Skocz do zawartości

Jakie akcesoria do refraktora 80/400


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zamierzam zakupić tube optyczną 80/400 jako lunete obserwacyjną oraz jako mały, balkonowy-wycieczkowy teleskopik o szerokim polu. W związku z tym mam kilka pytań o akcesoria.

 

1. Jaki polecacie okular długoogniskowy, szerokokątny, 1,25" do refraktora F5? Co będzie lepsze Hyperion 24mm czy W70 25mm? Istnieje jeszcze coś innego wartego rozważenia o ogniskowej >20mm i polu widzenia >60 stopni?

 

3. Chciałbym do tuby zakupić dobrą kątówke dielektryczną WO (270g). Czy w połączeniu z posiadanym już okularem LVW 13mm (ok. 450g) nie nadwyręży ona zbyt bardzo wyciągu powodując jakieś nieosiowości?

 

2. Jaki polecalibyście filtr do ściemnienia tła nieba i skontrastowania jasnych mgławic? UHS-S nie będzie zbyt ciemny? Filtry ALP cokolwiek dadzą? Może Neodynium Moon&Skyglow? Obserwacje prowadziłbym głównie z krakowskiego osiedla. Zasięg 4 - 4,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja razem ze swoim SW 80/400 zabieram zawsze walizeczkę w której mam lvw 22, lvw 13 i uwan 7. Wszystkie te okularki świetnie współpracują z tym teleskopem, chociaż z lvw 13, już trochę trzeba uważać (ciężar), z tą nasadką, to już myślę, że będzie taki max, ale da radę. O filtrach się nie wypowiem, bo mam ciemne niebo.

Robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SW 80/400 jak również filtry Baadera: Moon&Skyglow i UHC-S. Obydwa są użyteczne, oczywiście UHC-S bardziej sciemnia niebo, ale jest jak najbardziej przydatny. Pod jasnym niebem nie zaszalejesz, ale ja w Chorzowie (też b. jasne niebo) spokojnie obserwowałem M31, M13, M27, M57 ...

Przynajmniej jeden z nich warto by mieć w takich warunkach.

Co do okularu szerokokątnego to próbowałem SWAN-a 20mm, ogólnie pozytywne wrażenia, jednak wady brzegowe widać, zależy czy jesteś na nie bardzo uczulony.

A co do wieszania ciężkich okularów z kątówkami - nie zaszalejesz, wyciąg jest raczej lichy i ma tendencję do kiwania się lewo-prawo przy dużych wysunięciach (na szczęście w kierunku góra-dół jest w miarę stabilny). Ja mam zwykłą kątówkę i używam okularów pokroju SWAN czy SPL.

Aha, okularów 2" tam nie włożysz, więc wiele długich szerokokątnych konstrukcji odpada. I jeszcze jedno - próbowałem używać NLV 40mm - totalna porażka z powodu jasnoszarego nieba (w końcu nic dziwnego).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie szalej z tymi szerokimi polami i długoogniskowymi okularami. Z 25mm Plosslem czy ze SWAN-em 20mm wyciagasz 3st. pola widzenia co jest naprawde niezłym wynikiem, dłuższe [>25mm] ogniskowe okularów nie mają sensu, bo robi sie za duża źrenica wyjściowa [>5mm]. Niestety SWAN daje fatalne wyniki na brzegach pola w tym zestawie, to nie jest okular do F/5. Podobnie będzie z tym W70 25mm. Ja pierwotnie używałem z 80/400 tego SWAN-a, teraz się przerzucam na Plosle 25 i 17mm jako długoogniskowe. U mnie wynika to ze specyfiki małego szukacza, który z racji kótkiego ER jest dla mnie nieprzydatny. Dlatego potrzebowałem tych 3 stopni i kątowki prostującej. Nie wiem jak jest u Was, bo ja mam refraktor TS, a nie SW. To są już i tak prawie lornetkowe pola widzenia, idealne do niezbyt bliskich koniunkcji planetarnych. Z drugiej strony, praktyczna źrenica wyjściowa do DS to 4mm do 2mm, [zwłaszcza, jeśli chcesz to eksploatować w warunkach podmiejskich]. Dlatego coś koło 20mm jest optymalne. Potem jeszcze jakaś 10-tka no i zaczynaja sie schody, bo najwiekszy ból to dobrać jakieś sensowne okulary krotkoogniskowe do planet i Księżyca. Można sie bawic z Barlowem, ale to dość ryzykowne -przerabiałem w praktyce, specyfika tej krótkiej ogniskowej i marnego wyciagu robi spore niespodzianki, szczegóły na życzenie, bo byłoby sporo pisaniny. Generalnie z powiększeniem można sensownie dojść do 100x, ale tu już chyba NLV 4mm będzie potrzebny, koszt takiego okularu to więcej, niż sama tuba [ja walczyłem z Plosslem 4mm, he, he...]. To samo przy zastosowaniu lantanów jako krótkoogniskowe. Przyda sie do tego cacka filterek fringe killer i ew. filtry kolorowe, jak ktoś tego chce używac jako głównego sprzętu obserwacyjnego.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Aha, nie bawcie sie w powiększenia ponad 60x ze statywu foto, pisałem o tym parę razy. To musi być montaż AZ z wyważeniem tuby w osi podniesienia -Alt, albo z mikroruchami. Czyli albo AZ4/Porta, albo AZ3. W grę wchodza jeszcze ATM-owe przeróbki statywu foto, by uzyskać wyważenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie szalej z tymi szerokimi polami i długoogniskowymi okularami. Z 25mm Plosslem czy ze SWAN-em 20mm wyciagasz 3st. pola widzenia co jest naprawde niezłym wynikiem, dłuższe [>25mm] ogniskowe okularów nie mają sensu, bo robi sie za duża źrenica wyjściowa [>5mm]. Niestety SWAN daje fatalne wyniki na brzegach pola w tym zestawie, to nie jest okular do F/5. Podobnie będzie z tym W70 25mm. Ja pierwotnie używałem z 80/400 tego SWAN-a, teraz się przerzucam na Plosle 25 i 17mm jako długoogniskowe. U mnie wynika to ze specyfiki małego szukacza, który z racji kótkiego ER jest dla mnie nieprzydatny. Dlatego potrzebowałem tych 3 stopni i kątowki prostującej. Nie wiem jak jest u Was, bo ja mam refraktor TS, a nie SW. To są już i tak prawie lornetkowe pola widzenia, idealne do niezbyt bliskich koniunkcji planetarnych. Z drugiej strony, praktyczna źrenica wyjściowa do DS to 4mm do 2mm, [zwłaszcza, jeśli chcesz to eksploatować w warunkach podmiejskich]. Dlatego coś koło 20mm jest optymalne. Potem jeszcze jakaś 10-tka no i zaczynaja sie schody, bo najwiekszy ból to dobrać jakieś sensowne okulary krotkoogniskowe do planet i Księżyca. Można sie bawic z Barlowem, ale to dość ryzykowne -przerabiałem w praktyce, specyfika tej krótkiej ogniskowej i marnego wyciagu robi spore niespodzianki, szczegóły na życzenie, bo byłoby sporo pisaniny. Generalnie z powiększeniem można sensownie dojść do 100x, ale tu już chyba NLV 4mm będzie potrzebny, koszt takiego okularu to więcej, niż sama tuba [ja walczyłem z Plosslem 4mm, he, he...]. To samo przy zastosowaniu lantanów jako krótkoogniskowe. Przyda sie do tego cacka filterek fringe killer i ew. filtry kolorowe, jak ktoś tego chce używac jako głównego sprzętu obserwacyjnego.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Aha, nie bawcie sie w powiększenia ponad 60x ze statywu foto, pisałem o tym parę razy. To musi być montaż AZ z wyważeniem tuby w osi podniesienia -Alt, albo z mikroruchami. Czyli albo AZ4/Porta, albo AZ3. W grę wchodza jeszcze ATM-owe przeróbki statywu foto, by uzyskać wyważenie.

 

W prawdzie moich okularów używam głównie w Syncie 8, ale przydają się także w travellerku 80/400 i tak UWAN7 rewelacyjnie spisuje się z barlowem Celestron Ultima (114x) na Księżycu i Saturnie. Aberracja praktycznie znikoma a widoki bezcenne :rolleyes: . Czekam na Jowisza i Marsa. Nie wiedziałem, że Księżyc przy pow 114x takim maleństwem, da tak wyraźne, ostre i kontrastowe obrazy...prawie jak w moim Newtonie 8" :szczerbaty: .

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

A ja mam ten sprzet i SWANa 15 i nie ma tak zle. No brzeg pola jest moze troche gorszy ale zwykle na niego sie nie patrzy. Mnie to nie przeszkadza. Pozatym okular jest w miare tani. CO do jakosci wyciagu to sie zgadzam z przedmowcami. Wygina sie i jest niezbyt stabilny no ale za ta cena nie oczekujmy cudow. Mam NLV9 i daje z nim przyzwoity obraz.

LVW nie mialem w nim, de facto mialem kiedys kupic ale moim glownym telepem jest Mak127 wiec jak go tam zalozylem to zostalem przy plosslu 25 a do samego 80/400 to bym w zyciu LVW nie kupil. Ogolnie do niego SWANy sa fajne, w porownaniu z np. NLV maja wieksze pole, a to ze gwiazdki na brzegach nieco rozjechane- no to co skoro i tak masz 72 stopnie. Dobrego pola zostanie wiecej niz w NLV :D . Ogolnie wez cos lekkiego. Z barolwem najgorzej wspolpracuje... wyciag. Jest poprostu za slaby.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że chce kupić LVW do małego refraktorka. Posiadam już Taurusa 270 i poprostu zastanawiam się jak akcesoria, które już do niego posiadam sprawdzą się w SW 80/400.

Sprzęt rzeczywiście ma również pełnić funkcje większej "lornetki", dlatego zastanawiam się też nad niewielkimi powiększeniami rzędu 16-20x. Ale na poczatek chce kupić do obserwacji ziemskich taniego zooma 8-24mm, a przy okazji sprawdze nim czy tło nieba nie jest już za jasne na małych powerach. Jeśli tak to w takim przypadku odpuścil bym sobie długi okular - pozostały by mi obserwcje LVW 13 (31x, ponad 2 st. pola).

 

Troche martwi mnie ten wyciąg, ale cóż... trudno oczekiwać wysokiej jakości w sprzęcie za 300 zł.

Aha jeszcze jedno... czy wyciąg posiada jakąś śrube kontrującą? Żeby przy obserwacjach blisko zenitu kątowka z okularem nie wyjeżdzała pod własnym ciężarem.

edit. po zdjęciach i opisie Robsona rozumiem że jest.

 

A sama kombinacja z barlowem i LVW 13 jest niezła :). Jesli w takim zestawie da sie obserwować bez problemów to już nie mam pytań.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie, ten zestaw z barlowem, LVW13 i szukaczem z Synty to już full wypas ! Fajnie to wygląda ! Zresztą też korzystam z większego szukacza.

Wracając raz jeszcze do okularów długoogniskowych, to ja zatrzymałem się na SWAN-ie 20mm (super ale tylko gościnnie) i SPL 25mm. Dłuższe mają za dużą źrenicę.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie, ten zestaw z barlowem, LVW13 i szukaczem z Synty to już full wypas ! Fajnie to wygląda ! Zresztą też korzystam z większego szukacza.

Wracając raz jeszcze do okularów długoogniskowych, to ja zatrzymałem się na SWAN-ie 20mm (super ale tylko gościnnie) i SPL 25mm. Dłuższe mają za dużą źrenicę.

 

No bo zawsze zabieram z tym teleskopem walizkę od synty 8...dlatego małego szukacza w ogóle nie używam.

Nawet nie masz pojęcia, jak się cieszę z tego sprzętu...jak chłopiec, który otrzymał teleskop w prezencie. Na różne wyjazdy jak znalazł, wrzucam do bagażnika i naprzód! Niby nic , a cieszy :)

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.