Skocz do zawartości

zobaczyć Księżyc z innej strony


pim

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pewnie banalne pytanie.

Jak się patrzy na księżyc np. przez lornetkę, to czy zawsze jest on tak samo ułożony w każdym miesiącu na niebie względem nas?

Chodzi mi o to czy zawsze po prawej stronie jest Morze Przesileń a po lewej w drugiej kwadrze Kopernik?

Czy np. księżyc może się tak ułożyć jak na moim zdjęciu zrobionym komórką i przez kąt.90*

 

98204157.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pewnie banalne pytanie.

Jak się patrzy na księżyc np. przez lornetkę, to czy zawsze jest on tak samo ułożony w każdym miesiącu na niebie względem nas?

Chodzi mi o to czy zawsze po prawej stronie jest Morze Przesileń a po lewej w drugiej kwadrze Kopernik?

Czy np. księżyc może się tak ułożyć jak na moim zdjęciu zrobionym komórką i przez kąt.90*

 

98204157.jpg

Z tego co ja sie orientuje to zawsze widzimy tylko jedna i te sama strone Ksiezyca.

Jednak z Ziemi dostrzegamy do 59% Ksiezyca a to za sprawa tzw libracji czyli powolnych wahan sie Ksiezyca wzgledem Ziemi.

O tym wszystkim wiemy za sprawa Galileusza,ktory odkryl to zjawisko w roku 1637.

Edytowane przez ralph73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że widać tylko jedną stronę księżyca, ciemnej nie zobaczymy ponieważ księżyc porusza się tak jak ziemia i w takim tempie że jest to nie możliwe..

 

Mi chodziło o to, czy ta strona widoczna może np. być widoczna z innej perspektywy, np. na odwrót czy jakoś inaczej jak na moim zdjęciu ale wnioskuję, że chyba raczej nie zmienia swojego położenia względem nas..

Edytowane przez pim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o to, czy ta strona widoczna może np. być widoczna z innej perspektywy, np. na odwrót czy jakoś inaczej jak na moim zdjęciu ale wnioskuję, że chyba raczej nie zmienia swojego położenia względem nas..

Ponieważ orbita Księżyca nie pokrywa się z płaszczyzną ziemskiego równika to możemy obserwować Księżyc w różnym położeniu w zależności od tego jak te dwie płaszczyzny są do siebie zorientowane. Poniżej przykłady z dwóch tegorocznych pełni z 9 lutego i 7 lipca. Widać, że różnice są zauważalne a należy zaznaczyć, że nie są to graniczne przypadki.

 

ksiezycczas.jpg

 

Dodatkowo, biorąc pod uwagę to, że punkt północy nie leży w zenicie, to wpływ na obserwowaną orientację Księżyca ma jeszcze samo jego położenie na sferze niebieskiej. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą różną orientację płaszczyzny równikowej i orbity Księżyca, podczas takiej samej fazy, czas między wschodem Księżyca a jego zachodem dla różnych miesięcy znacznie się różni. Co się wiąże z tym, że Księżyc na sferze zatacza łuki o różnej długości co zmienia jego obserwowany kąt względem horyzontu. Poniżej parametry dla tych samych dat co wcześniej.

 

9.02.2009 wschód: godzina: 15:41, azymut: 68.2; zachód: godzina: 05:53, azymut: 295.9;

łącznie Księżyc ponad horyzontem:
14:12

7.07.2009 wschód: godzina: 19:13, azymut: 129.5; zachód: godzina: 02:01, azymut: 227.0;

łącznie Księżyc ponad horyzontem:
6:48

No i oczywiście największy wpływ na obserwowane położenie Księżyca na niebie ma miejsce z którego obserwujemy z Ziemi. Przecież na półkuli południowej wszystko jest "do góry nogami". Poniżej rysunek zestawiający różnice w zależności od położenia i czasu obserwacji.

 

czasimiejsce.jpg

 

Myślę, że to wyjaśni twoje wątpliwości. Jak chcesz sam sprawdzić to włącz Stellarium i zasymiluj czas i miejsce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że widać tylko jedną stronę księżyca, ciemnej nie zobaczymy ponieważ księżyc porusza się tak jak ziemia i w takim tempie że jest to nie możliwe..

 

Co do ciemnej strony to nie zawsze jest ona odwrócona od Ziemi. Strona Księżyca niewidoczna z Ziemi nie jest ciemną stroną. Mamy więc dwa pojęcia: strona oświetlona i ciemna oraz strona widoczna i niewidoczna. Widziałam gdzieś nawet zdjęcie niewidocznej strony. Kiedy mamy nów ciemna strona zwrócona jest w naszą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie proszę, by z naszego forum raz na zawsze zniknęło określenie "ciemna strona Księżyca", które nic nie oznacza, jest mylące i raczej kojarzy się z ignorancją. Jak wiadomo, każdą planetę lub jej księżyc oraz planetoidy oraz inne obiekty stałe, jako wirujące ciała oświetlone światłem słonecznym, charakteryzuje stan dnia i nocy. Powierzchnia oświetlona jest obszarem dnia, zaś zacieniona strona przeciwległa w tym samym czasie znajduje się w obszarze nocy. Zatem, gdy chodzi o wymienione ciała Układu Słonecznego, możemy mówić, że w zależności od danej fazy, obserwujemy ich stronę dzienną lub nocną. Niewidoczny z Ziemi obszar księżycowego globu nie jest z tej racji "ciemny", gdyż i tam okresowo panuje dzień i noc.

Dziękuję. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałam to samo!! Tylko w książce (nie pamiętam jakiej) nieoświetlona strona księżyca nazwana jest ciemną stroną(czyli po prostu jest noc). Oczywicie nie jest to równoznaczne z niewidoczną stroną która także może byc oświetlona(dzień). Ciemna strona, czy strona oświetlona nie są błędnymi pojęciami, a ich znaczenie jest równoznaczne ze zjawiskami nocy i dnia. Głównie chodzi o to by nie mylic strony niewidocznej ze stroną nieoświetloną(ciemną), gdyż są to dwa różne pojęcia, a czy nazwie się to nocą czy aktualnie ciemną stroną to chyba jest mniej istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiście największy wpływ na obserwowane położenie Księżyca na niebie ma miejsce z którego obserwujemy z Ziemi. Przecież na półkuli południowej wszystko jest "do góry nogami". Poniżej rysunek zestawiający różnice w zależności od położenia i czasu obserwacji.

 

Tak oczywista oczywistość a jednak mnie zagiąłeś :Boink:

He he... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie proszę, by z naszego forum raz na zawsze zniknęło określenie "ciemna strona Księżyca", które nic nie oznacza, jest mylące i raczej kojarzy się z ignorancją.

lepiej żeby nie znikało, tylko żeby było wytłumaczone czym różni sie strona ciemna od strony niewidocznej. może ktoś nieuświadomiony przeczyta i w ten sposób wspólnie zwalczymy ignorancję.

 

pozdrawiam z ciemnej strony Ziemi! ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze mówie??

 

Myśle, że mój post wyjaśnia tą różnice.

 

To może jeszcze raz:

niewidoczna strona- ta której nigdy nie widac z ziemi

ciemna strona- ta aktualnie oświetlona przez słońce

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewidoczna strona- ta której nigdy nie widac z ziemi

ciemna strona- ta aktualnie oświetlona przez słońce

 

Z pierwszym stwierdzeniem się zgadzam natomiast jeśli chodzi o drugie to... jeśli oświetlona przez Słońce to dlaczego ciemna? :D

 

Edit: Ok teraz wszystko mi pasi :D Pozdrawiam Agatek!

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, biorąc pod uwagę to, że punkt północy nie leży w zenicie, to wpływ na obserwowaną orientację Księżyca ma jeszcze samo jego położenie na sferze niebieskiej. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą różną orientację płaszczyzny równikowej i orbity Księżyca, podczas takiej samej fazy, czas między wschodem Księżyca a jego zachodem dla różnych miesięcy znacznie się różni. Co się wiąże z tym, że Księżyc na sferze zatacza łuki o różnej długości co zmienia jego obserwowany kąt względem horyzontu. Poniżej parametry dla tych samych dat co wcześniej.

Dodatkowo libracja w długości spowodowana jest tym, że Księżyc obracając się z jednakową prędkością kątową biegnie po elipsie. Gdyby założyć, że jego orbita jest okręgiem to prędkość kątowa na sferze byłaby stała i równa prędkości kątowej satelity. Jednak jest elipsą co implikuje różne prędkości kątowe na sferze w punktach, zwłaszcza w apogeum i perygeum. Przez co Księżyc sprawia wrażenie gibania na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.