;)

 

 

ustawienie montażu alt-az goto trwa 30s

 

a potem można na szybko przeglądać niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z brakiem mikroruchow sie pogodzilem raczej - po prostu chyba nie istnieje zaden montaz azymutalny, ktory by mial mikroruchy manualne a zarazem wytrzymal obciazenie tych 7 czy 8 kilo (i jeszcze zeby mu sie te mikroruchy nie zaczynaly slizgac czy ciezko chodzic)... przynajmniej nie znalazlem :( przegapilem cos?

 

no ale na szczescie z tym mewlonem nie jest znow tak tragicznie w kwestii pola. przykladowo:

 

mewlon + swan 40mm - powiekszenie 54x, zrenica 3.33mm, pole 1.3 stopnia

mewlon + lvw 22mm - powiekszenie 98x, zrenica 1.83mm, pole 0.66 stopnia = 40minut

 

przykladowo "konkrencja"

ed80 + lvw 8mm - 75x, pole 0.86 stopnia

ed80 + lvw 5mm - 120x, pole 0.54 stopnia

 

nie sa to oczywiscie jakies olbrzymie pola, fakt, ale mam nadzieje, ze wystarcza na ogladanie bez mikroruchow. w najgorszym razie wymusi to przejscie na ethosy ;) zreszta podobno te montaze mozwalaja na zmiany okularow bez gubienia obserwowanego obiektu

 

 

PS: Kurzy: no wlasnie patent polega na tym, ze ustawienie paralaktyka (do wizuala, nie do foto) tez trwa 30 sekund ;) no dobra, 40 niech bedzie, ciut dluzej. ale w tej skali ustawienie manualnego alt-az trwa 5 sekund, i jest sie niezaleznym od akumulatora

Wlasnie dlatego wymyslilem sobie, ze dwa montaze sie mi przydadza: paralaktyk z napedami, goto i calym innym ustrojstwem wlacznie z mozliwoscia podpiecia guidera gdyby mnie naszlo kiedys na jakies proby astrofoto (i to juz mam w postaci cg5gt) oraz drugi mozliwie jak najprostszy.... i tu tego drygiego szukam wlasnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

kiedyś wałkowałem ten temat - ponoć najlepsze w klasie są montaże DiscMount.

Występują w wersji większej DM6 i mniejszej DM4.

Ludzie piszą, że 200x bez mikroruchów spokojnie daje radę - płynnie i bez drgań.

Jedyna wada to cena :(.

Z innych opcji to zajrzyj na Stellarvue, tam też maja kilka wersji montaży azymutalnych

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te discmounty faktycznie cene maja iscie astronomiczna... jednak poza zakresem, zwlaszcza przy takiej slabej zlotowce... zreszta ja sie nieco obawiam recenzji "najlepszych i najdrozszych" sprzetow - z prostej przyczyny - ludzie dzielac sie wrazeniami niejednokrotnie racjonalizuja swoj zakup i/lub ewentualnie walcza z dysonansem poznawczym, w efekcie recenzje sa niekoniecznie do konca miarodajne (bron boziu nie zarzucam recenzentom zlej woli, to sie dzieje podswiadomie)...

 

Uh, dzieki Wam wielkie za namiaryy i uwagi, przemysle to sobie spokojnie mam nadzieje :)

 

pzdr, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak mi jeszcze rzucilo sie w oczy: Vixen Porta II - http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-439-277-13000

 

i teraz - moze ktos wie, czy to 20lbs (9kg) nosnosci, to:

 

a) chuyt marketingowy ;) a tak na prawde to zwykla porta?

B) nowy, inny niz "porta 1" i faktycznie mocniejszy (nosniejszy?) montaz?

c) jakas pomylka?

 

ciekawe, kiedy bedzie w delcie...

 

pzdr, rami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Obawiam się że będzie tak samo niestabilna jak 1 , tylko ze względu na aluminiowe nogi

Problem przeciążenia dotyczy wszystkich montaży na ty właśnie nogach

EQ3-2 nie wytrzymuje MAK 127 , a Porta wymięka przy gołym MAK 150

Pracuję nad połączeniem głowicy Porty z nogami stalowymi z EQ5

Sprawdzony montaż AZ który wytrzyma to obciążenie to :

http://deltaoptical.pl/montaz-azymutalny-sky-watcher-az-z-podwojnym-mocowaniem,d1469.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

rami tez mam podobny problem wyboru montazu azymutalnego :notworthy:

wydaje mi sie ze jedynym slusznym rozwiazaniem jest glowica tele optic giro http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17829

moze dodatkowo drewniany statyw tej firmy http://www.berlebach.de/?sprache=english

jeszcze jedna koncepcja solidny pier posiadajacy bloki i kolka jak ten http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p2504_Saeule-mit-drei-Ausleger-fuer-Skywatcher-Montierung-EQ6.html

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawiło się światełko w tunelu na razie wygląda tak jak w załączniku

Nie wiem kiedy dotrze ( oby w poniedziałek :banan: ) , nogi z CG5 czekają w piwnicy

a ma na tym wisieć MAK150

 

Jeżeli wszystko będzie okej , wstawię rysunki wykonania "tarczy hamulcowej"

Dostępne będą do dowolnej dyspozycji.

 

Reszta fotek i opisy jak wszystko będzie w całości

Następna koncepcja to wykonanie jak najmniejszym kosztem głowicy giro (dwustronny AZ)

porta.jpg

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

przegladajac strony okazalo sie ze jest powazna luka w montazach azymutalnych z mikroruchami

bylem nawet w takiej centrali handlujacej metalami szlachetnymi i tokarza

ale okazalo sie ze ceny za sam material sa dosc wysokie o robociznie nie wspomne

wiec napisalem do paru znajomych na swiecie w sprawie duzego azymutala z mikroruchami

prowadzimy korespondencje moze sie cos urodzi solidnego w dobrej cenie

jak bede wiedzial wiecej to napisze

pozdrawiam

adam

ps ciekawostka mamy hute aluminium ale w cenie materialu mozna miec gotowy produkt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby zakończone pomyślnie , piszę nowy temat w tej sprawie

 

Musze się wykrzyczeć , ale po cichu dlatego tylko pierwsze duże litery

Dlaczego Nie Mogę Wystawić Nic w Dziale Sprzedam - proszę o wskazówkę

Wiem że jestem w grupie Nowy , co dalej ? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

odswieze watek, bo dzis dotarla do mnie przesylka z "tytulowym" montazem, ktorym w tym przypadku okazal sie byc MacroStar Deluxe z firmy Universal Astronomics.

 

Niestety nad Wawa pochmurno, ale i tak rzeczjasna sprawdzilem, jak toto wyglada i sie zachowuje w praktyce. Pierwsze wrazenie to stwierdzenie, ze calosc wyglada bardzo solidnie, trudno sie zreszta dziwic - glowna bryla montazu to czarny szescian :) Po przykreceniu do nog od CG5 (mozna bylo rowniez zamowic wersje przykrecana do nog statywu foto) zaczalem przykrecac okolo 7 kilo tuby z katowka i innymi przyleglosciami - tobi sie to raczej wygodnie, gdyz "szczeki" w montazu maja bardzo szeroki zakres regulacji, duzy uchwyt do sruby, a do tego sa "wspomagane" lekka sprezyna. Wygoda w tym miejscu to wazna sprawa, bo tube trzeba miec wywazona - zmiana np ortho na jakiegos np swana 40mm wiaze sie z koniecznoscia lekkiego przesuniecia tuby, by wyrownac wage. na szczescie przesuniecie jest banalne, a co wazniejsze - sprawa nie jest az tak krytyczna - wymiany okularow na inne o mniej wiecej zblizonej wadze obejda sie bez regulacji byc moze - okaze sie w praniu.

Sile konieczna do ruszania teleskopu w obu osiach reguluje sie dwoma duzymi i wygodnymi (mysle, ze obliczonymi na obsluge w rekawicach) zaciskami.

 

No i co najwazniejsze: calosc zachowuje sie bardzo plynnie i milo. zaskakujaco plynnie i milo, zwazywszy, ze nie ma tam ani grama przeciwwagi, jaka musialbym uzywac w giro (tudziez jego pochodnych a la WO EZTouch). Montaz jest przez producenta szacowany na obciazenia do 25 lbs czyli nieco ponad 11 kilo - myslalem, ze to marketing, teraz jestem sklonny uwierzyc... a sam mont wazy ponizej 2.5kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.