Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy!


Wagu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka dni temu zdecydowałem się na zakup teleskopu. Dziś pojechałem do Media Markt gdzie jakiś czas temu widziałem teleskopy. W ofercie sklepu znajdowały się dwa: pierwszy to Konusmotor-130 szczegóły pod linkiem http://www.telescopemart.com/page/1394103 drugi natomiast to Konus Space-6, link http://www.xump.com/Science/KJ6KonusTelescope.cfm Cena pierwszego w Media Markt to 299 euro, drugiego 149 euro. Dziwi mnie przede wszystkim różnica cen między Media Markt a internetem. Pierwszy kosztuje 186 $ a drugi 100$. Chciałbym podkreślić że jestem prawdziwym żółtodziobem w tej dziedzinie, lecz chciałbym zacząć obserwować niebo jako hobby. Nie zdecydowałem się na zakup żadnego z dwóch wyżej wymienionych z Media Markt, ponieważ czytałem sporo ostrzeżeń przed zakupem teleskopu w markecie. Jeszcze nie miałem okazji wybrać się do specjalistycznego sklepu ale zamierzam to zrobić. Jeśli moglibyście wypowiedzieć się odnośnie tych dwóch teleskopów to by mi dużo pomogło. Ewentualnie jeśli możecie zaproponować jakiś konkretny model, wiem że to głupie ale mój brat jedzie w wakacje do Chin i sprzęt tego typu mógłby mi zakupić w okazjonalnej cenie. Sam nie mam zielonego pojęcia, a może ktoś z was mógłby polecić teleskop którego sam używa. Z góry dziękuje i pozdrawiam. Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie coś odpuść i zapomnij. Po pierwsze jakość i przydatność do czegokolwiek jest wątpliwa po drugie cena.

Na Allegro takie coś kosztuje 1/3 ceny podanej przez Ciebie

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=663008082

 

W/g mnie i tej kwoty szkoda.

 

Drugi też odradzam. Ogniskowa 1000mm , a długość tubusa 30cm !!! :o

 

Za 299EUR to można kupić już teleskop z prawdziwego zdarzenia.

Nie mieszaj cen w EUR i $ (nie ten obszar celny) do ceny w Stanach trzeba doliczyć koszty dodatkowe.

Nie chce mi się rozwodzić na temat dodatkowych kosztów bo teleskopy tego nie warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy skąd chcesz obserwować, jakie masz niebo, czy musisz wybierać się na wycieczki aby dojść na miejsce obserwacji i jeszcze od wielu innych rzeczy. Może sprecyzujesz ? Bo w koszcie cenowym 250 euro czyli około 1000zł można już coś znaleźć.

 

O widzę, że kolega mnie uprzedził :)

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam poza miastem lecz całkiem blisko ( jakieś 10 km od Florencji), mam możliwość oglądania nieba z podwórka. Żadnych świateł które by przeszkadzały. Więc rozmiar i waga nie są tak bardzo znaczące. Co do moich celów to ciężko mi powiedzieć. Podkreślę raz jeszcze ze jestem początkującym i kompletnie bez wiedzy. Na początek chyba jak każdy początkujący chciałbym poprzyglądać się Księżycowi, jakieś gwiazdy, szczerze to cokolwiek. Wiadomo że to co bliżej jest łatwiej zobaczyć ale kupując już teleskop chciałbym jakiś dzięki któremu po jakimś czasie spędzonym na zapoznawaniu się z niebem mógłbym oprócz Księżyca zobaczyć tez najbliższe ziemi planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam poza miastem lecz całkiem blisko ( jakieś 10 km od Florencji), mam możliwość oglądania nieba z podwórka. Żadnych świateł które by przeszkadzały. Więc rozmiar i waga nie są tak bardzo znaczące. Co do moich celów to ciężko mi powiedzieć. Podkreślę raz jeszcze ze jestem początkującym i kompletnie bez wiedzy. Na początek chyba jak każdy początkujący chciałbym poprzyglądać się Księżycowi, jakieś gwiazdy, szczerze to cokolwiek. Wiadomo że to co bliżej jest łatwiej zobaczyć ale kupując już teleskop chciałbym jakiś dzięki któremu po jakimś czasie spędzonym na zapoznawaniu się z niebem mógłbym oprócz Księżyca zobaczyć tez najbliższe ziemi planety.

Poszukaj jakichś specjalistycznych sklepów z optyka w pobliżu .

Nie kupuj w marketach bo skończysz z tym tele coś tam tak jak ja.. na szafie.

Jak nie masz sprecyzowane co będziesz oglądał ,bierz refraktora z największa średnica obiektywu na jaka cie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście ten refraktor będzie najodpowiedniejszy. Tak się składa że mieszkam w rodzinnych okolicach Galileusza więc wybiorę się na dniach do muzeum Galileo Galilei i poproszę ich o pomoc. A co do firm macie jakieś uprzedzenia? Są jakieś lepsze i gorsze? Czy to nie ma zbyt dużej różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw planetarium na komputerze Cartes Du Ciel 2.76 np. Nauczyć sie nieba. Potem jakaś lornetka i poszukać gdzie są jasne obiekty z katalogu messiera M1 M15 M57 M27 itd. potem dopiero teleskop i jak mieszkasz we Włoszech i masz gwiazdozbiór strzelca wyżej niż my, to kupujesz najwiekszego newtona na montażu dobsona na jakiego cie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co najpierw uczyć się nieba? I to na kompie? Lepiej od razu z lornetką pójść w pole z mapka obrotową. Bo jeżeli ktoś nie zna nieba, popatrzy na gwiazdozbiory w planetarium na komputerze, nawet się nauczy, to jak pójdzie pod ciemne niebo to i tak zobaczy tylko wielki wóz. To trzeba patrzeć na mapkę i na bieżąco konfrontować ją z niebem.. "aa naprawo od wielkiego wozu mamy mały wóz... oo.. no jest... i teraz do wolarza...

 

Nieba to się "uczy" na III roku astronomii na astrofizyce obserwacyjnej.. po kolei nazw, skrótów i nazw po łacinie.. Ale zwykłemu obserwatorowi regularna nauka nie jest potrzebna. Dobra znajomość nieba sama przyjdzie z czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchozol popieram Twoje zdanie. Wiadomo że lepiej by było jakbym już znał przynajmniej podstawy. Ale liczę że nauczę się czegoś właśnie poprzez oglądanie nieba bez żadnego celu. Ale z tego co widzę chyba raczej na początek polecacie mi chyba raczej zwykła lornetkę niż zakup teleskopu. Może macie racje? Duża jest różnica dla początkującego między tymi sprzętami? Np. patrząc na taki księżyc przez zwykła lornetkę zdołam ujrzeć jakieś szczegóły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetka to najlepszy wybór dla początkującego... dużo widać, lekka poręczna, i ma duuże pole. Łatwo znaleźć podstawowe obiekty.

 

Było już wałkowane setki razy tu na forum i lornetka chyba ma najwięcej zwolenników jako sprzęt wprowadzający w nocne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszystkie informacje. Chyba wstrzymam się z zakupem teleskopu. Będę korzystał z tego co mam, czyli stara lornetka :D chyba rosyjska :D jest też gdzieś luneta. Tyle że sprzęcik ten mam w Polsce, ale w wakacje będę więc sobie przywiozę i zacznę od tego co ludzie polecają a nie od razu wyskoczyłem z teleskopem, nie próbując lornetki. Dzięki wielkie za rady, teleskop rzeczywiście powinien być kolejnym etapem po lornetce a nie zabawka która się znudzi i pójdzie w odstawkę. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale liczę że nauczę się czegoś właśnie poprzez oglądanie nieba bez żadnego celu.

Ale z tego co widzę chyba raczej na początek polecacie mi chyba raczej zwykła lornetkę niż zakup teleskopu.

Lornetkę początkującemu należy polecić ... ale obserwacji nieba bez żadnego celu już nie ! Takie "bezcelowe" obserwowanie najczęściej szybko się znudzi i niewiele nauczy. Zdecydowanie lepiej kupić jakiś przewodnik po niebie dla "lornetkowiczów" i zorientować się co można zobaczyć na niebie przez taki sprzęt. Do tego jakiś atlas nieba, np. "Pocket Sky Atlas".

 

p.s. tu trochę informacji na początek:

http://astro-forum.org/Forum/lornetki-literatura-t22633.html

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagu, masz dobre warunki. Zaopatrz się najpierw w lornetkę 10x50. Do tego jakaś przywoita mapka nieba [obrotowa za mało dokladna], może być wspomniany Pocket Sky Atlas -świetny do użytku w polu. Na dokładkę latarka z czerwonym filtrem i pogodne, bezksiezycowe noce. Kiedy juz połapiesz lornetką trochę jasniejszych M-ek [zwłszcza w Strzelcu i wyżej] i zaczaisz, o co w tej zabawie biega, przyjdzie czas na teleskop i to duży. Najlepiej jakis Dobson.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.