Skocz do zawartości

Parę zdjęć z minionej nocy i pytanie o guiding


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

 

Ciężko było z pogodą, ale jednak udało mi się zrobić wczoraj trochę fotek, raczej nie ma się czym chwalić, ale bardziej chodzi mi o Wasze opinie co do guidingu, czy da się coś wyciągnąć więcej z CG5-GT, czy nie bardzo? Poniżej wykres zrobiony w PEAS, zgrany Guidemaserem i zdjęcia które powstały podczas minionej nocy - wykres cały czas podobnie się utrzymywał w GM.

 

I jeszcze jedno pytanie, jest jakiś patent oprócz piłowania wyciągu na usunięcie tych moich "księżycowych" gwiazdek? Szczególnie na cropie M57 widać na jaśniejszych gwiazdach jak wyciąg przysłania część światła... Hmm może podniesienie lustra?

 

---

 

Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na program który ostatnio znalazłem przeglądając CN, Alignmaster, bo tak nazywa się ten program, służy do dokładnego ustawiania na polarną montaży współpracujących z platformą ascom. Dzięki niemu wczoraj udało mi się najdokładniej w życiu ustawić teleskop i to w niecałe 5 minut :D W deklinacji spokojnie 10 minut trzymał się w granicy błędu Guidemastera tj 1,5 arcsec.

 

Do tego zrobiłem sobie maskę Bahtinova do guidera, również kierując się informacjami z CN. Po prostu użyłem generatora maski i wydrukowałem na folii do rzutnika, oprawka ze sztywnego kartonu i działa wyśmienicie, bez żadnego wycinania itd, najniższym możliwym kosztem.

 

Jako że po porządnym ustawieniu na polarną goto trafiał w punkt skierowałem teleskop na coś małego, M57 - 20 x 60s ISO800.

 

Później, gdy już się zrobiło ciemno (jak na tą porę roku) próbowałem swoich sił na Mgławicy Kokon IC 5146 - niestety z niebyt dobrym skutkiem, bo przyszła mgła i guider zaparował, a wyraźnie do tego obiektu brakuje ilości klatek i pewnie dłuższego naświetlania... tylko dwie klatki x 360s ISO800.

 

Pozdrawiam

rrdf-male.jpg

ddsd.jpg

kokn-gotoo.jpg

pe090704160840.gif

Edytowane przez kkk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym wyrokować na podstawie samego wykresu, ale piłować wyciągu raczej nie musisz, lecz widać, że masz bardzo gwałtowne ruchy, już pomijając ustawienia guidera, ale wygłada na to że miałeś niewyważony teleskop no i pewnie zbyt duży backslasch w osi deklinacji, dovetail też pewnie przydałoby się usztywnić, może opisz najpierw swój setup

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie mojego setupu w załączniu: SW 150/750 + 80/400 na barana, mocowanie guidera usztywnione, tak samo dovetail dobrze skręcony. Backslash w DE praktycznie nie istnieje, poza tym tak jak pisałem, w DE poprawka była raz na kilka minut, a i to ostatnio już zacząłem wyłączać jeden kierunek guidowania w DE... Tylko zaczyna mnie teraz zastanawiać to wyważenie, bo wyważyłem teleskop jeszcze przed zamontowaniem Canona, więc może to pół kilo więcej po stronie teleskopu miało taki wpływ na te skoki, jakoś wcześniej o tym nie pomyślałem.

 

A może to problem z ustawieniami GM? Za duża agresywność i dlatego tak szarpie? Bo zawsze z tym mam spory problem i nie mogę znaleźć złotego środka :/

 

Dodam jeszcze że żadnego, nawet najmniejszego wyczuwalnego wiatru wczoraj nie było u mnie.

 

Link do Alignmaster: www.naa.net/garzarolli/alignmaster/index.html

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś patent oprócz piłowania wyciągu na usunięcie tych moich "księżycowych" gwiazdek?

 

W połozeniu kiedy jest ustawiona ostrość popatrz w wyciąg zamiast swojej kamery/aparatu. Pewnie się wtedy okaże że wyciągu nie widać w obrazie.

 

Jak się przekonasz że to nie wyciąg, to zrób flata. I tu pewnie zobaczysz że max jasności jest nie na środku kadru. Przypuszczam że to problem z kolimacją którą pewnie zrobiłeś laserem. Laser to zasadzka jeśli jest jedynym sposobem na kolimację. Czasami prowadzi do sytuacji kiedy plamka wraca na miejsce, oba lustra są ustawione idealnie względem siebie, ale krzywo względem tubusa i wyciągu. I wtedy takie księżyce powstają kiedy to tubus (lub wyciąg) zasłania część obrazu.

Jeśli masz "hamalowe" pudełko z dziurką, to zrób taki eksperyment: popatrz przez dziurkę tak jak przy kolimacji, ustaw swoje oko tak że nakładają się na siebie wszystkie dziurki i kółka, a teraz sięgnij ręką na brzeg tubusa i obserwuj swój palec jak jedziesz nim po wewnętrznym obrzeżu wylotu tubusa. Czy na całym obwodzie widziałeś taką samą część palca? Jeśli nie, to trzeba lepiej zgrać osie lustra głównego i tubusa (prawie, bo w niektórych newtonach musi być pewna różnica ze wzlędu na offset).

 

Trzecia sprawa, to obrót lustra wtórnego. Przy kolimacji wszyscy kręcą śrubami a to nie wszystko. Trzeba też zadbać o właściwy kąt obrotu lustra wtórnego względem osi wyciągu.

 

Czwarty typ - i niestety najbardziej prawdopodobny - kolimację masz OK, ale problem powstaje kiedy spotykają się:

a ) kiepski wyciąg

b ) ciężkawy aparat

c ) takie położenie teleskopu w którym siła grawitacji wykorzystuje punkty a i b.

Wtedy kolimację diabły biorą. Jedyne lekarstwo - kupić dobry wyciąg.

 

Piąty typ - mało prawdopodobny - wygina się lub jest już wygięty cały tubus.

 

Podsumowanie: kolimacja i wyciąg z luzami.

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zajrzę w wyciąg to właśnie widać wyciąg - Canon ostrzy u mnie bardzo blisko minimum, więc znaczna część wyciągu jest w tubusie. Zrobiłem nawet zdjęcie - jest w załączniku. Bardziej od wyciągu zmartwiło mnie to że nie ważne jak równo bym nie przyłożył obiektywu do wyciągu zawsze środkowy punkt AF wychodził mi na skraju ciemnego okręgu w środku - wnioskuję że mam nieosiowo ustawiony wyciąg, a przez to i lustro główne, mimo ze kolimator laserowy pokazywał że wszystko jest ok. Więc wygląda na to że trafiłeś w swojej diagnozie :) wieczorem zrobię sobie jeszcze kolimator Hamala i będę walczył dalej.

 

A z powyższego wynika też wygląd flata, w załączniku analiza z CCDInspector'a i znowu miałeś rację :)

 

Twój czwarty typ na moje szczęście odpada, robiłem przed chwilą flaty przechylając teleskop na wszystkie możliwe strony, na całkowicie wysuniętym wyciągu jak i w pozycji w której mam ostrość i flat wychodził cały czas taki sam, więc wszystko jest sztywne.

 

 

---------------------------

 

Próbuję właśnie skolimować teleskop przy użyciu lasera i sprawdzania flatów w CCDInspectorze i doszedłem to takiego etapu że przy wyciągu ustawionym w punkcie ostrości dla gwiazd centrum jasności wypada prawie idealnie na środku kadru, ale już po wysunięciu wyciągu całkowicie zmienia się układ i wyraźnie widać ile światła zabiera mi wyciąg, a punkt jasności przesuwa się w górę, gdzie wcześniej był wyciąg... Dodałem wyniki z CCDInspector w załącznikach.

 

I pytanie, w której pozycji wyciągu najjaśniejszy punkt flata powinien być na środku?

IMG_0159.JPG

flat.jpg

wsuniety_wyciag.jpg

wysuniety_wyciag.jpg

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też natrafiłem na problem księżycowych gwiazdek, byłem przekonany, że to wyciąg wycina mi ładne półksiężyce, ale po powtórnej kolimacji nastąpiła poprawa.

Tak to wyglądało u mnie przed kolimacją:

http://astro-forum.org/Forum/uploads/monthly_07_2009/post-16988-124680819009_thumb.jpg

 

a tak po kolimacji - półksiężyce zniknęły

http://astro-forum.org/Forum/uploads/monthly_07_2009/post-16988-124680823882_thumb.jpg

 

Obie fotki to kompletna surówka, więc proszę o wyrozumiałość :) Ta druga to porażka - pełnia księżyca :)

 

Co do montażu CG5, to nie spotkałem się z wykresami z wyraźnie mniejszą szarpaniną, wydaje się że ten typ tak ma ( choć nie bardzo wiem skąd się to bierze), i ciężko będzie to wyeliminować. Przykładowo mój log :

http://astro-forum.org/Forum/uploads/monthly_07_2009/post-16988-124680837458_thumb.jpg

 

Zastanawiam się czy słuszne jest dążenie do kasowania backlashu za wszelką cenę kosztem zwiększenia oporów i nierównomierności pracy ślimaka - czy to właśnie nie produkuje tych szarpnięć. Może by tak popuścić trochę luzu i tak przeważyć teleskop, aby sobie je kasował. Ciekawe, jak by to działało...muszę sprawdzić przy okazji.

 

Ja dodatkowo mam zmartwienie z dobrym unieruchomieniem osi DEC przy pomocy zacisku - muszę strasznie mocno zaciskać, bo inaczej mi jedzie.

 

PS. Fotografujesz zmodyfikowanym Canonem? Próbowałem sfotografować Cocoon Nebula moim D90, ale nic nie zarejestrowałem ( naświetlanie 300 sek).

Chyba skubaniec wybitnie wydajnie wycina pasmo :angry: .

1.jpg

2.jpg

pes.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie, w której pozycji wyciągu najjaśniejszy punkt flata powinien być na środku?

Zawsze.

Jeśli nie jest, to znaczy że kolimacja jest dla lasera OK tylko przy jednej pozycji wyciągu. To zwykle oznacza że oś optyczna kamery w wyciągu (lub oka patrzącego przez hamalowe pudełko) i oś lustra głównego "odbita" od lustra wtórnego nie pokrywają się, tylko przecinają w jednym punkcie - akurat tym obserwowanym w momencie jak kolimator laserowy powiedział "OK".

 

Ew. polecam ten link: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24812&st=0&p=323583&fromsearch=1entry323583

Poczytaj, zrozum, twórczo wykorzystaj. Nie musisz robić proponowanego przeze mnie "pełnego offsetu" - i bez tego sprzęt działa. Popatrz na linki o kolimacji. Kolimacja to temat rzeka i powód wielu wielu dyskusji.

 

Co do sterczącego do tubusa wyciągu: podnieś lustro, można to zrobić po prostu śrubami. Opis: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=23705&st=0&p=313560&fromsearch=1entry313560 , tylko uwaga na to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24812&view=findpost&p=326269

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... późna pora, ale przeczytałem wszystko, zrobiłem kolimator Hamala i sukces! :) Od razu po włożeniu kolimatora Hamala do wyciągu było widać jak to wszystko jest pokrzywione i dopiero gdy ustawiłem lusterko wtórne używając kolimatora laserowego ustawiłem lustro główne... Najwięcej roboty zajęło mi ustawienie osiowości wyciągu, bo nawet drobne różnice, których nie było widać z kolimatorem laserowym, dawały spore przesunięcie na flacie w CCDInspectorze. Ale po 3 godzinkach roboty udało się wszystko grać, wszystko jest osiowo, w każdym położeniu wyciągu flat wygląda tak samo no i mam nadzieję że dziwne kształty gwiazdek już więcej nie pokażą się na moich fotkach.

 

Dzięki wielkie za pomoc :)

 

[quote name='Duser' date='05 July 2009 - 17:50 ' timestamp='1246809059' post='354236

PS. Fotografujesz zmodyfikowanym Canonem? Próbowałem sfotografować Cocoon Nebula moim D90, ale nic nie zarejestrowałem ( naświetlanie 300 sek).

Chyba skubaniec wybitnie wydajnie wycina pasmo :angry: .

 

Canon zmodyfikowany, w załączniku masz zdjęcie na 100s, ISO800, zostało mi z kadrowania i już coś tam na nim widać...

kadrowanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.