Skocz do zawartości

Użytkowanicy Meade AS497


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

AS497+GPE ,interesuje mnie czy istnieje taka opcja jak w GOTO pana L.J ,że ustawiam teleskop w okolicę interesującego mnie obiektu,a system sam dokona korekty i znajdzie ten obiekt?

Pytam dla tego,że czasem silniczki muszą często przekręcić głowicę ze 180* a wiadomo,że Meade GOTO to delikatna zabawka z plastikowymi przekładniami.Dla tego chciałbym im jakoś ulżyć

To takie najbardziej nurtujące mnie pytanie,a mam ich jeszcze sporo ,jakie przydatne opcje, obsługa AS 497co i jak by dobrze trafiać,na co uważać itp.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goto bez polaryzacji oraz WYPOZIOMOWANIA statywu oraz alignacjii na 3,2,1 gwiazdach nie znajdzie nic...

Można zrobić tak:

Poziomujesz montaż, ustawiasz na polarna .Następnie obracasz teleskop w osi ra i dec na wybrany punkt.

Blokujesz osie.

Teraz musisz znać najbliższa temu punktowi jasna gwiazdę i na niej zalignowac teleskop wybierając pozycjonowanie 1 gwiazda -nazwa.

Następnie wybierasz interesujący Cie obiekt i potwierdzasz przyciskiem Goto.

Gdy teleskop się zatrzyma naciskasz jeszcze raz Goto i zaczyna się szukanie spiralne i w momencie gdy obiekt znajdzie się w środku pola widzenia przytrzymujesz Enter puszczasz i jeszcze raz naciskasz i w ten sposób synchronizujesz teleskop względem tego obiektu.

W rezultacie uzyskujesz alignacje na 2 obiektach.

Można jeszcze łatwiej włączając w opcjach wysoka precyzje.

Wówczas gdy wybierzesz jakiś obiekt to teleskop najpierw skieruje się na jasna gwiazdę w pobliżu ,dokonasz korekty strzałkami na pilocie tak aby gwiazda znalazła się w środku pola widzenia ,synchronizujesz i teleskop podaży na wybrany uprzednio obiekt a używając dodatkowo opcji szukania spiralnego dokładność trafienia jest wręcz niezwykła.

 

Ps:

Nie wiem o co Ci chodzi z tymi plastikowymi przekładniami. U mnie są metalowe.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mały tutorial!

Będę próbował :D

 

"Nie wiem o co Ci chodzi z tymi plastikowymi przekładniami. U mnie są metalowe."

 

Rozebrałem obudowę silniczka i trybiki są plastikowe,jeśli u ciebie się metalowe to tylko pogratulować.

Będą dłużej służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są metalowe bo to montaż LXD z pilotem #497.

Promil, Ty masz zestaw od jakiegoś ETX'a gdzie jest sporo plastiku. Swego czasu adoptowałem zestaw AutoStara do MON-2 (na przekładni paskowej 1:1) i silniczki spokojnie ciągnęły Maka 150mm. Projektu nie dociągnąłem do końca i nie wiem jak mogło sprawować się go-to. Niemniej w necie jest mnóstwo w pełni działających przykladów pod EQ-5 i podobnych klonowatych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniczki mam podpięte bezpośrednio na osiach,całość obklejona "szkotem" i działa :rolleyes:

Na GPE osadzony jest osprzęt ok 5 kg wiec myślę ,że całość nie jest przeciążona.

Pablito nie masz może takich przekładni na zbyciu?

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można ręcznie wprowadzać bazę obiektów czy tylko poprzez kabelek RS 232?

Dostałem fajny link z ASTERISMS'ami i chciałbym wprowadzić współrzędne by odnaleźć to co mnie interesuje,czy da się je wstukać do Autostar'a 497?

Na szybko: wiem, że można wstukać współrzędne obiektu (RA, DEC) i Autostar tam pojedzie. Czy zapamiętać z poziomu pilota - tego nie pamiętam. Jest coś takiego jak "Landmarks", ale nie wiem czy można to wykorzystać gdy Autostar jest w trybie "Astronomical" a nie "Terrestial". Polecam instrukcję.

Edytowane przez pacwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam.

Używam takiego właśnie napędu wraz z montażem Bressera EXOS 2 ale niestety od pewnego czasu coś zaczyna się z nim dziać.

W ogóle nie trafia w wybrany obiekt typu Księżyc,planety,ds-y.Ustawia się kilkanaście,kilkadziesiąt stopni obok lub całkiem po przeciwnej stronie nieba.
Zrezygnowałem z komputerowego wybierania obiektów i nastawiam ręcznie teleskop na obiekt.
Jest też dziwny objaw podczas przesuwania teleskopu pilotem.
Otóż gdy np.obserwuję Księżyc czy jakikolwiek inny obiekt i przesuwam go powoli zgodnie z ruchem nieba tj.w prawo to wszystko jest ok. montaż się zatrzymuje tam gdzie chcę ale gdy przesuwam go w stronę przeciwną do ruchu nieba tj. w lewo to niestety nie zatrzymuje się od razu lecz zaczyna powoli wracać prawie do poprzedniej pozycji.
Do tej pory wszystko było z nim ok.trafiał wręcz idealnie,co może być przyczyną takiego zachowania się napędu?

Mam filmik nagrany telefonem pokazujący problem z widocznym ruchem zębatek ale niewiem jak wrzucić go na forum.
Pewnie nie pozostaje mi nic innego jak składać kasę na coś konkretniejszego icon_confused.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprowadź trening silników. Powinno pomóc

 

pozdrawiam

 

Ech to nie jest czasami takie proste. Mam to wiem. Ale warto poczytać konkretnie ten wątek:

http://www.weasner.com/etx/autostar/as_info.html

Robiłem to kiedyś , nie pamiętam czy tam też jest ważna rzecz wspomniana żeby Calibrate Motors robić w ciemności (lub zakryć teleskop) - ledy enkoderów dobierają jasność świecenia.

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprowadź trening silników. Powinno pomóc

 

pozdrawiam

-MENU>SETUP>TELESCOPE>CALIBRATE MOTORS ,o to chodzi? Jeśli tak to robiłem to kilka razy.

 

Z tym celowaniem na obiekty to być może wina zasilania bo na zasilaczu wydaje się że jest ok. (chociaż stan baterii pokazywało mi na 100%) ale drugi problem niestety pozostał icon_sad.gif

Co może być przyczyną takiego minimalnego cofania się napędu ?

Gdzieś wyczytałem żeby wejść w -MENU>SETUP>TELESCOPE>TRAIN DRIVE (koryguje luzy w osi RA i DEC,powinno tam być ustawione 0) ,owszem jest ta funkcja ale nie mam możliwości jej edycji.

Czy wiecie kto mógł by się podjąć sprawdzenia lub ewentualnej naprawy tego napędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.